Судова практика
Припинення виплати пенсії за життя спадкодавця з підстав, не передбачених законом, та неоскарження дій фонду спадкодавцем не позбавляє можливості її успадкування
2 жовтня 2024 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 201/11074/23 задовольнив частково касаційну скаргу пенсійного органу, який посилався на неправильний розрахунок позивачкою заборгованості по нарахованій, але не виплаченій пенсії.
Спадкоємиця першої черги за законом після смерті батька звернулася до суду з позовом до ГУ ПФУ про стягнення недоотриманої пенсії в порядку спадкування за законом грошових коштів і витрат на поховання у загальному розмірі 1 341 545, 48 грн.
Вважала, що відповідач безпідставно зменшив суму недоотриманої пенсії та навела свої розрахунки, а також зазначала, що не отримувала допомогу на поховання батька.
Рішенням районного суду позовні вимоги задоволено, оскільки позивачка має право на отримання всієї суми пенсії, що належала пенсіонеру і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, за період з дати виникнення заборгованості по день смерті. ЦК України не визначає строк, протягом якого члени сім`ї спадкодавця мають право на одержання соціальних платежів. Суми пенсії, які перейшли у спадщину, передаються спадкоємцям у повному обсязі, без будь-яких часових обмежень. Також позивачка має право на отримання допомоги на поховання.
Постановою апеляційного суду рішення районного суду в частині стягнення недоотриманої пенсії за період з 18 вересня 2019 р. до 31 липня 2021 р. у розмірі 389 984, 15 грн змінено, зменшено до 386 030, 83 грн; допомоги на поховання у розмірі 31 198, 74 грн скасовано та ухвалено у цій частині нове судове рішення про відмову у задоволенні вказаних позовних вимог.
Читайте також: Недоотримана через смерть особи сума пенсії входить до складу спадщини у розмірі, на який мав право спадкодавець, за останні три роки
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що позивачка успадкувала належні спадкодавцю суми пенсії відповідно до ст. 1227 ЦК України у тому розмірі, у якому спадкодавець мав право на їх одержання на момент своєї смерті. Суд першої інстанції, задовольняючи вимоги позивачки про стягнення допомоги на поховання, не врахував що згідно з довідкою відповідачем позивачці було виплачено допомогу на поховання у розмірі 34 434, 44 грн.
Розглянувши касаційну скаргу ГУ ПФУ, Верховний Суд вказав, що до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).
Аналіз приписів ст. 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також подібних за змістом приписів ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» свідчить про те, що в Україні не існувало та не існує жодного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини держави в особі її компетентних органів.
Приписи ч. 2, 3 ст. 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», які є спеціальними стосовно правовідносин про спадкування сум пенсії, не обмежують право на отримання сум пенсії, що належала пенсіонерові і не була ним отримана у зв’язку з його смертю. Ці положення тільки визначають подію, умови, час, коло осіб і їх правове становище, предмет правовідносин, із настанням яких можлива виплата недоотриманої пенсії померлого пенсіонера.
Суди попередніх інстанцій обґрунтовано виходили з того, що позивачка успадкувала право на належні спадкодавцю суми пенсії на підставі ст. 1227 ЦК України у тому розмірі, у якому спадкодавець мав право на їх виплату на момент своєї смерті. Дата звернення спадкоємця до органу ПФУ не впливає на розмір виплат та не надає органам ПФУ права на обмеження цих виплат. Видача спадкоємцю свідоцтва про право на спадщину за законом, в якому зазначено менший розмір недоотриманої спадкодавцем пенсії, ніж передбачений законом, не є підставою для відмови спадкоємцю у задоволенні позову про стягнення усіх нарахованих сум. Припинення виплати пенсії за життя спадкодавця з підстав, не передбачених законом, та неоскарження дій фонду спадкодавцем не зумовлює припинення вже призначеної пенсії і не позбавляє його спадкоємців можливості спадкувати право на її отримання.
Підготував Леонід Лазебний
З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.