Судова практика
Спори про оскарження рішень міської ради як власника корпоративних прав мають розглядатися за правилами господарського судочинства
Велика Палата Верховного Суду постановою від 9 вересня 2020 р. у справі № 260/91/19 змінила рішення судів попередніх інстанцій, оскільки спір підлягав розгляду не в порядку цивільного, а господарського судочинства.
Позивачі звернулися до суду з адміністративним позовом, у якому просили визнати протиправним та нечинним рішення районної ради, яким було ліквідовано районну стоматологічну поліклініку. Позовні вимоги обґрунтовували тим, що зазначене рішення районної ради прийняте з порушенням норм чинного законодавства, а також за відсутності підстав для його прийняття, є недоцільним, оскільки передбачало скорочення лікувального закладу, який належить до існуючої мережі таких закладів. Також вказувалося, що таким рішенням було порушено трудові права позивачів.
Суди попередніх інстанцій відмовили у відкритті провадження в адміністративній справі за вказаною позовною заявою на підставі п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України, оскільки таку заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
В касаційній скарзі позивачі зазначали, що на користь висновку про те, що цей спір є публічно-правовим, також свідчить публічний інтерес позивачів як членів територіальної громади, оскільки з прийняттям оскаржуваного рішення припиняється їх право на отримання безоплатної медичної допомоги.
Велика Палата Верховного Суду вказала, що районна рада у спірних правовідносинах діяла не як суб’єкт владних повноважень, а як засновник юридичної особи, а тому оспорюване рішення в цьому випадку не є рішенням суб’єкта владних повноважень в розумінні КАС України, а є рішенням власника корпоративних прав комунальної установи, необхідним для здійснення відповідних реєстраційних дій щодо припинення діяльності закладу.
Велика Палата зазначила, що в цьому випадку необхідно відступити від висновків, викладених у постановах Великої Палата Верховного Суду від 12 лютого 2020 р. у справах № 1340/5441/18 та № 813/1368/18, вказавши, що такі спори є найбільш наближеними до спорів, пов’язаних з діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи, а тому повинні розглядатися за правилами господарського судочинства.
Отже ВП ВС залишила касаційну скаргу без задоволення та змінила резолютивну частину постанови апеляційного суду, виключивши з її резолютивної частини роз`яснення про розгляд цієї справи в порядку цивільного судочинства.
Підготував Леонід Лазебний