Connect with us

Судова практика

В умовах дії воєнного стану суд має право проголосити лише резолютивну частину вироку з врученням учасникам провадження повного тексту вироку в день його проголошення

Опубліковано

13 вересня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 638/4224/22 залишив без задоволення касаційну скаргу захисника, який посилався на порушення апеляційним судом вимог кримінального процесуального закону.

Вироком районного суду особу засуджено за ч. 4 ст. 185, ч. 1 ст. 309 КК України.

Апеляційний суд скасував указаний вирок у частині призначеного покарання та ухвалив новий, змінивши умовне покарання на реальне.

У касаційній скарзі захисник зазначав, що після виходу з нарадчої кімнати колегія суддів апеляційної інстанції обмежилась проголошенням вступної та резолютивної частини вироку та почала слухати інші справи, які були призначені до розгляду. При цьому через 10 хвилин, без виходу суду із зали судового засідання, йому та засудженому було вручено повний текст вироку апеляційного суду без його проголошення.

Верховний Суд вказав, що згідно з ч. 2 ст. 418 КПК України судові рішення суду апеляційної інстанції ухвалюються, проголошуються, видаються, роз’яснюються або надсилаються учасникам судового провадження в порядку, передбаченому ст. 368-380 КПК.

Читайте також: Виправлення описки апеляційним судом в резолютивній частині ухвали, яким погіршено становище засуджених, є істотним порушенням вимог КПК

Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 371 КПК України суд ухвалює в нарадчій кімнаті складом суду, який здійснював судовий розгляд.

Згідно з ч. 1 ст. 376 КПК України судове рішення проголошується прилюдно негайно після виходу суду з нарадчої кімнати. Головуючий у судовому засіданні роз’яснює зміст рішення, порядок і строк його оскарження.

Частиною 6 вказаної статті передбачено, що копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, та прокурору.

Однак, з огляду на приписи ч. 15 ст. 615 КПК України, в умовах дії воєнного стану після складання та підписання повного тексту вироку суд має право обмежитися проголошенням його резолютивної частини з обов’язковим врученням учасникам судового провадження повного тексту вироку в день його проголошення.

Читайте також: Відсутність засудженого під час проголошення вироку не є підставою для визнання вироку незаконним, якщо це не завадило реалізації його прав

Як убачається з журналу судового засідання та технічного запису судового засідання апеляційного суду, після виходу з нарадчої кімнати суд проголосив вступну та резолютивну частину вироку, з посиланням на ч. 15 ст. 615 КПК України.

Крім цього, згідно з розписками, наявними у матеріалах кримінального провадження, засуджений та його захисник у день ухвалення вироку апеляційним судом отримали копію повного тексту вироку.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» було введено воєнний стан, який на даний час продовжено. Тому Верховний Суд не знайшов порушення апеляційним судом вимог кримінального процесуального закону, на яке посилався у касаційній скарзі захисник, оскільки проголошення та вручення копії оскарженого судового рішення стороні захисту було здійснено з урахуванням та дотриманням положень ч. 15 ст. 615 КПК України.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.