Судова практика
Ухвалений без дослідження доказів вирок місцевого суду може бути оскаржено до апеляційного суду з підстав неправильної кваліфікацію дій обвинуваченого
21 січня 2021 р. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 165/2663/19 задовольнив касаційну скаргу прокурора, який оскаржив вирок місцевого суду, ухвалений у порядку ч. 3 ст. 349 КПК.
Вироком місцевого суду особу засуджено за ч. 3 ст. 185 КК із застосуванням ст. 69 КК.
Апеляційний суд відмовив прокурору у відкритті апеляційного провадження з підстав, передбачених ч. 4 ст. 399 КПК.
У касаційній скарзі прокурор зазначав, що в апеляційній скарзі він наводив доводи щодо неправильної кваліфікації дій особи за ч. 3 ст. 185 КК, а також щодо можливості оскаржити вирок в апеляційному порядку на інших підставах, не передбачених ч. 2 ст. 394 КПК, зокрема на підставі неправильного застосування закону України про кримінальну відповідальність, однак суд апеляційної інстанції уваги на вказані аргументи не звернув.
Верховний Суд вказав, що суддя апеляційного суду, пославшись на те, що прокурором оскаржено вирок місцевого суду виключно з підстав, відповідно до яких це судове рішення не може бути оскаржено (ч. 4 ст. 399 КПК), відмовив у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою прокурора (ч. 2 ст. 394 КПК).
При цьому поза увагою апеляційного суду залишилося те, що в апеляційній скарзі прокурор наводив доводи щодо неправильного застосування закону України про кримінальну відповідальність, а саме вважав за необхідне виключити кваліфікуючу ознаку крадіжки – вчинення злочину з проникненням у житло – та перекваліфікувати дії особи з ч. 3 ст. 185 КК на ч. 1 ст. 185 КК.
Крім того, апеляційний суд не звернув уваги на те, що прокурор оскаржив вирок суду першої інстанції з підстави невідповідності призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі обвинуваченої через м’якість.
При цьому ч. 2 ст. 394 КПК не містить заборони на оскарження вироку на цій підставі.
Ураховуючи висновок ЄСПЛ у справі «Ростовцев проти України», а також у постанові Великої Палати ВС від 27 лютого 2018 р. (справа № 756/5578/15-к), колегія суддів визначила, що право на оскарження рішення суду на підставі неправильної кваліфікації дій КПК не обмежується. Тобто цей Кодекс не містять обмежень щодо оскарження в апеляційному порядку кримінально-правової кваліфікації дій, зокрема й у тих кримінальних провадженнях, у яких під час судового розгляду суд першої інстанції застосував ч. 3 ст. 349 КПК і визнав недоцільним дослідження доказів щодо тих обставин, які ніким не оспорювалися.
За таких обставин колегія суддів ВС дійшла висновку, що вирок місцевого суду, ухвалений в порядку ч. 3 ст. 349 КПК, може бути оскаржено в апеляційному порядку у зв’язку з неправильною кваліфікацією дій обвинуваченої особи, а тому рішення суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті апеляційного провадження на підставах, передбачених ч. 4 ст. 399 КПК, є необґрунтованим.
Отже, Верховний Суд скасував ухвалу апеляційного суду і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Підготував Леонід Лазебний