Connect with us

Судова практика

Вимога щодо відкриття матеріалів іншій стороні не зобов’язує сторону захисту надавати інформацію про осіб, які будуть заявлені нею для допиту як свідки в суді першої інстанції

Опубліковано

2 жовтня 2024 р. Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 210/3266/22 задовольнив частково касаційну скаргу захисника, який посилався на необґрунтовану відмову у допиті свідка.

Районний суд вироком, залишеним без змін апеляційним судом, визнав фігуранта винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України за те, що він повторно в умовах воєнного стану вчинив кілька крадіжок.

У касаційній скарзі захисник зазначав, що апеляційний суд необґрунтовано усупереч практиці Верховного Суду у постанові від 7 червня 2022 р. (справа № 462/1710/16-к) відмовив у допиті свідка, бо сторона захисту не відкрила дані про цього свідка прокурору в порядку виконання положень ст. 290 КПК України.

Верховний Суд вказав, що за змістом ч. 6 ст. 290 КПК України сторона захисту за запитом прокурора зобов’язана надати доступ та можливість скопіювати або відобразити відповідним чином будь-які речові докази або їх частини, документи або копії з них, а також надати доступ до житла чи іншого володіння, якщо вони знаходяться у володінні або під контролем сторони захисту, якщо сторона захисту має намір використати відомості, що містяться в них, як докази у суді.

Читайте також: Допит свідка слідчим суддею за відсутності захисника підозрюваних, участь якого не була обов’язковою, не є порушенням права на захист

Положення цієї статті не містять вимоги до сторони захисту надати інформацію про осіб, які будуть заявлені захистом для допиту у якості свідків в суді першої інстанції. При цьому інформація про наявність у сторони захисту певних свідків не є доказом у кримінальному провадженні в розумінні ст. 84 КПК України.

Верховний суд у своїх рішеннях зазначав, що у положеннях ч. 6 ст. 290 КПК України щодо відкриття стороною захисту матеріалів, відомості з яких він має намір використати як доказ у суді, не йдеться про показання свідка, оскільки на відміну від сторони обвинувачення сторона захисту не може проводити допит і отримувати показання, а може лише отримувати пояснення, які відповідно до положень ч. 8 ст. 95 КПК України не є джерелом доказів, крім випадків, передбачених КПК.

Читайте також: Допит у суді особи, яка набула статусу потерпілого, за правилами допиту свідка не є істотним порушенням вимог КПК

Тому на сторону захисту законом не покладено обов’язку відкривати доказ, який вона в принципі не може мати у своєму розпорядженні, адже показання свідка, викликаного судом за клопотанням сторони захисту, з’являються як доказ лише під час самого допиту цього свідка в судовому засіданні і, таким чином, не можуть бути відкриті до цього моменту (постанова від 7 червня 2022 р. у справі № 462/1710/16-к, постанова від 11 грудня 2023 р. у справі № 462/3797/21).

Тому Верховний Суд ухвалу апеляційного суду скасував і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.