Connect with us

Судова практика

Відсутність у матеріалах судового провадження витягу з ЄРДР та повідомлення про підозру не є підставою для скасування судових рішень

Опубліковано

28 липня 2022 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 533/1322/19 залишив без задоволення касаційну скаргу захисника, який вказував на відсутність в матеріалах кримінального провадження витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань та повідомлення про підозру як на підставу для скасування рішень.

Вироком районного суду фігуранта засуджено за ч. 1 ст. 122 КК.

Апеляційний суд змінив цей вирок у частині цивільного позову, в решті вирок залишено без змін.

У касаційній скарзі захисник посилався на те, що в ухвалі апеляційного суду не відображені доводи щодо відсутності в матеріалах кримінального провадження витягу з ЄРДР про внесення відомостей про злочини, а також пред’явленої підозри.

Верховний Суд зазначив, що захист не ставить під сумнів сам факт внесення відомостей до ЄРДР чи повідомлення про підозру, що може істотно вплинути на кримінальне провадження, а лише зазначає про відсутність документів у провадженні.

Читайте також: Помилка у назві органу досудового розслідування, допущена прокурором у постанові про визначення підслідності, не впливає на законність цього рішення

Частиною 4 ст. 291 КПК України визначено вичерпний перелік документів, які додаються до обвинувального акта. Це, зокрема: 1) реєстр матеріалів досудового розслідування; 2) цивільний позов, якщо він був пред’явлений під час досудового розслідування; 3) розписка підозрюваного про отримання копії обвинувального акта, копії цивільного позову, якщо він був пред’явлений під час досудового розслідування, і реєстру матеріалів досудового розслідування (крім випадку, передбаченого ч. 2 ст. 297-1 цього Кодексу).

Надання суду інших документів до початку судового розгляду забороняється.

Документи, інші матеріали, надані суду під час судового провадження його учасниками, судові рішення та інші документи і матеріали, що мають значення для цього кримінального провадження, долучаються до обвинувального акта і є матеріалами кримінального провадження (кримінальною справою) (ст. 317 КПК України).

Під час судового розгляду захист не ставив під сумнів допустимість чи достовірність зібраних доказів, не просив витребувати та приєднати до справи витяг з ЄРДР та письмове повідомлення про підозру.

Читайте також: Відмова потерпілого від обвинувачення у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення не означає, що не було заяви про злочин

Лише якщо в учасників провадження виникне питання щодо перевірки доказів з огляду на їх належність та допустимість, суд має перевірити ці обставини, в тому числі шляхом витребування та приєднання до справи відповідних процесуальних документів з подальшим наданням їм оцінки (правова позиція Об’єднаної палати ККС ВС, справа № 477/426/17).

Після згадки сторони обвинувачення про відсутність у справі зазначених документів, прокурор заявляв клопотання про оголошення перерви для долучення документів, однак і обвинувачений, і його захисник заперечували, посилаючись на те, що вони ознайомлені з ними. Факт ознайомлення сторони захисту з матеріалами досудового розслідування підтверджено й відповідними протоколами.

Таким чином, відсутність в матеріалах судового провадження витягу з ЄРДР та повідомлення про підозру не може бути підставою для скасування судових рішень судом касаційної інстанції (стала практика ККС ВС, застосована у справах 500/4929/14-к, 758/13214/18 та ін.).

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.