Судова практика
У разі отримання доходу від продажу нерухомого майна неприбутковою організацією, такий дохід підлягає оподаткуванню
24 січня 2020 р. Колегія суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі № 2а/0370/2676/11, за якою касаційне провадження було порушене 14 січня 2015 р., залишила без задоволення касаційну скаргу районної ради, якій було нараховано податкові зобов’язання з продажу об’єкта нерухомого майна.
Любешівська районна рада Волинської області звернулась до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень міжрайонної державної податкової інспекції, який обґрунтовувала тим, що від імені територіальної громади продала на аукціоні 26 квітня 2010 р. об’єкт незавершеного будівництва, а податковий орган незаконно нарахував податкові зобов’язання з податку на прибуток та податку на додану вартість. Вказане майно на балансі ради не перебувало, кошти від продажу майна надійшли на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету, а не на рахунки районної ради, яка до того ж є неприбутковою організацією.
Окружний адміністративний суд позовні вимоги задовольнив частково. Апеляційний суд його рішення скасував та прийняв нове рішення, яким у задоволенні позову відмовив, виходячи з того, що суд першої інстанції помилково не звернув увагу на приписи пп. 7.11.9 п. 7.11 ст. 7 Закону «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28 грудня 1994 р. № 334/94-ВР, чинного на момент виникнення спірних правовідносин та якими визначено, що незалежно від положень абзацу першого цього підпункту, коли неприбуткова організація отримує дохід з джерел, інших ніж визначені відповідними пп. 7.11.2 – 7.11.7, така неприбуткова організація зобов’язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов’язаних з отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.
У касаційній скарзі позивач зазначив, що не є платником ПДВ, оскільки відповідно до п.п. 2.3.1 ст. 2 Закону України «Про податок на додану вартість», особа підлягає обов`язковій реєстрації як платник податку коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп`ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов`язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість).
Суд касаційної інстанції погодився з висновком апеляційного суду щодо правомірності податкових повідомлень-рішень, якими Любешівській районній раді нараховано грошові зобов’язання з податку на прибуток та податку на додану вартість. Також ВС вказав, що рада, з урахуванням суми доходу від продажу майна, мала зареєструватися платником ПДВ.
Підготував Леонід Лазебний