Connect with us

Судова практика

Запровадження воєнного стану може бути визнано причиною для поновлення процесуального строку, якщо пропуск строку спричинений такими обставинами

Опубліковано

11 серпня 2022 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 199/8478/21 скасував ухвалу апеляційного суду, який дійшов передчасного висновку про неповажність причин пропуску строку на апеляційне оскарження.

АТ звернулося до суду із позовом до особи про стягнення заборгованості.

Заочним рішенням районного суду позовні вимоги задоволено частково.

Ухвалою апеляційного суду відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою АТ.

У касаційній скарзі АТ зазначало, що в апеляційній скарзі позивачем було зазначено поважність причини пропуску строку на апеляційне оскарження, однак суд апеляційної інстанції безпідставно визнав їх неповажними, зокрема строк на подання апеляційної скарги закінчувався 10 березня 2022 р., тобто коли в Україні понад два тижні тривала повномасштабна війна, був введений воєнний стан з 24 лютого 2022 р. В АТ тоді був запроваджений дистанційний режим роботи з метою збереження життя і здоров’я працівників.

Читайте також: Мобілізація як підстава для зупинення судового провадження

Верховний Суд вказав, що в зв’язку із військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 р. № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 р. строком на 30 діб. У подальшому ці строки були продовжені.

Відповідно до рекомендацій Ради суддів України щодо роботи суддів в умовах воєнного стану від 2 березня 2022 р. суддям необхідно виважено підходити до питань, пов’язаних з поверненням різного роду процесуальних документів, залишення їх без руху, встановлення різного роду строків та по можливості продовжувати їх щонайменше до закінчення воєнного стану.

Запровадження воєнного стану може бути підставою, яка відповідно до ч. 1 ст. 127 ЦПК України повинна враховуватися при вирішенні питання щодо поновлення процесуального строку, якщо пропуск строку знаходиться в прямому причинному зв’язку з такими обставинами. Разом з тим, якщо процесуальний строк був пропущений до початку війни, питання про його поновлення повинно вирішуватися з врахуванням причин, з яких строк був пропущений, та тривалості пропуску строку до запровадження воєнного стану.

Як видно із апеляційної скарги позивача, останній вказував на одну із причин пропуску строку на подання апеляційної скарги – наявність повномасштабної війни в Україні та введення воєнного стану на території України починаючи з 24 лютого 2022 р. та станом на день закінчення строку на подання апеляційної скарги (10 березня 2022 р.).

Читайте також: Можливість поновлення строку на оскарження рішення третейського суду

Після закінчення строку на подання апеляційної скарги та станом на день подання відповідної апеляційної скарги (30 березня 2022 р.) зазначені обставини продовжували мати місце в Україні.

Апеляційний суд, визнаючи в ухвалі від 22 квітня 2022 р. неповажною причину пропуску строку на подання апеляційної скарги АТ – наявність воєнного стану на території України з 24 лютого 2022 р. та залишаючи з цих підстав апеляційну скаргу без руху, дійшов такого висновку без належних мотивів.

Суд апеляційної інстанції постановивши ухвалу про відмову у відкритті апеляційного провадження від 23 червня 2022 р. з підстав не зазначення позивачем поважних причин для поновлення строку на апеляційне оскарження, дійшов такого висновку передчасно, не мотивував його належним чином, та не врахував всі обставини у справі у сукупності.

Суд апеляційної інстанції неправильно застосував ст.ст. 127, 357, 358 ЦПК України та дійшов передчасного висновку про відмову у відкритті апеляційного провадження.

Отже, Верховний Суд скасував ухвалу апеляційного суду та передав справу до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.