Connect with us

Судова практика

Ухвала слідчого судді про надання дозволу на проведення обшуку не підлягає апеляційному оскарженню

Опубліковано

21 грудня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 761/15583/23 залишив без задоволення касаційну скаргу адвоката, який оскаржував ухвалу про надання дозволу на проведення обшуку.

Ухвалою слідчого судді районного суду задоволено клопотання старшого детектива Бюро економічної Безпеки України, погоджене прокурором відділу Офісу Генерального прокурора, та надано дозвіл на проведення обшуку нежитлових приміщень, що на праві власності належать ТОВ.

Ухвалою судді апеляційного суду відмовлено у відкритті провадження за апеляційною скаргою адвоката – представника ТОВ на зазначену ухвалу слідчого судді.

У касаційній скарзі представник ТОВ зазначав, що в даній справі слідчим суддею було постановлено ухвалу, якої не передбачено Кримінальним процесуальним кодексом, а тому апеляційний суд мав відкрити апеляційне провадження та скасувати її.

Читайте також: Огляд не пов’язаний із проникненням до житла чи іншого володіння особи не є втручанням у право на недоторканість житла чи іншого володіння особи

Верховний Суд вказав, що відповідно до ч. 1 ст. 309 КПК України визначено перелік ухвал  слідчого судді,  які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування. Інші ухвали слідчого судді оскарженню не підлягають і заперечення проти них можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.

Оскільки цією нормою не передбачено можливості апеляційного оскарження ухвали слідчого судді про надання дозволу на проведення обшуку, як не передбачено такої можливості і ст. 234 КПК України, яка регулює порядок розгляду такого клопотання, то суддя апеляційного суду, вирішуючи питання щодо відкриття чи відмови у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою на таку ухвалу, правильно прийняв рішення про відмову у відкритті апеляційного провадження.

Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що ст. 129 Конституції України гарантує право на апеляційний перегляд справи, а не кожного окремого судового рішення в межах кримінального провадження, відповідно до чого КПК України визначає, у яких випадках і які рішення слідчих суддів підлягають перегляду в апеляційному порядку (постанова Верховного Суду від 4 квітня 2019 р. у справі № 494/6/18).

Порядок та перелік судових рішень, які можуть бути оскаржені в апеляційному порядку, чітко визначено та регламентовано гл. 31 КПК України. Також згідно з ч. 3 ст. 392 КПК України в апеляційному порядку можуть бути оскаржені ухвали слідчого судді у випадках, передбачених КПК.

Читайте також: Не існує норм, якими понятому прямо забороняється виконувати законні прохання співробітників правоохоронних органів при проведенні слідчих (розшукових) дій

Зміст ст. 309 КПК України, якою закріплено перелік ухвал слідчого судді, що підлягають оскарженню в апеляційному порядку під час досудового розслідування, дає підстави стверджувати, що законодавцем віднесені до предмету оскарження рішення слідчого судді, які або вирішують питання щодо обмеження конституційних прав особи (застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою; застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту; застосування запобіжного заходу у вигляді застави; відсторонення від посади і т.д.), або якими вирішується питання, які мають істотне значення для здійснення ефективного досудового розслідування (відмова у наданні дозволу на затримання; відмову у здійсненні спеціального досудового розслідування; відмова у застосуванні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, домашнього арешту та застави), або якими вирішується доля досудового розслідування чи кримінального провадження в цілому (закриття кримінального провадження на підставі ч. 9 ст. 284 КПК України і т.д.).

Згідно з висновком щодо застосовування норм процесуального права, викладеним у постанові Об’єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 31 травня 2021 р. у справі № 646/3986/19, перевірці в апеляційній інстанції підлягають лише ухвали слідчого судді, які пов’язані з можливістю істотного обмеження прав, свобод та інтересів особи або мають вирішальне значення для руху досудового розслідування чи кримінального провадження в цілому.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 399 КПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження, якщо апеляційну скаргу подано на судове рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.

Отже, оскільки ухвала слідчого судді районного суду оскарженню не підлягає, суддя апеляційного суду правильно відмовив у відкритті провадження за апеляційною скаргою представника ТОВ, повернувши апеляційну скаргу особі, яка її подала.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.