Connect with us

Судова практика

Строк дізнання у провадженнях про кримінальні проступки не має перевищувати строку досудового розслідування у кримінальних провадженнях про нетяжкі злочини

Опубліковано

6 червня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 461/9707/21 залишив без задоволення касаційну скаргу прокурора, який стверджував про необґрунтоване закриття кримінального провадження.

Як встановили суди попередніх інстанцій:

– 19 серпня 2020 р. до ЄРДР за № 1202014505000300 було внесено відомості про кримінальні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 162, ч. 5 ст. 185, ч. 1 ст. 194, ст. 356, ч. 1 ст. 358 КК;

– 1 листопада 2021 р. постановою прокурора матеріали кримінального провадження за ч. 1 ст. 162 КК виділено та присвоєно № 12021141360000593;

– 24 листопада 2021 р. особу було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 162 КК, та затверджено обвинувальний акт;

– 26 листопада 2021 р. обвинувальний акт отримано районним судом.

Читайте також: Якщо підозрюваний у вчиненні кримінального проступку не визнає свою вину та відмовляється від надання пояснень, строк досудового розслідування становить 20 діб з дня оголошення підозри

Ухвалою районного суду, залишеною без змін апеляційним судом, кримінальне провадження за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 162 КК, закрито на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК, оскільки від моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення в ЄРДР до дня повідомлення про підозру особі у вчиненні кримінального проступку закінчився строк досудового розслідування, визначений п. 1 ч. 2 ст. 219 КПК.

На обґрунтування своєї позиції суди послалися на ухвалу колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 28 грудня 2021 р. у справі № 489/3647/21. За змістом названої ухвали чинним кримінальним процесуальним законом врегульовано питання строків досудового розслідування до дня повідомлення особі про підозру лише щодо злочинів та не визначено питання щодо їх обчислення відносно кримінальних проступків, які за своїм змістом є менш тяжкими діяннями, у зв’язку з чим строк досудового розслідування кримінальних проступків не може бути необмежений та перевищувати строк досудового розслідування, встановленого для злочинів.

Читайте також:  Недотримання прокурором строку передання матеріалів провадження до органу досудового розслідування не є підставою для визнання недопустимими отриманих доказів

У касаційній скарзі прокурор зазначав, що КПК передбачено строки дізнання для кримінальних проступків після повідомлення особі про підозру, а не до цього моменту.

Верховний Суд вказав, що ч. 2 ст. 298 гл. 25 КПК «Особливості досудового розслідування кримінальних проступків» встановлює правило про те, що досудове розслідування кримінальних проступків (дізнання) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими КПК, з урахуванням положень цієї глави.

Тобто чинним КПК не визначено строк дізнання для кримінальних проступків з моменту внесення відповідних відомостей до ЄРДР.

Разом з тим кримінальні проступки за ст. 12 КК є найменш суспільно небезпечними діяннями. Наступний щабель градації по суспільній небезпеці займають нетяжкі злочини.

Чинний КПК у  КПК визначив строк досудового розслідування для нетяжких, тяжких та особливо тяжких злочинів.

Читайте також: Обчислення строків досудового розслідування. Неупереджений аналіз статей 219 та 294 КПК

З огляду на те, що кримінальні проступки є менш суспільно небезпечними діяннями порівняно із нетяжкими злочинами, то і строк їхнього розслідування не повинен бути більшим, аніж для нетяжких злочинів.

Такий підхід знайшов відображення в ухвалі ККС ВС від 4 травня 2022 р. у справі № 204/1781/21.

У цьому кримінальному провадженні з врахуванням факту виділення матеріалів кримінального провадження за обвинуваченням особи за ч. 1 ст. 162 КК суди попередніх інстанцій встановили, що з моменту внесення відомостей до ЄРДР і до дня оголошення підозри у вчиненні названого кримінального проступку визначений п. 1 ч. 2 ст. 219 КПК строк досудового розслідування закінчився.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.