Connect with us

Судова практика

Рішення про відшкодування збитків, завданих особою державі під час проходження військової служби, має оскаржуватися в порядку адміністративного судочинства

Опубліковано

Спори про заподіяння шкоди військовослужбовцем підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства як такі, що пов’язані з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби

12 грудня 2018 р. Велика Палата Верховного Суду розглянула у справі № 734/3102/16-ц (провадження № 14-481цс18) за позовом військової частини до фізичної особи про відшкодування майнової шкоди касаційну скаргу відповідача на ухвалу Козелецького районного суду Чернігівської області від 6 квітня 2017 р. та ухвалу Апеляційного суду Чернігівської області від 25 травня 2017 р.

За матеріалами справи відповідач проходив службу у військовій частині на посаді командира мотопіхотної роти та був звільнений з військової служби в запас. Актом прийому-передачі посади командира, затвердженим командиром військової частини, виявлено факт нестачі та неповернення відповідачем майна під час його звільнення. Зазначене підтверджується матеріалами службового розслідування та витягом з наказу від про притягнення до підвищеної матеріальної відповідальності. Шкода, заподіяна відповідачем внаслідок недбалого та безвідповідального ставлення до виконання своїх службових обов’язків та військової служби, підлягає відшкодуванню згідно з Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженим Постановою Верховної Ради України від 23 червня 1995 р. № 243/95-ВР (далі – Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців). На час звернення до суду з позовом завдана шкода не була відшкодована. Ураховуючи зазначене, позивач просив стягнути з відповідача на свою користь майнову шкоду у розмірі 940 371,37 грн та судові витрати.

Ухвалою Козелецького районного суду Чернігівської області, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду, провадження у справі закрито на підставі п. 1 ч. 1 ст. 205 далі – ЦПК України у редакції, чинній на час постановлення оскаржуваних судових рішень.

Закриваючи провадження у справі, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив із того, що спір з приводу відшкодування збитків, завданих особою державі під час проходження військової служби, є публічно-правовим, а тому підлягає розгляду в порядку, КАС України.

У червні 2017 р. представник позивача  звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм процесуального права, просив скасувати згадані рішення судів і направити справу до суду першої інстанції, вмотивовуючи скаргу тим, що судами неправильно визначено характер спірних правовідносин, оскільки поняття «проходження публічної служби» за своєю природою не включає в себе відшкодування збитків, завданих особою державі під час проходження служби. Відшкодування шкоди регулюється нормами ЦК України, а тому цей спір має розглядатися за правилами цивільного судочинства.

Позивач наполягав, що відшкодуванню підлягає пряма дійсна шкода, завдана розкраданням, пошкодженням, втратою чи незаконним використанням військового майна, погіршенням або зниженням його цінності, що спричинило додаткові витрати для військових частин, установ, організацій, підприємств та військово-навчальних закладів для відновлення, придбання майна чи інших матеріальних цінностей або надлишкові виплати (п.п. 1, 2  Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців).

Велика Палата зробила висновок, що спірні правовідносини виникли у зв’язку із заподіянням відповідачем шкоди державі під час проходження публічної служби. З огляду на вищезазначені вимоги закону указані спори підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства як такі, що пов’язані з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби, від моменту її прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, зокрема,  і питанням відповідальності за рішення, дії чи бездіяльність на відповідній посаді, що призвели до завдання шкоди, навіть якщо притягнення цієї особи до відповідальності шляхом подання відповідного позову про стягнення такої шкоди відбувається після її звільнення з військової служби.

Такий висновок зроблено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 5 грудня 2018 р. у справі № 818/1688/16, в якій зазначено про відступ від висловленої раніше у постановах від 10 квітня 2018 р. у справі № 533/934/15 ц, від 20 червня 2018 р. у справі № 815/5027/15, від 3 жовтня 2018 р. у справі № 755/2258/17 правової позиції в аналогічних спорах.

З огляду на викладене Велика Палата постановила, що зазначений спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а тому суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку про закриття провадження в цій справі з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 205 Цивільного процесуального кодексу України (у редакції, чинній на час прийняття судового рішення).

Підготував Леонід Лазебний

Рішення в ЄДРСР 

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.