Судова практика
Якщо судді під час обговорення та ухвалення вироку в нарадчій кімнаті ухвалюють десятки рішень по різних справах, є підстави для сумнівів щодо дотримання таємниці нарадчої кімнати
7 червня 2018 р. Верховний Суд у справі № 444/1323/16-к доручив провести перевірку дотримання процедури розгляду справи в нарадчій кімнаті.
У касаційній скарзі засуджений, крім іншого, як на одну з підстав скасування вироку місцевого суду вказував на порушення колегією суддів таємниці нарадчої кімнати, яке полягало в тому, що в період перебування колегії суддів першої інстанції у нарадчій кімнаті до проголошення вироку, за певний проміжок часу суддями місцевого суду розглянуто низку справ різних категорій (близько 30 справ), на підтвердження чого Верховному Суду надано витяг з ЄДРСР про розгляд справ суддями у цей період.
Під час касаційного розгляду прокурор заявив клопотання про призначення службової перевірки з метою встановлення факту дотримання правил таємниці нарадчої кімнати
Верховний Суд вказав, що відповідно до ст. 367 КПК під час ухвалення вироку ніхто не має права перебувати в нарадчій кімнаті, крім складу суду, який здійснює судовий розгляд. Суд вправі перервати нараду лише для відпочинку з настанням нічного часу.
Також за ст. 367 КПК під час перерви судді не можуть спілкуватися з особами, які брали участь у кримінальному провадженні. До того ж судді не мають права розголошувати хід обговорення та ухвалення вироку в нарадчій кімнаті.
Отже ВС не заперечив проти заявленого клопотання про встановлення факту дотримання суддями правил таємниці наради суддів. Оскільки з матеріалів кримінального провадження цього встановити неможливо, Колегія суддів визнала за доцільне призначити службову перевірку.
Верховний Суд доручив голові апеляційного суду провести службову перевірку щодо суддів районного суду.
Підготував Леонід Лазебний
Рішення в ЄДРСР: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/74630344