Connect with us

Судова практика

Ухвала слідчого судді про скасування постанови прокурора про зупинення досудового розслідування та зобов’язання вчинити дію підлягає апеляційному оскарженню

Опубліковано

29 серпня 2022 р. Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 757/61433/21-к задовольнив касаційну скаргу прокурора, який оскаржував не передбачену КПК ухвалу слідчого судді.

Ухвалою слідчого судді районного суду частково задоволено скаргу адвоката в інтересах його підзахисного та скасовано постанову прокурора про зупинення досудового розслідування. Зобов’язано прокурора Офісу Генерального прокурора в цьому провадженні вчинити дію, передбачену п. 1 ч. 2 ст. 283 КПК, на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 цього Кодексу.

Апеляційний суд відмовив у відкритті провадження за апеляційною скаргою прокурора на вказану ухвалу з тих мотивів, що така ухвала не входить до переліку ухвал, зазначених у ст. 309 КПК, які можуть бути окремо оскаржені в апеляційному порядку.

У касаційній скарзі прокурор указував, що ухвала підлягає перегляду в апеляційному порядку на підставі п. 1, 2, 17 ч. 1 ст. 7, ч. 1 ст. 24 КПК.

Читайте також: Те, що ухвала слідчого судді про надання дозволу на проведення позапланової перевірки не передбачена КПК, означає що він не містить ні дозволу, ні заборони щодо її апеляційного оскарження

Верховний Суд зазначив, що ч. 6 ст. 9 КПК визначено, що у випадках, коли положення КПК не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 КПК.

Частиною 1 ст. 303 КПК передбачено вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого, дізнавача або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, серед них нездійснення інших процесуальних дій, які вони зобов’язані вчинити у визначений КПК строк.

Відповідно до ч. 2 ст. 307 КПК ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора під час досудового розслідування може бути про вчинення однієї із дій, зазначених у ч. 2 ст. 283 КПК, не втручаючись при цьому у межі повноважень прокурора в кримінальному провадженні.

Водночас, усупереч вищенаведеним нормам кримінального процесуального закону, слідчий суддя в ході розгляду скарги адвоката вийшов за межі своїх процесуальних повноважень щодо розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора, визначених ст. 307 КПК. Так, слідчий суддя скасував постанову прокурора про зупинення досудового розслідування та зобов’язав його вчинити дію, передбачену п. 1 ч. 2 ст. 283 КПК, на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК, який передбачає лише закриття кримінального провадження, що перебуває за межами повноважень прокурора.

Читайте також: Можна оскаржити в апеляції ухвалу слідчого судді про зміну підозрюваному запобіжного заходу, якщо його застосування підлягає апеляційному оскарженню

Таким чином, слідчий суддя постановив рішення, яке не передбачено кримінальним процесуальним законом.

Нормами КПК, а саме ч. 1, 2 ст. 309, визначено перелік ухвал слідчого судді, що можуть бути оскаржені в апеляційному порядку. Частина 3 ст. 309 КПК встановлює, що інші ухвали слідчого судді, які не зазначено в цій статті, оскарженню не підлягають і заперечення проти них можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Водночас, згідно зі сталою практикою Верховного Суду, викладеною в постановах Другої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 31 січня 2019 р. (справа № 183/6229/18), Першої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 15 травня 2019 р. (справа № 760/25546/18), Першої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 5 липня 2022 р. (справа № 757/27041/21-к), у разі постановлення слідчим суддею ухвали, не передбаченої кримінальними процесуальними нормами, до яких відсилають положення ч. 3 ст. 309 КПК, суд апеляційної інстанції не вправі відмовити в перевірці її законності, посилаючись на приписи ч. 4 ст. 399 КПК.

З ухвали судді Київського апеляційного суду від 4 січня 2022 р. вбачається, що у відкритті апеляційного провадження за скаргою прокурора на ухвалу слідчого судді було відмовлено саме на підставі ч. 4 ст. 399 КПК, оскільки ця ухвала слідчого судді не входить до переліку таких рішень, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування. Проте суд апеляційної інстанції залишив поза увагою ту обставину, що це стосуються відмови у відкритті апеляційного провадження за апеляційними скаргами на судові рішення, які прямо визначені у статтях КПК, тобто на такі рішення, які слідчий суддя, суд має право ухвалювати згідно із законом.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.