Судова практика
Якщо підозрюваний у вчиненні кримінального проступку не визнає свою вину та відмовляється від надання пояснень, строк досудового розслідування становить 20 діб з дня оголошення підозри
8 вересня 2022 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 607/10395/21 частково задовольнив касаційну скаргу прокурора, погодившись із його доводами про неправильне обрахування судами строків досудового розслідування.
Місцевий суд, з рішенням якого погодився й апеляційний, задовольнив клопотання обвинуваченого та на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК закрив кримінальне провадження за його обвинуваченням у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 125 КК, у зв’язку з закінченням строку досудового розслідування, визначеного ст. 219 КПК, після повідомлення особі про підозру до направлення обвинувального акту до суду.
У касаційній скарзі прокурор зазначав, що обвинувальний акт у вказаному кримінальному провадженні надіслано та одержано місцевим судом в межах строку досудового розслідування, передбаченого п. 2 ч. 3 ст. 219 КПК, оскільки фігурант не визнав своєї вини у скоєнні кримінального проступку, вказував на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції положень ст. 219 КПК, внаслідок чого кримінальне провадження було закрито безпідставно.
Верховний Суд вказав, що згідно з положеннями ст. 293 КПК одночасно з переданням обвинувального акта до суду прокурор зобов’язаний під розписку надати їх копію та копію реєстру матеріалів досудового розслідування підозрюваному (крім випадку, передбаченого ч. 2 ст. 297-1 КПК), його захиснику, законному представнику.
Як неодноразово зазначав Верховний Суд, кінцевим моментом строку досудового розслідування є його закінчення, яке, як етап кримінального провадження, законодавець пов’язує у часі зі зверненням з обвинувальним актом до суду (його фактичним направленням). А тому в межах строку досудового розслідування обвинувальний акт має бути не лише складено, затверджено та вручено, а й безпосередньо направлено на адресу суду.
Пунктом 10 ч. 1 ст. 284 КПК передбачено, що кримінальне провадження закривається в разі, якщо після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений ст. 219 цього Кодексу, крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров’я особи.
З матеріалів вказаного кримінального провадження вбачається, що 31 травня 2021 р. фігуранту було повідомлено про підозру у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 11 травня 2021 р. Також в матеріалах вказаного кримінального провадження наявний протокол допиту підозрюваного від 31 травня 2021 р., який відмовився від дачі пояснень на підставі ст. 63 Конституції України та повідомив, що «свої доводи буде доказувати під час судового розгляду». Того ж дня прокурором окружної прокуратури складено та затверджено обвинувальний акт; копію обвинувального акту, копію реєстру матеріалів досудового розслідування та копії матеріалів дізнання обвинуваченим отримано 31 травня 2021 р.
Отже, фігурант, будучи повідомленим про підозру у вчиненні кримінального проступку, не визнав свою вину та відмовився від дачі пояснень, у зв`язку із чим, відповідно до вимог п. 2 ч. 3 ст. 219 КПК строк досудового розслідування вказаного кримінального провадження становить двадцять діб з дня повідомлення особі про підозру, тобто до 21 червня 2021 р.
У вказаному кримінальному провадженні обвинувальний акт складено та скеровано до місцевого суду 31 травня 2021 р., а 11 червня 2021 р. його зареєстровано у цьому суді, тобто в межах строку досудового розслідування, передбаченого п. 2 ч. 3 ст. 219 КПК.
З огляду на викладене, доводи касаційної скарги прокурора про неправильне обрахування судами строків досудового розслідування в цьому кримінальному провадженні є обґрунтованими, а рішення судів обох інстанцій про наявність підстав для закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв’язку з тим, що після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений ст. 219 КПК, помилковими.
Отже, Верховний Суд скасував рішення судів попередніх інстанцій та призначив новий розгляд у суді першої інстанції.
Підготував Леонід Лазебний