Connect with us

Судова практика

Спір з реєстратором прав на нерухоме майно не є спором з державою про право на це майно

Опубліковано

Рішення державного реєстратора про відмову в державній реєстрації об’єкта нерухомості, визнаного за позивачем на підставі судового рішення, виключно з підстав наявності розбіжностей щодо заявленого та вже зареєстрованого об’єкта нерухомості оскаржується в порядку адміністративного судочинства.

21 серпня 2019 р. Велика Палата Верховного Суду розглянула касаційну скаргу фізичної особи у справі № 520/2834/17 за її позовом до Державного підприємства «Центр обслуговування громадян» (далі – ДП «ЦОГ») про скасування рішення державного реєстратора та зобов’язання вчинити певні дії.

За матеріалами справи, 30 вересня 2016 р. особа звернувся до ДП «ЦОГ» із заявою про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно – садовий будинок на підставі заочного судового рішення, проте державний реєстратор відмовив у зв’язку з наявними розбіжностями щодо площі заявленого та вже зареєстрованого об’єкта, що унеможливлює проведення державної реєстрації речових прав.

Своє рішення мотивував тим, що відповідно до інформації з Державного реєстру об’єктів нерухомості на садовий будинок вже відкрито відповідний розділ, у якому вказано загальну площу цього будинку 276,1 кв. м, житлову площу 94,4 кв. м, натомість відповідно до поданого на реєстрацію права власності на підставі рішення суду визнається право власності на садовий будинок загальною площею 212,5 кв. м та житловою 74,8 кв. м. У зв’язку з наявністю таких розбіжностей щодо заявленого та вже зареєстрованого об’єкта нерухомості чинним законодавством не передбачено можливості проведення державної реєстрації речових прав.

У березні 2017 р. заявник звернувся до суду із позовом, просив скасувати рішення державного реєстратора та зобов`язати його внести до Державного реєстру прав запис про реєстрацію об`єкта нерухомого майна – садового будинку.

Рішенням Київського районного суду м. Одеси позов задоволено в повному обсязі. Ухвалою Апеляційного суду Одеської області апеляційну скаргу ДП «ЦОГ» задоволено, рішення районного суду скасовано, провадження у справі закрито з тих мотивів, що у цій справі спір про право відсутній, а дослідженню підлягають виключно рішення державного реєстратора, прийняті в межах реалізації його повноважень щодо здійснення реєстрації прав на нерухоме майно, наданих йому Законом України «Про державну реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», тому спір є публічно-правовим і підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

У листопаді 2017 р. позивач  звернувся  з касаційною скаргою, у якій зазначив про наявність спору про право на садовий будинок між фізичною особою і державою в особі суб`єкта державної реєстрації – ДП «ЦОГ», який підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.

Велика Палата Верховного Суду зазначила, що з огляду на позовні вимоги предметом перевірки в цій справі є правомірність прийняття суб’єктом владних повноважень рішення про відмову в державній реєстрації права власності на нерухоме майно, визнаного за позивачем на підставі судового рішення, а також внесення відповідних записів до Державного реєстру прав.

Позивач вказав, що підставою такої відмови стали розбіжності у площі цього майна, що було раніше за ним зареєстровано на підставі судового рішення, у подальшому скасованого, і площі цього ж майна, визнаного за ним на праві власності іншим судовим рішенням, яке і є підставою для здійснення державної реєстрації. Питання правомірності/неправомірності набуття позивачем чи третьою особою права власності на це нерухоме майно, визнання права власності на нього в певному обсязі позивач перед судом не порушував, а відповідачем визначив суб’єкта владних повноважень, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно.

Отже з огляду на суть спірних правовідносин та суб’єктний склад сторін у цій справі, спір про право відсутній, а дослідженню підлягають виключно владні управлінські рішення та дії державного реєстратора, який у межах спірних відносин діє як суб’єкт владних повноважень.

Таким чином, цей спір не має ознак приватноправового та підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.