Connect with us

Судова практика

Заборона безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність не поширюється на випадки виконання рішення суду

Опубліковано

27 липня 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 392/856/22 задовольнив касаційну скаргу заявника, який оскаржував бездіяльність державного виконавця.

Особа звернулася зі скаргою на бездіяльність державного виконавця, мотивуючи її тим, що рішення суду, яким зобов’язано сільську раду виділити йому в натурі (на місцевості) земельну ділянку, не виконано, а жодних дій, направлених на його примусове виконання, державним виконавцем не здійснено.

Ухвалою районного суду, залишеною без змін апеляційним судом, у задоволенні скарги відмовлено з тих мотивів, що відповідно до пп. 5 п. 27 Перехідних положень Земельного кодексу України під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням особливостей, серед яких безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Читайте також: Судове рішення про зобов’язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою не є втручанням у дискреційні повноваження владного органу

На виконання рішення районного суду ВДВС було відкрито виконавче провадження та направлено вимогу щодо примусового виконання рішення суду в установлений законом строк. Сільською радою з об’єктивних причин не виконано рішення суду у зв’язку із забороною під час воєнного стану передавати громадянам у приватну власність земельні ділянки комунальної власності та відсутністю земельних ділянок, які відповідно до чинного законодавства підпадають під визначення невитребуваної земельної ділянки.

Розглянувши касаційну скаргу скаржника, Верховний Суд вказав, що обов’язковість виконання рішення є однією з засад виконавчого провадження (ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження»).

Згідно з ч. 1, 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов’язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Читайте також: Правовий режим земельної ділянки, приватизованої одним із подружжя під час шлюбу

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 20 січня 2021 р. у справі № 619/562/18 зазначено, що: «належним доказом вжиття усіх передбачених Законом заходів з примусового виконання рішення суду, що свідчить про повноту виконавчих дії, є повне виконання рішення суду. Невиконання рішення суду, що набрало законної сили, свідчить про неповноту виконавчих дії, що є недопустимим з огляду на ст. 129-1 Конституції України».

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» доповнено розд. Х «Перехідні положення» Земельного Кодексу України п. 27, пп. 5 якого передбачав, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Тлумачення вказаної норми, з урахуванням принципу розумності, свідчить, що така заборона не поширюється на випадки виконання рішення суду, яке набрало законної сили.

Отже, Верховний Суд оскаржені судові рішення скасував, ухвалив нове судове рішення, яким визнав протиправною бездіяльність державного виконавця та зобов’язав вжити заходи примусового виконання судового рішення.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 16 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.