Connect with us

Судова практика

Розмір відрахувань у разі стягнення із зарплати заборгованості по аліментах на неповнолітніх дітей обмежений 70%, а не 50%

Опубліковано

16 червня 2021 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 161/20072/18 скасував рішення апеляційного суду, який помилково визначив, що обмеження стягнення із заробітків боржника в розмірі до 70 % стосуються тільки періодичних стягнень аліментів на неповнолітніх дітей за кількома виконавчими провадженнями.

Боржник звернувся до суду зі скаргою на дії державного виконавця, який виніс постанову про звернення стягнення на заробітну плату, стипендію та інші доходи боржника в розмірі 70 %, вважаючи зазначену постанова винесеною з порушенням Закону України «Про виконавче провадження».

Читайте також: Народження у платника аліментів дитини в іншому шлюбі не є підставою для зменшення розміру аліментів без доказів погіршення його матеріального стану

Ухвалою суду першої інстанції у задоволенні скарги відмовлено у зв’язку з невиконанням заявником як боржником у межах виконавчого провадження зобов’язань щодо сплати аліментів, через що утворилася заборгованість, а обмеження розміру всіх відрахувань під час кожної виплати заробітної плати та інших доходів боржника, яке не може перевищувати 50 % заробітної плати, не поширюється на відрахування із заробітної плати в разі стягнення аліментів, тому постанова державного виконавця про звернення стягнення на заробітну плату в розмірі 70 % від її розміру відповідає Закону України «Про виконавче провадження».

Читайте також: Факт призначення державою пенсії по інвалідності не може впливати на факт призначення судом аліментів або виключати його

Апеляційний суд ухвалу суду першої інстанції скасував, зобов’язав державного виконавця винести постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника з врахуванням положень ч. 3 ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження», згідно з якою розмір відрахувань із заробітної плати та інших доходів боржника не може перевищувати 50 % заробітної плати, що має бути виплачена працівнику. Апеляційний суд зазначив, що положення Закону щодо можливості звернення стягнення із заробітків боржника в розмірі до 70 % стосуються періодичних стягнень аліментів на неповнолітніх дітей за кількома виконавчими провадженнями.

Розглянувши касаційну скаргу ВДВС, Верховний Суд вказав, що відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження» із заробітної плати боржника може бути утримано за виконавчими документами до погашення у повному обсязі заборгованості, зокрема, у разі стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю особи, у зв’язку із втратою годувальника, майнової та/або моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, – 50 %. Загальний розмір усіх відрахувань під час кожної виплати заробітної плати та інших доходів боржника не може перевищувати 50 % заробітної плати, що має бути виплачена працівнику, у тому числі у разі відрахування за кількома виконавчими документами.

Читайте також: Невиконання матір’ю обов’язку з утримання дитини є підставою для стягнення аліментів на користь дитини та відшкодування завданої їй моральної шкоди

Це обмеження не поширюється на відрахування із заробітної плати у разі відбування боржником покарання у виді виправних робіт і стягнення аліментів на неповнолітніх дітей. У таких випадках розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати 70 %.

За висновком ВС, встановивши, що у зв’язку із невиконанням заявником зобов’язань щодо сплати аліментів утворилася заборгованість, а обмеження розміру усіх відрахувань під час кожної виплати заробітної плати та інших доходів боржника, яке не може перевищувати 50 відсотків заробітної плати, не поширюється на відрахування із заробітної плати у разі стягнення аліментів на неповнолітніх дітей, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що оспорюване рішення прийняте державним виконавцем відповідно до закону та в межах його повноважень.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.