Connect with us

Судова практика

Якщо особа посвідчила апеляційну скаргу підписом у вигляді власноручно написаного прізвища, то така скарга вважається підписаною

Опубліковано

3 серпня 2021 р. Верховний Суд колегією суддів Касаційного кримінального суду у справі № 754/8132/19 задовольнив касаційну скаргу засудженого, який стверджував про безпідставність повернення його апеляційної скарги, що перешкодило в доступі до правосуддя.

Вироком місцевого суду особу визнано винуватою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК.

Ухвалою апеляційного суду апеляційну скаргу обвинуваченого на вказаний вирок залишено без руху та надано 5-денний строк для усунення недоліків апеляційної скарги з дня отримання копії ухвали суду. Невдовзі її повернуто особі, яка її подала, оскільки в наданих копіях апеляційної скарги двічі зазначено прізвище обвинуваченого (рукописно та надруковано), але відсутній підпис особи, що подала апеляційну скаргу.

Читайте також: Обмеження заявника у праві подати апеляційну скаргу на вирок, який стосується його прав та законних інтересів, є порушенням права на доступ до правосуддя

У касаційній скарзі засуджений наполягав на тому, що саме він підписав направлені до апеляційного суду копії апеляційних скарг, зазначивши своє прізвище, а апеляційний суд дійшов помилкового висновку про відсутність підпису на цих документах.

Верховний Суд вказав, що п. 1 ч. 3 ст. 399 КПК визначено, що апеляційна скарга повертається, якщо особа не усунула недоліки апеляційної скарги, яку залишено без руху, в установлений строк.

Суд апеляційної інстанції повернув апеляційну скаргу обвинуваченому, мотивувавши своє рішення тим, що останній не усунув її недоліки, оскільки в наданих копіях апеляційної скарги двічі зазначено його прізвище (рукописно та надруковано), але відсутній підпис особи, що подала апеляційну скаргу.

Читайте також: Відмова у відкритті провадження за скаргою на не передбачене КПК рішення слідчого судді, не є обмеженням доступу до правосуддя

Однак Верховний Суд не погодився з таким рішенням апеляційного суду.

Зокрема до матеріалів провадження долучена копія апеляційної скарги обвинуваченого, яка підписана ним шляхом відображення умовних письмових знаків.

Одночасно та обставина, що обвинувачений посвідчив додаткові копії своєї апеляційної скарги в інший спосіб, а саме шляхом власноручно написаного прізвища, не свідчить, що обвинувачений не підписав копії поданих ним документів.

Підпис хоча і є реквізитом певних документів, але законодавчо не передбачено чітких вимог до виконання особистого підпису. Власноручний підпис особи може відображати як прізвище, ім`я, по батькові особи у вигляді букв, так і бути у вигляді  умовних письмових знаків, спеціально вироблених штрихів, які в ніякій мірі не відтворюють ані прізвища такої особи, ані її ім`я та по батькові. Проте, у будь-якому випадку такий підпис має безпосередньо наноситись особою на документ, визначати особистість його виконавця та підтверджувати викладену інформацію.

Читайте також: У разі оскарження судового рішення особою, яка не може самостійно реалізувати своє право на оскарження, слід з’ясувати чи законною є мета обмеження її у праві на доступ до правосуддя, і чи належним та пропорційним є засіб такого обмеження

Апеляційний суд констатував, що обвинувачений рукописно зазначив своє прізвище при оформленні підпису на копіях апеляційної скарги, додатково поданих на виконання ухвали апеляційного суду.

У касаційній скарзі обвинувачений наполягав, що він особисто підписав зазначені копії апеляційної скарги шляхом зазначення свого прізвища. Такий нанесений ним підпис надавав апеляційному суду змогу ідентифікувати особу, яка подала копії документів, та встановити відповідність змісту документа волевиявленню особи, від імені якої їх було подано.

За таких обставин Верховний Суд вирішив, що апеляційний суд дійшов помилкового висновку, що копії апеляційної скарги не підписані обвинуваченим і безпідставно повернув йому його апеляційну скаргу попередньо залишену без руху у зв`язку з тим, що останній не усунув її недоліки.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.