Судова практика
Ухвала про відмову в задоволенні заяви про відвід судді підлягає роз’ясненню, а ухвала суду про роз’яснення – апеляційному оскарженню
22 жовтня 2024 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного кримінального суду у справі № 753/9237/23 задовольнив касаційну скаргу захисника, який вважав ухвали судів першої та апеляційної інстанцій незаконними.
Ухвалою судді районного суду від 25 квітня 2024 р. відмовлено у задоволенні заяви особи про відвід судді районного суду.
Ухвалою судді районного суду від 16 травня 2024 р. відмовлено у задоволенні заяви захисника про роз’яснення судового рішення – ухвали районного суду від 25 квітня 2024 р.
Ухвалою апеляційного суду відмовлено у відкритті провадження за апеляційною скаргою захисника на ухвалу районного суду від 16 травня 2024 р. на підставі вимог ч. 4 ст. 399 КПК України у зв’язку з тим, що апеляційна скарга подана на судове рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.
У касаційній скарзі захисник зазначав, що відповідно до ч. 4 ст. 380 КПК України не існує обмежень щодо роз’яснення будь-якого рішення.
Читайте також: Ухвала суду першої інстанції про проведення підготовчого засідання в режимі відеоконференції роз’ясненню не підлягає
Верховний Суд вказав, що будь-яких застережень щодо неможливості вирішення питання про роз’яснення судового рішення у порядку, визначеному положеннями ст. 380 КПК України, кримінальний процесуальний закон не містить.
Об’єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду в постанові від 18 листопада 2019 р. (справа № 367/3068/17) сформулювала висновок про застосування норм права, відповідно до якого:
- Згідно з ч. 1 ст. 380 КПК України, якщо судове рішення, яке є результатом судового провадження та яким вирішено питання, що становило предмет його розгляду, за виключенням рішення слідчого судді апеляційного суду ухваленого в порядку, передбаченому гл. 21 КПК України, є незрозумілим, суд, слідчий суддя, який його ухвалив, за заявою учасника судового провадження чи органу виконання судового рішення ухвалою роз’яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його зміст.
- Апеляційному оскарженню, на підставі ч. 4 ст. 380 КПК України, підлягає лише ухвала суду про роз’яснення судового рішення або відмову у його роз’ясненні постановлена за результатами розгляду заяви про роз’яснення судового рішення, якщо її предметом було судове рішення, яке підлягає роз’ясненню в порядку, передбаченому частиною 1 цієї статті.
Із матеріалів кримінального провадження вбачається, що ухвалою районного суду від 16 травня 2024 р. відмовлено у задоволенні заяви захисника про роз’яснення ухвали районного суду від 25 квітня 2024 р. про відмову у задоволенні заяви особи про відвід судді.
Таким чином, враховуючи, що ухвала про відмову у задоволенні заяви про відвід судді є результатом судового провадження за заявою про відвід та цим судовим рішенням вирішено питання, що становило предмет його розгляду, така ухвала за наявності відповідних підстав підлягала роз’ясненню в порядку ст. 380 КПК України, а ухвала суду про роз’яснення судового рішення або відмову у його роз’ясненні могла бути оскаржена в апеляційному порядку.
Проте суд апеляційної інстанції відмовив захиснику у відкритті апеляційного провадження, що призвело до порушення права особи на апеляційне оскарження судового рішення і є істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, оскільки перешкодило суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.
Отже, Верховний Суд ухвалу апеляційного суду про відмову у відкритті апеляційного провадження скасував і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Підготував Леонід Лазебний
З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.