Connect with us

Судова практика

Верховний Суд назвав у чому може полягати моральна шкода від кримінального правопорушення

Опубліковано

20 лютого 2018 р. Верховний Суд у справі № 303/4076/15-к залишив без задоволення касаційну скаргу засудженого на рішення судів, якими обґрунтовано визначено розмір моральної шкоди, завданої його правопорушенням.

Згідно з вироком обвинувачений, порушуючи громадський порядок, публічно при сторонніх особах затіяв із потерпілими спершу словесну сварку, а згодом дістав пістолет травмувальної дії та здійснив декілька пострілів гумовими кулями по потерпілих, які дістали легкі тілесні ушкодження.

За деякий час обвинувачений створив журналісту телеканалу «НТН» механічні перешкоди виконання редакційного завдання щодо вищеописаної події, внаслідок чого позбавив його можливості одержання інформації для поширення її в майбутньому у ЗМІ.

Вироком місцевого суду, залишеним без змін апеляційним судом, правопорушника за сукупністю злочинів засуджено до 4 років позбавлення волі та звільнено від покарання з іспитовим строком 2 роки, ухвалено стягнути моральну шкоду в розмірі 100 000,00 грн кожному з потерпілих та одному з них -витрати на правову допомогу 2 100,00 грн, на користь ТОВ «Телестудія «Служба інформації» – матеріальну шкоду 21 136,51 грн, а на користь держави – процесуальні витрати, пов’язані з проведенням експертиз, у розмірі 491,04 грн.

У касаційній скарзі засуджений наполягав на невмотивованості розміру моральної шкоди та безпідставності задоволення цивільних позовів.

Верховний Суд вказав, що згідно зі ст. 128 КПК особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред’явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.

Колегія ВС вказала, що згідно з чинним законодавством моральна шкода може полягати, зокрема:

  • у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації,
  • у моральних переживаннях у зв’язку з ушкодженням здоров’я,
  • у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав,
  • у зв’язку з незаконним перебуванням під слідством і судом,
  • у порушенні нормальних життєвих зв’язків через неможливість продовження активного громадського життя,
  • у порушенні стосунків з оточуючими людьми,
  • при настанні інших негативних наслідків.

Верховний Суд встановив, що за пред’явленими цивільними позовами ТОВ «Телестудія «Служба інформації» просило стягнути із засудженого матеріальну шкоду в розмірі 21 136,51 грн, що становило вартість ремонтних робіт із відновлення відеокамери, а потерпілим особам – моральну шкоду по 200 000,00 грн, чого не було задоволено повністю.

Таким чином, колегія суддів ВС визнала обґрунтованим розмір матеріальної та моральної шкоди, завданої протиправними посяганнями засудженого, адже судами враховувався характер протиправних дій засудженого щодо потерпілих, характер і обсяг понесених потерпілими моральних страждань тощо та документальне підтвердження розміру відновлюваного ремонту відеокамери.

Отже, Верховний Суд залишив касаційну скаргу засудженого без задоволення.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.