Судова практика
Визнання резервіста придатним до військової служби без проходження ВЛК під час мобілізації на початку повномасштабного вторгнення не означає, що він не набув статусу військовослужбовця

4 лютого 2025 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 470/795/23 залишив без задоволення касаційну скаргу захисника, який посилався на те, що засуджений не є суб’єктом кримінального правопорушення.
Відряджений до іншої військової частини військовослужбовець, з метою тимчасово ухилитися від обов’язків військової служби в умовах воєнного стану, самовільно залишив місце проходження військової служби і проводив час на власний розсуд до моменту його затримання.
Вироком районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, його було засуджено за ч. 5 ст. 407 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років.
У касаційній скарзі захисник зазначав, що придатність солдата до військової служби за станом здоров’я у встановленому законом порядку, тобто із проходженням військово-лікарської комісії, не встановлювалася, тому він не є військовослужбовцем, а відповідно і суб’єктом кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України.
Читайте також: Для кваліфікації ухилення резервіста від призову достатньо встановити факт отримання повістки та неявки без поважних причин
Верховний Суд вказав, що суб’єктом кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, є військовослужбовець (крім строкової служби).
Військовослужбовцем є громадянин України, який проходить дійсну військову службу у складі Збройних Сил України та інших військ відповідно до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 24 вказаного Закону початком проходження військової служби резервістів під час мобілізації вважається день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо).
Оскільки 14 березня 2022 р. солдата було призвано на військову службу під час проведення мобілізації як резервіста та військовозобов’язаного на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 69 «Про загальну мобілізацію», направлено для проходження військової служби до складу військової частини, призначено на посаду стрільця, а в подальшому відряджено до іншої військової частини для виконання бойових завдань, суди дійшли висновку, що статус військовослужбовця засуджений набув у зв’язку з мобілізацією на підставі вказаного вище Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» і на момент вчинення інкримінованого йому діяння був військовослужбовцем, а отже він є суб’єктом кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України.
Також місцевий суд дослідив та врахував інформацію з листа ТЦК та СП від 25 липня 2023 р. № 1/3021 про те, що придатність до військової служби на початку повномасштабного вторгнення, під час призову на військову службу під час мобілізації, визначалась на підставі військово-облікових документів та опитування військовозобов’язаних, наявності скарг на стан здоров’я. За даними облікової картки до військового квитка, довідки військово-медичного центру від 30 січня 2020 р. засуджений під час служби за контрактом мав поранення, пов’язане з виконанням обов’язків військової служби, однак є придатним до військової служби і за період її проходження за медичною допомогою не звертався.
Указ Президента від 24 лютого 2022 р. № 69 «Про загальну мобілізацію», наказ начальника ТЦК та СП від 13 березня 2022 р. № 100 «Про проведення призову резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час проведення мобілізації», згідно з яким з 14 березня 2022 р. військовозобов’язаного засудженого було направлено для проходження військової служби під час проведення загальної мобілізації до складу військової частини є чинними, а тому Верховний Суд не знайшов підстав для сумнівів у правильності висновків судів попередніх інстанцій щодо набуття засудженим статусу військовослужбовця.
Підготував Леонід Лазебний
З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 17 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.