Connect with us

Судова практика

Спори про оскарження рішень і дій загальних зборів кооперативу підлягають розгляду в порядку господарського судочинства

Опубліковано

13 жовтня 2020 р. Велика Палата Верховного Суду у справі № 683/351/16-ц  відступила від правового висновку Верховного Суду України щодо непоширення юрисдикції судів на спори про оскарження рішень і дій загальних зборів кооперативу.

Позивач, якого було обрано на посаду голови правління РСТ строком на п`ять років на звітно-виборчих загальних зборах пайовиків та уповноважених, але до кінця цього строку припинено його повноваження голови правління та звільнено із займаної посади відповідно до п. 5 ст. 41 КЗпП України, оскаржив це рішення до суду.

Вважав рішення винесеним з порушенням трудового, корпоративного законодавства, а також Статуту товариства, оскільки його звільнено в період тимчасової непрацездатності. Крім того, не було дотримано порядку організації та проведення позачергових зборів уповноважених товариства.

Рішенням районного суду позов задоволено частково. Визнано незаконною та скасовано постанову позачергових зборів уповноважених  РСТ, поновлено позивача на посаді, стягнуто з  РСТ на його користь 71 875,00 грн середнього заробітку за час вимушеного прогулу та 1 000,00 грн на відшкодування моральної шкоди. Апеляційним судом рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове – про відмову в задоволенні позову.

У касаційній скарзі позивач серед іншого зазначив, що апеляційний суд не застосував усталеної практики Верховного Суду України та Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо застосування ст.ст. 40, 41, 235 КЗпП України.

Велика Палата Верховного Суду зазначила, що основним питанням при розгляді вказаної справи є визначення можливості розгляду вказаної категорії спорів у судах загальної юрисдикції. У ст. 124 Конституції України в редакції на час звернення позивача до суду передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Спірне рішення зборів зачіпає як права конкретної особи щодо здійснення діяльності з управління юридичною особою і як членом, і як керівником такої юридичної особи, так і процедуру прийняття такого рішення, що не можна вважати внутрішньостатутною діяльністю кооперативу.

За таких обставин Велика Палата Верховного Суду визнала за необхідне відступити від правового висновку Верховного Суду України, висловленого в рішенні від 19 жовтня 2016 р. у справі № 752/2669/17, відповідно до якого на відносини щодо оскарження дій чи бездіяльності зборів уповноважених гаражно-будівельного кооперативу компетенція суду, згідно вимог ст.16 ЦК України, не поширюється, оскільки ці питання стосуються внутрішньостатутної діяльності цієї організації.

Така позиція суду встановлює, що внутрішньостатутна діяльність юридичної особи не охоплюється поняттям «правові відносини», а отже, спір щодо такої діяльності не є юридичним.

Однак, відповідно до ст. 12 ГПК України в редакції, чинній на час звернення позивача до суду із цим позовом та розгляду справи судом першої інстанції, так і ст. 20 ГПК України в чинній редакції, зазначена категорія справ підвідомча господарським судам.

Члени кооперативу незалежно від напряму його діяльності є носіями корпоративних прав, а відносини між його членами та кооперативом, які пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, є корпоративними. Відповідний правовий висновок викладений у декількох постановах Великої Палати Верховного Суду, наприклад, від 24 квітня 2019 р. у справі № 509/577/18 та в постанові Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 05 листопада 2019 р. у справі № 922/80/18 та інших.

Споживча кооперація є одним із різновидів господарської діяльності, здійснюваної у формі кооперативу

Зазначення в рішенні про звільнення органу управління кооперативом, на якого поширюються у повному обсязі гарантії трудового законодавства, конкретної підстави, передбаченої КЗпП України, крім посилання на п. 5 ст. 41 КЗпП України, свідчить про цивільну юрисдикцію спору відповідно до вимог ст. 15 ЦПК України в редакції, чинній на час звернення позивача до суду, чи ст. 19 ЦПК України в чинній редакції.

Тому вказаний спір необхідно розглядати за правилами господарського судочинства.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.