Connect with us

Судова практика

Суд може обґрунтовувати свої висновки показаннями свідка чи потерпілого, яких не було допитано під час судового засідання, лише якщо вони були допитані слідчим суддею

Опубліковано

1 березня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 628/1284/20 задовольнив частково касаційні скарги захисника та засудженого, оскільки суд безпідставно врахував показання померлого свідка.

Вироком міськрайонного суду, залишеним без змін апеляційним судом, особу засуджено за ч. 2 ст. 311, ч. 2 ст. 317 КК України.

У касаційних скаргах захисник та засуджений зазначали, що місцевий суд на порушення вимог кримінального процесуального закону безпідставно послався у вироку на показання померлого свідка, який не допитувався в судовому засіданні та слідчим суддею під час досудового розслідування. Інший свідок не вказував на засудженого, як на особу, що вчинила злочини, та повідомив певні відомості, які стали йому відомі зі слів померлого брата, тобто мали місце показання з чужих слів, яким судом не надано відповідної оцінки згідно з положеннями ч.ч. 2 та 3 ст. 97 КПК України.

Читайте також: Неможливість для суду безпосередньо сприймати показання потерпілого через його смерть, не спричиняє порушення принципу безпосередності дослідження доказів

Верховний Суд вказав, що однією з загальних засад кримінального провадження є безпосередність дослідження показань, речей і документів (п. 16 ч.1 ст. 7 КПК України).

Відповідно до ч. 4 ст. 95 КПК України суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому ст. 225 цього Кодексу. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них.

Показання учасників кримінального провадження суд отримує усно. Сторона обвинувачення зобов’язана забезпечити присутність під час судового розгляду свідків обвинувачення з метою реалізації права сторони захисту на допит перед незалежним та неупередженим судом (ст. 23 КПК України).

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 225 КПК України у виняткових випадках, пов’язаних із необхідністю отримання показань свідка чи потерпілого під час досудового розслідування, якщо через існування небезпеки для життя і здоров’я свідка чи потерпілого, їх тяжкої хвороби, наявності інших обставин, що можуть унеможливити їх допит в суді або вплинути на повноту чи достовірність показань, сторона кримінального провадження, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, мають право звернутися до слідчого судді із клопотанням провести допит такого свідка чи потерпілого в судовому засіданні, в тому числі одночасний допит двох чи більше вже допитаних осіб. У цьому випадку допит свідка чи потерпілого здійснюється у судовому засіданні в місці розташування суду або перебування хворого свідка, потерпілого в присутності сторін кримінального провадження з дотриманням правил проведення допиту під час судового розгляду.

Читайте також: Участь викривача в кримінальному провадженні крізь призму судової практики

Таким чином, кримінальним процесуальним законодавством України передбачено, що суд може обґрунтовувати свої висновки показаннями свідка чи потерпілого, яких безпосередньо не допитував під час судового засідання, лише у разі коли вказані особи були допитані слідчим суддею в порядку передбаченому ч. 1 ст. 225 КПК України, що узгоджується з практикою Верховного Суду, зокрема, викладеною у постанові від 22 жовтня 2021 р. (справа № 487/5684/19), на що суди попередніх інстанцій не звернули належної уваги.

Отже, Верховний Суд ухвалу апеляційного суду скасував і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.