Connect with us

Судова практика

Участь депутата ВР АРК у голосуванні за прийняття очевидно неконституційних та незаконних рішень про проведення загальнокримського референдуму утворює склад державної зради

Опубліковано

20 грудня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 759/22254/19 залишив без задоволення касаційну скаргу захисника, який стверджував, що у діях засудженого відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК.

Депутат Верховної Ради Автономної Республіки Крим проголосував за прийняття незаконних рішень, тим самим надав рф та її представникам допомогу у проведенні підривної діяльності проти України. Результатом прийняття зазначених рішень стало входження території АР Крим до складу рф.

Вироком районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, депутата визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України (в редакції Закону від 8 квітня 2014 р. № 1183-VII).

У касаційній скарзі захисник посилався на недоведеність фактів вчинення засудженим інкримінованого йому злочину.

Читайте також: Не є кримінальним правопорушенням зберігання вогнепальної зброї, якщо воно пов’язане із захистом держави

Верховний Суд вказав, що суд дійшов обґрунтованого висновку про доведеність винуватості засудженого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.

Так, проаналізувавши досліджені докази, місцевий суд дійшов висновків, що засуджений, будучи громадянином України, депутатом Верховної Ради АР Крим VI скликання, нехтуючи вимогами Конституції і законів України, достовірно знаючи про те, що територія АР Крим є невід’ємною частиною України, взяв участь у засіданнях Верховної Ради АР Крим та проголосував за прийняття незаконних постанов щодо проведення загальнокримського референдуму, незалежності Криму, правонаступництва Республіки Крим, взяв участь у позачерговому засіданні незаконно створеного парламенту, чим забезпечив його функціонування та проголосував за прийняття незаконного рішення так звану «Конституцію Республіки Крим».

За висновком суду першої інстанції, засуджений діяв з метою надання допомоги рф у проведенні підривної діяльності проти України на шкоду суверенітетові, територіальної цілісності та недоторканості України.

Читайте також: Кваліфікація воєнних злочинів

Апеляційний суд не залишив поза увагою доводи захисника щодо неможливості притягнення засудженого до кримінальної відповідальності за його волевиявлення як депутата та участь у роботі ВР АР Крим, зазначивши, що депутат зобов’язаний брати участь у роботі Верховної Ради АР Крим, але при цьому депутат зобов’язаний і дотримуватися Конституції України, Конституції АР Крим, законів України і  нормативно-правових актів Верховної Ради АР Крим. Прийняті Верховною Радою АР Крим нормативно-правові акти повинні відповідати Конституції України (ч. 2 ст. 135 Конституції України, ст. 28 Конституції АР Крим). Питання про зміну території України може бути предметом всеукраїнського референдуму згідно зі ст. 73 Конституції України, п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про всеукраїнський референдум», а не республіканського (місцевого) референдуму.

Водночас суди з’ясували, що депутат Верховної Ради АР Крим взяв участь у голосуванні за прийняття очевидно неконституційних та незаконних рішень про проведення загальнокримського референдуму, створення нелегітимного державного утворення – Республіки Крим та входження невід’ємної частини території України – АР Крим та міста Севастополя до складу рф, тим самим надав допомогу рф та її представникам у проведенні підривної діяльності проти України.

При цьому, як вже зазначено вище, судами встановлено, що дії засудженого були вчинені на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України шляхом надання рф допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, а тому доводи касаційної скарги в частині неможливості притягнення засудженого до кримінальної відповідальності за його волевиявлення як депутата є неспроможними.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.