Судова практика
Ухвала слідчого судді про встановлення строку для вчинення дій, необхідних для закінчення досудового розслідування, підлягає апеляційному оскарженню
16 вересня 2024 р. Об’єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду у справі № 761/26342/22 задовольнила касаційну скаргу прокурора, який оскаржив в апеляційному порядку ухвалу слідчого судді.
Слідчий суддя встановив слідчому та прокурору один місяць для проведення процесуальних дій, необхідних і достатніх для закінчення досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Апеляційний суд закрив апеляційне провадження за апеляційною скаргою прокурора на зазначену ухвалу у зв’язку з тим, що апеляційна скарга подана на судове рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.
У касаційній скарзі прокурор зазначав, що слідчий суддя поза межами своїх повноважень постановив ухвалу, якою у мотивувальній частині фактично зобов’язав слідчого та прокурора закінчити досудове розслідування.
Підстави розгляду провадження Об’єднаною палатою – необхідність відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Другої судової палати ККС ВС від 18 жовтня 2019 р. у справі № 757/37346/18-к, відповідно до якого ухвали слідчих суддів, постановлені в порядку ст. 28, 114 КПК, окремому апеляційному оскарженню відповідно до положень ст. 309 КПК не підлягають.
Об’єднана палата вказала, що ухвала слідчого судді, якою встановлено строк для проведення процесуальних дій, необхідних для закінчення досудового розслідування, має важливе значення як для етапу досудового розслідування, його якісного проведення та обрахунку самого строку такого розслідування, так і для кримінального провадження та його руху загалом. Як наслідок, така ухвала слідчого судді підлягає апеляційному оскарженню.
Ухваливши рішення про встановлення слідчому чи прокурору строку для проведення процесуальних дій, необхідних для закінчення досудового розслідування, слідчий суддя фактично скоротив строк такого досудового розслідування. Таке рішення вочевидь впливає на долю досудового розслідування і кримінального провадження загалом.
Отже, Об’єднана палата скасувала ухвалу апеляційного суду та призначила новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Підготував Леонід Лазебний
З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.