Connect with us

Судова практика

Судове рішення про встановлення порядку користування спільним майном не змінює розміру часток співвласників та не порушує їхніх прав як власників

Опубліковано

6 лютого 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 607/22941/21 залишив без задоволення касаційну скаргу власниці 3/4 частки квартири, яка не погоджувалася зі встановленим судом порядком користування квартирою.

Власниця 3/4 частки квартири звернулася до суду з позовом про вселення її та членів її сім’ї у зазначену квартиру та зобов’язання власниці іншої 1/4 частки квартири не чинити їй перешкоди у користуванні житлом.

Власниця іншої 1/4 частки квартири пред’явила зустрічний позов про встановлення порядку користування квартирою.

Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін постановою апеляційного суду, первісний позов задоволено, зустрічний позов задоволено частково. Встановлено порядок користування квартирою, а саме: у користування власниці 1/4 частки виділено житлову кімнату, площею 12,3 кв. м, у користування власниці 3/4 частки та членів її сім’ї виділено житлову кімнату площею 16,8 кв. м, кухню, ванну кімнату, вбиральню та коридор залишено у загальному користуванні.

У касаційній скарзі власниця 3/4 частки квартири зазначала, що суди попередніх інстанцій відійшли у значних обсягах від часток співвласників і встановили такий порядок користування квартирою, який найбільше враховує інтереси власниці 1/4 частки та порушує права іншого власника, якому належить 3/4 частки спірного майна. Також наполягала, що суди не застосували до спірних правовідносин положення ст. 358 ЦК України.

Читайте також: Особливості припинення права особи на частку у спільному майні

Верховний Суд вказав, що ст. 358 ЦК України регулює саме порядок користування спільною частковою власністю без її поділу в натурі, наслідком якого є припинення права спільної часткової власності.

У постанові Верховного Суду України від 17 лютого 2016 р. у справі № 6-1500цс15 зазначено, що згідно зі ст. 358 ЦК України первинне значення у врегулюванні відносин між співвласниками має домовленість. Рішення суду не може підмінити собою їх домовленість. Водночас при виникненні конфліктної ситуації, яка унеможливлює добровільне встановлення порядку користування спільним майном між співвласниками, такий порядок користування може встановити суд. При здійсненні права власності співвласниками щодо спільного майна потрібно враховувати правову природу такої власності, адже співвласникам належить так звана ідеальна частка у праві власності на спільне майно, яка є абстрактним вираженням співвідношення в обсязі прав співвласників щодо спільної власності.

Читайте також: Співвласник, частка якого в майні не може бути виділена в натурі, має право на отримання її компенсації від інших співвласників

Отже, кожному з них належить не частка у спільному майні, а частка у праві власності на це майно. Потрібно розмежовувати порядок поділу спільної власності з метою припинення такого її режиму і порядок встановлення користування спільним майном. Суд виділяє в користування сторонам спору в натурі частки, адекватні розміру їх часток у праві власності на спільне майно. При цьому допускається можливість відійти в незначних обсягах від відповідності реальних часток ідеальним у зв’язку з неможливістю забезпечити їх точну відповідність. Таке рішення не змінює розміру часток співвласників у праві власності на спільне майно, не порушує їх прав як власників.

Подібні за змістом висновки викладені у постановах Верховного Суду від 3 жовтня 2018 р. у справі № 363/928/16, від 26 травня 2021 р. у справі № 750/11539/18, від 12 серпня 2021 р. у справі № 644/5579/19, від 8 вересня 2021 р. у справі № 761/44705/19, від 15 вересня 2021 р. у справі № 719/637/20.

Цей спір не стосується порядку поділу спільної власності з метою припинення такого її режиму, а судове рішення про встановлення порядку користування спільним майном не змінює розміру часток співвласників у праві власності на спільне майно та не порушує їхніх прав як власників.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.