Connect with us

Судова практика

Якщо санкція статті КК передбачає конфіскацію майна як обов’язкове додаткове покарання, в разі звільнення особи від відбування покарання конфіскація не призначається

Опубліковано

21 червня 2023 р. Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 953/6732/22 залишив без задоволення касаційну скаргу першого заступника керівника прокуратури, який серед іншого оскаржував непризначення додаткового покарання у виді конфіскації майна.

Вироком районного суду, залишеним без змін апеляційним судом, особу  засуджено за ч. 4 ст. 111-1 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування на строк 10 років. На підставі ст. 75 КК звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю 2 роки з покладенням на нього обов’язків, передбачених ст. 76 КК.

Вказане кримінальне провадження розглянуто із застосуванням положень ч. 3 ст. 349 КПК.

Читайте також: Додаткове покарання у виді конфіскації майна не може бути застосовано до осіб, які вчинили злочин до досягнення повноліття

У касаційній скарзі перший заступник керівника прокуратури зазначав, що апеляційний суд не навів мотивів у зв’язку з чим фігуранту не призначено додаткове покарання у виді конфіскації майна, яке є обов’язковим відповідно до санкції ч. 4 ст. 111-1 КК.

Верховний Суд вказав, що у разі звільнення від відбування покарання з випробуванням можуть бути призначені додаткові покарання у виді штрафу, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю та позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу (ст. 77 КК).

Тобто положення зазначеної статті не передбачають призначення додаткового покарання у виді конфіскації майна у тому випадку, якщо особу звільнено від відбування основаного покарання на підставі ст. 75 КК.

Читайте також: У разі звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності спеціальна конфіскація не застосовується

Місцевий суд, постановляючи вирок, в мотивувальній його частині вказав, що не призначає фігуранту додаткове покарання у виді конфіскації майна у зв’язку із звільненням останнього від відбування покарання з випробуванням.

Про відсутність підстав для призначення фігуранту додаткового покарання у виді конфіскації майна вказав у своїй ухвалі також суд апеляційної інстанції.

Враховуючи те, що Верховний Суд погодився з висновками судів попередніх інстанцій про можливість звільнення фігуранта від відбування покарання з випробуванням, а касаційна скарга прокурора не містить переконливих доводів щодо необхідності скасування ухвали апеляційного суду в цій частині, застосування у цьому випадку додаткового покарання у виді конфіскації майна, яке передбачене санкцією ч. 4 ст. 111-1 КК, ВС визнав безпідставним та таким, що суперечить положенням ст. 77 КК.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.