Судова практика
За допущення технічної (методологічної) помилки при заповненні звіту про контрольовані операції штрафних санкцій не передбачено
24 листопада 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 815/6103/15 відмовив у задоволенні касаційної скарги податкового органу на рішення, якими скасовано податкове повідомлення-рішення.
Приватне підприємство звернулось до суду з позовом до ДПІ про скасування податкового повідомлення-рішення.
Окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду, адміністративний позов задовольнив, дійшовши висновку про відсутність порушення порядку та достовірності відображення контрольованих операцій в податковій звітності з огляду на те, що жодних зауважень в акті перевірки щодо дотримання порядку складання та заповнення додатків до звіту в контролюючого органу не було, а саме: щодо невірного визначення обсягів поставки, визначення ціни товару, періоду здійснення операцій згідно з дослідженими контрактами, зазначеними в додатках до звіту про контрольовані операції. У звіті про контрольовані операції за 2014 р. було допущено технічну помилку, а саме: усі наведені у звіті відомості були відображені у валюті договорів – у доларах США, які при перерахунку долар США – гривня за відповідним курсом відповідають сумам у гривні, які зазначені в акті перевірки щодо цих операцій.
Розглянувши касаційну скаргу відповідача, Верховний Суд вказав, що на підставі аналізу визначених у контрактах, укладених між приватним підприємством та підприємством-нерезидентом, і документах, складених на їх виконання, ціни та кількості товару та даних, відображених позивачем у звіті про контрольовані операції, установлено, що цінові та кількісні показники, наведені у звіті, відповідають даним, відображеним у вказаних контрактах у доларах США (що не заперечується та не спростовано відповідачем жодними належними та достатніми доказами).
З указаного акта перевірки не випливає, що контролюючий орган виявив здійснення позивачем протягом 2014 р. інших контрольованих операцій, окрім тих, які були зазначені у звіті позивача.
В оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні форми відповідач зазначає, що за виявлені порушення штрафна санкція передбачена пунктом 123.1 ст. 123 ПК України, однак, цими положеннями не передбачені штрафні санкції за порушення порядку заповнення звіту про контрольовані операції, як і положеннями п. 120.3. ст. 120 ПК України не передбачено застосування штрафної санкції за допущення технічної (методологічної) помилки при заповненні звіту про контрольовані операції.
З урахуванням установлених обставин, підтверджених наявними в матеріалах справи доказами, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що розбіжності виникли внаслідок технічної (методологічної) помилки, допущеної позивачем при подачі звіту про контрольовані операції за 2014 р., та не свідчать про заниження обсягу операцій з указаними нерезидентами.
Підготував Леонід Лазебний