Судова практика
Суд може звернути стягнення на майно боржника, яке за ним не зареєстроване
10 лютого 2020 р. Верховний Суд у справі № 676/1314/19 відмовив у задоволенні касаційної скарги боржника на судові рішення про звернення стягнення на його майно, що не зареєстроване у встановленому порядку.
У лютому 2019 р. старший державний виконавець Кам`янець-Подільського МВ ДВС ГТУЮ у Хмельницькій області звернувся до суду з поданням про звернення стягнення на нерухоме майно, право власності на яке не зареєстровано в установленому законом порядку, яке обґрунтував тим, що на примусовому виконанні перебуває виконавче провадження щодо звернення стягнення на майно боржника, в тому числі – на частину домоволодіння.
Згідно з інформацією в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, син боржника набув право власності на вказане домоволодіння на підставі договору дарування, разом із тим, за позовом кредитора цей договір рішенням міськрайонного суду визнано недійсним. Реєстрація права власності боржника на спірне домоволодіння не відновлена в установленому законом порядку, а останній не виконує судове рішення добровільно.
Ухвалою міськрайонного суду, залишеною без змін апеляційним судом, подання задоволено. Суди виходили з того, що боржник є власником частини домоволодіння, а оскільки право боржника не зареєстровано в установленому законом порядку, це перешкоджає виконанню судового рішення.
Боржник подав касаційну скаргу на зазначені рішення, яку мотивує тим, що судами першої та апеляційної інстанції ухвалені рішення без повного дослідження усіх доказів та обставин, що мають значення для справи.
Верховний Суд погодився із висновками судів попередніх інстанцій, зазначивши, що відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 50 Закону України «Про виконавче провадження» у разі звернення стягнення на об’єкт нерухомого майна виконавець здійснює в установленому законом порядку заходи щодо з’ясування належності майна боржнику на праві власності, а також перевірки, чи перебуває це майно під арештом.
У разі, якщо право власності на нерухоме майно боржника не зареєстровано в установленому законом порядку, виконавець звертається до суду із заявою про вирішення питання про звернення стягнення на таке майно.
Задовольняючи подання державного виконавця, з урахуванням ч. 10 ст. 440 ЦПК України, суд обґрунтовано виходив з того, що боржник є власником частини домоволодіння, водночас це право боржника не зареєстровано в установленому законом порядку, що перешкоджає виконанню судового рішення.
Підготував Леонід Лазебний