Судова практика
Створення на прибудинковій території багатоквартирного житловому будинку певних об’єктів має проводитися тільки за згодою співвласників
14 серпня 2024 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 442/1888/23 задовольнив частково касаційну скаргу позивача, якому було помилково відмовлено у задоволені позову.
Власник квартири звернувся із позовом до власника іншої квартири у цьому ж багатоквартирному житловому будинку, треті особи: міська рада, ОСББ, – про знесення самовільно збудованих споруд, оскільки відповідач без отримання згоди співвласників будинку здійснив реконструкцію своєї квартири під лікувально-профілактичний заклад.
Відповідач не обмежився реконструкцією квартири, а взявся облаштовувати частину прибудинкової території (реконструкцію частини території) без законних підстав для влаштування входу до цієї реконструйованої квартири (квартира знаходиться на першому поверсі), демонтував клумбу з квітами та вистелив бруківку і змонтував сходи та пандус до цієї квартири.
Рішенням міськрайонного суду, залишеним без змін апеляційним судом, в задоволенні позову відмовлено з тих мотивів, що позивач не надав доказів, що відповідач порушує його права.
Читайте також: ОСББ не має права блокувати електронний ключ власника квартири навіть за наявності у нього боргів за житлово-комунальні послуги
Розглянувши касаційну скаргу позивача, Верховний Суд вказав, що усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав (ч. 2 ст. 382 ЦК України).
Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками (ч. 2, 3 ст. 42 ЗК України).
Співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними (ч. 1 ст. 369 ЦК України).
Співвласники мають право, зокрема, вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників (п. 1 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).
Реалізація співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників (ч. 2 ст. 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).
Співвласники зобов`язані, зокрема, використовувати спільне майно багатоквартирного будинку за призначенням (п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).
Читайте також: Постачання води ОСББ та власникам квартир будинку – не одне й те саме
Верховний Суд зауважив, що:
– використання прибудинкової території має відбуватися за її призначенням;
– створення на прибудинковій території певних об’єктів (зокрема, бетонні сходи, пандус з бетону, бруківка, що прилягає до сходів та пандусу) має проводитися тільки за згодою співвласників і за умови, що такі об’єкти не призведуть до порушень прав інших співвласників у багатоквартирному житловому будинку;
– право спільної власності багатоквартирного будинку здійснюється співвласниками за їх згодою, а тому створення на прибудинковій території певних об’єктів (зокрема, бетонні сходи, пандус з бетону, бруківка, що прилягає до сходів та пандусу) вимагає погодження співвласників (див. подібний висновок у п. 75 – 76 постанови Великої Палати Верховного Суду від 25 травня 2021 р. у справі № 461/9578/15-ц).
Отже, Верховний Суд рішення міськрайонного суду та постанову апеляційного суду скасував та ухвалив нове рішення про часткове задоволення позову, – за рахунок відповідача привести об’єкт до попереднього стану шляхом знесення збудованих бетонних сходів, пандусу з бетону, бруківки, що прилягає до сходів та пандусу, прибудованих до цієї квартири.
Підготував Леонід Лазебний
З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.