Connect with us

Судова практика

Закриття провадження у справі через відсутність предмета спору можливе, якщо предмет був відсутній як на час пред’явлення позову, так і на час ухвалення рішення судом першої інстанції

Опубліковано

20 вересня 2021 р. Верховний Суд у складі Об’єднаної палати Касаційного цивільного суду у справі № 638/3792/20 конкретизувала висновок щодо закриття провадження на підставі п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України.

Жінка звернулася до суду з позовом до колишнього чоловіка з позовом про поділ майна подружжя.

Районний суд, посилаючись на постанову Верховного Суду від 13 травня 2020 р. у справі № 686/20582/19, закрив провадження в частині позовних вимог про поділ майна, визнання права власності та стягнення на об`єкти нерухомості, мотивуючи тим, що спір щодо поділу спільного нерухомого майна подружжя вирішено сторонами шляхом укладення договору про поділ майна подружжя, а тому підстав для розгляду цього спору в судовому порядку немає.

Читайте також: Об’єднання в позові вимог, які підлягають розгляду в порядку різних видів судочинства, мусить мати наслідком розділення позовних вимог, а не закриття провадження у справі щодо всіх вимог

Апеляційним судом ухвалу районного суду в частині закриття провадження скасовано, справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції із вказанням на те, що закриття провадження з підстав, передбачених п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, можливо лише в судовому засіданні, а не при проведенні підготовчого судового засідання. При цьому, пославшись на постанови Верховного Суду від 10 квітня 2019 р. у справі № 456/647/18 та від 13 травня 2020 р. у справі № 686/20582/19, вказав, що суд може закрити провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, якщо встановить, що предмет спору був відсутній саме на час пред’явлення позову.

Читайте також: Закриття провадження в частині залучення третьої особи у цивільній справі законом не передбачено

Розглянувши касаційну скаргу відповідача, Верховний Суд вказав, що поняття «юридичного спору» має тлумачитися широко, виходячи з підходу Європейського суду з прав людини до тлумачення поняття «спір про право» (п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод). Зокрема Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідно до духу Конвенції поняття «спору про право» має розглядатися не суто технічно, йому слід надавати сутнісного, а не формального значення.

За таких обставин закриття провадження з підстав, передбачених п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, можливо лише в судовому засіданні, а не при проведенні підготовчого судового засідання, оскільки згідно зі ст. 200 ЦПК України, а саме її частиною четвертою, закриття провадження можливо на цій стадії процесу з двох підстав: відмова від позову, визнання позову та укладення мирової угоди, визначених ст.ст. 206, 207 ЦПК України.

Читайте також: Залишення позову без розгляду через повторну неявку позивача неможливе на стадії підготовчого провадження

У постановах Верховного Суду від 10 квітня 2019 р. у справі № 456/647/18;  від 13 травня 2020 р. у справі № 686/20582/19; від 9 вересня 2020 р. у справі № 750/1658/20 зазначено, що закриття провадження у справі через відсутність предмета спору можливе лише за умови, якщо предмет спору відсутній під час пред’явлення позову.

Відповідно до правового висновку, висловленого Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 26 червня 2019 р. у справі № 13/51-04 прикладами відсутності предмета спору можуть бути дії сторін, чи настання обставин, якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань або самими сторонами врегульовано спірні питання. Суд закриває провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, зокрема у випадку припинення існування предмета спору, якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань.

З огляду на підхід, який Велика Палата Верховного Суду застосувала у постанові по справі № 13/51-04, Верховний Суд відступив від висновку, сформульованого у згаданих вище постановах, конкретизувавши цей висновок так, що закриття провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України можливе, якщо предмет спору був відсутній як на час пред’явлення позову, так і на час ухвалення судом першої інстанції судового рішення.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.