Connect with us

Судова практика

Строки проходження програми для кривдників за вчинення домашнього насильства визначаються Кримінальним кодексом, а не спеціальним законом

Опубліковано

25 червня 2024 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 167/871/23 залишив без задоволення касаційну скаргу прокурора, який стверджував, що суд визначив строк проходження правопорушником програми для кривдників всупереч Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

Вироком районного суду, залишим без змін апеляційним судом, особу визнано винною та засуджено за ст. 126-1 КК України. Також покладено на підставі ст. 91-1 КК України обов’язок пройти програму для кривдників протягом 2 місяців.

У касаційній скарзі прокурор зазначав, що судом безпідставно застосовано норму ч. 3 ст. 91-1 КК України. Натомість суд при визначенні строку, на який на особу покладено обов’язок проходження програми для кривдників, мав керуватися Законом «Про запобігання і протидію домашньому насильству».

Читайте також: Із заявою про видачу обмежувального припису може звернутися до суду як постраждала від домашнього насильства неповнолітня особа, так і її родич

Верховний Суд вказав, що відповідно до приписів ст. 91-1 КК України в інтересах потерпілого від злочину, пов’язаного з домашнім насильством, одночасно з призначенням покарання, не пов’язаного з позбавленням волі, або звільненням з підстав, передбачених цим Кодексом, від кримінальної відповідальності чи покарання, суд може застосувати до особи, яка вчинила домашнє насильство, один або декілька обмежувальних заходів, відповідно до якого (яких) на засудженого можуть бути покладені ряд обов’язків, у тому числі направлення для проходження програми для кривдників.

Згідно з ч. 3 ст. 91-1 КК України заходи, передбачені ч. 1 цієї статті, можуть застосовуватися на строк від одного до трьох місяців і за потреби можуть бути продовжені на визначений судом строк, але не більше як на 12 місяців.

У відповідності до ч. 10 ст. 26 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» у разі порушення кримінального провадження у зв’язку з вчиненням домашнього насильства перелік заходів щодо тимчасового обмеження прав або покладення обов’язків на особу, яка підозрюється, обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, пов’язаного з домашнім насильством, або визнана винною у його вчиненні, а також порядок застосування таких заходів визначаються КК України та КПК України.

Читайте також: В разі посилання учасників спору про визначення місця проживання дитини на факти вчинення домашнього насильства суд має перевірити чи відбувалося воно щодо дитини або за її присутності

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 3 КК України законодавство України про кримінальну відповідальність становить Кримінальний кодекс України, який ґрунтується на Конституції України та загальновизнаних принципах і нормах міжнародного права. Кримінальна протиправність діяння, а також його караність та інші кримінально-правові наслідки визначаються тільки цим Кодексом.

Оскільки в цьому випадку кримінально-правовими наслідками діяння особи є покладення на нього судом обмежувальних заходів у виді проходження програми для кривдників, то вони мають визначатися КК України. Тому судом першої інстанції було вірно застосовано норми ст. 91-1 КК України та покладено обов’язок пройти програму для кривдників протягом 2 місяців, тобто в межах строку, визначеного Кодексом.

Крім того, норми Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» цілком узгоджуються з нормами КК України, з урахуванням того, що порядок застосування таких заходів визначаються КК України та КПК України, з можливістю продовження таких заходів.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.