Судова практика
Суди можуть зупиняти провадження з підстав перегляду Верховним Судом справ у подібних правовідносинах, але не завжди
Провадження у справі може бути зупинене, коли на розгляді перебуває справа, за наслідками перегляду якої Верховний Суд ухвалити правовий висновок про те, як саме повинна застосовуватися норма права, із застосуванням якої не погодилася колегія суддів, палата чи об`єднана палата, що передала справу на розгляд палати, об`єднаної палати, Великої Палати.
19 лютого 2020 р. Верховний Суд у справі № 607/18957/18 задовольнив касаційну скаргу працівника на ухвалу апеляційного суду, якою зупинено провадження у справі у зв’язку з переглядом подібної справи колегією суддів ВС.
Працівник звернулася до суду з позовом до роботодавця про визнання недійсним контракту у частині строку його дії, визнання контракту безстроковим трудовим договором, визнання недійсним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Рішенням міськрайонного суду в задоволенні позову відмовлено. Апеляційним судом задоволено клопотання відповідача: зупинено провадження у справі до закінчення перегляду в касаційному порядку справи № 607/19862/18, – з тих мотивів, що судове рішення у справі, яка перебуває у провадженні касаційного суду, постановлено у подібних правовідносинах.
Позивач подав касаційну скаргу, в якій твердив, що апеляційним судом порушено норми процесуального права, оскільки провадження у справі № 607/19862/18 відкрито та перебуває на розгляді колегії суддів Верховного Суду, а не палати, об`єднаної палати, Великої Палати Верховного Суду, тому не має підстав для зупинення провадження в цій справі.
Верховний Суд звернув увагу на те, що відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може зупинити провадження у справі лише у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (у іншій справі) у касаційному порядку:
а) палатою;
б) об`єднаною палатою;
в) Великою Палатою Верховного Суду.
Така підстава для зупинення провадження у справі застосовується у тому разі, коли на розгляді перебуває справа, за наслідками перегляду якої Верховний Суд може прийняти постанову, у якій міститься правовий висновок про те, як саме повинна застосовуватися норма права, із застосуванням якої не погодилася колегія суддів, палата, об`єднана палата, що передала справу на розгляд палати, об`єднаної палати, Великої Палати (ч. 2 ст. 416 ЦПК України).
Зупиняючи провадження у справі, суд апеляційної інстанції не врахував, що справа, до закінчення розгляду якої у касаційному порядку апеляційний суд зупинив провадження у справі, перебуває на розгляді колегії суддів Верховного Суду, а не палати, об`єднаної палати чи Великої Палати Верховного Суду.
Підготував Леонід Лазебний