Connect with us

Судова практика

Суди помилково розглянули справу про скасування актів розслідування нещасного випадку в порядку адміністративного судочинства

Опубліковано

Оскарження актів комісії, що розслідувала нещасний випадок на виробництві, а не здійснювала владні управлінські функції, має здійснюватися за правилами цивільного судочинства

12 грудня 2018 року Велика Палата Верховного Суду розглянула заяву управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Києві про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 29 листопада 2016 р. у справі № 2а-2555/11/2670 (провадження № 11-833апп18) за позовом управління виконавчої дирекції Фонду до територіального управління Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду по Київській області та м. Києву, треті особи: Комунальне підприємство «Плесо», фізична особа, про скасування актів про розслідування нещасного випадку та про нещасний випадок, пов’язаний із виробництвом.

За матеріалами справи, у лютому 2011 р. управління виконавчої дирекції Фонду звернулося до суду з позовом до ТУ Держгірпромнагляду, у якому просило: скасувати акт про нещасний випадок та акт про розслідування нещасного випадку комісії зі спеціального розслідування нещасного випадку, що стався з працівником, мотивуючи вимоги тим, що комісією не виявлено достовірних обставин, за яких стався нещасний випадок і які можуть пов’язувати цей нещасний випадок з виробництвом.

Окружний адміністративний суд м. Києва постановою, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду, відмовив у задоволенні позову УВД ФСС НВ у м. Києві, оскільки управління не належить до осіб, які за законом мають право оскаржувати спірні акти. Вищий адміністративний суд України залишив ці рішення без змін.

Управління подало до Верховного Суду України заяву про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду з підстав, установлених п. 2 ч. 1 ст. 237 КАС України (у редакції, чинній на час звернення із заявою до суду).

Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що вирішення цього спору в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, не ґрунтується на правильному застосуванні норм процесуального права, оскільки у справі № 2а-2555/11/2670 спір стосується оскарження акту про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом та акту про розслідування нещасного випадку, які складені комісією зі спеціального розслідування нещасного випадку.

Комісія, яка проводила розслідування нещасного випадку, не здійснювала владні управлінські функції на основі законодавства, а розслідувала нещасний випадок на виробництві та затвердила акти, які не є рішенням суб’єкта владних повноважень, а тому не можуть бути оскаржені в адміністративному суді.

Подібну за змістом правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 26 квітня 2016 року у справі № 805/3980/15-а, і Велика Палата Верховного Суду не знайшла правових підстав для відступу від таких висновків.

Отже, за суб’єктним складом сторін та характером спірних правовідносин ця справа підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства, у зв’язку з чим Велика Палата постановила, що суди всіх інстанції помилково розглянули справу за позовом управління виконавчої дирекції Фонду до ТУ Держгірпромнагляду про скасування актів розслідування нещасного випадку та про нещасний випадок, пов’язаний із виробництвом, у порядку адміністративного судочинства.

Підготував Леонід Лазебний

Рішення в ЄДРСР 

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.