Connect with us

Lexinform™ - платформа важливої правової інформації.

Для правників усіх спеціалізацій - свіжі новини про найважливіші нормативні акти і законопроекти з погляду їх значущості, показові та прецедентні рішення судів, коментарі до цих рішень, юридичний аналіз правових позицій, зокрема – рішень Верховного Суду.

Правові новини охоплюють події в Україні, а також світові юридичні новини, які справляють вплив на нашу правову дійсність, в тому числі – на розвиток вітчизняного законодавства та правової системи в цілому.

Репортажі та фахові звіти про найцікавіші заходи в царині права дадуть можливість не лишити поза увагою жодної значної події, а календар прийдешніх науково-практичних конференцій, форумів, круглих столів, експертних нарад та інших зібрань, присвячених нагальним юридичним проблемам, - допоможе не пропустити майбутніх заходів.

Тут постійно накопичуються варіанти розв’язання складних правових питань, неординарні юридичні висновки, аналітичні матеріали з практики правозастосування, досудового розв’язання спорів, зокрема арбітражу і медіації.

Автори - досвідчені адвокати, знані фахівці з різних галузей права пропонують власне тлумачення норм права та випробувані практичні прийоми, переможні правові аргументи для судового спору.

В світі

Мафія, канабіс та вибори: Рим іде на загострення конфлікту з Брюсселем

Опубліковано

on

асоційований експерт
Ради зовнішньої політики «Українська призма»

За останні місяці напруження між італійським урядом та структурами ЄС вийшло на новий рівень. Водночас популізм Рима в бюджетній політиці може коштувати Італії суттєвого зниження присутності у керівних органах ЄС. Факт залишається фактом: Італія не зможе виконати рекомендації Брюсселя… Конфлікт усередині урядової коаліції унеможливлює ухвалення непопулярних заходів, на проведенні яких наполягають в ЄС. Та замість цього увага італійських коаліціянтів прикута до… заборони/легалізації медичної марихуани — питання, в якому позиції лівих та правих діаметрально розходяться.

Останній натяк Брюсселя

Проблеми між Римом та Брюсселем проявилися на День Європи — 9 травня. Цього дня в румунському містечку Сібіу відбувався неформальний саміт лідерів держав ЄС. Ця зустріч передбачала проведення підготовчих «торгів» за посади перед виборами до Європарламенту 23—26 травня.

Конкуренція за ключові євробюрократичні посади — це завжди результат злагодженої співпраці усіх: міністрів, прем’єра, лідерів партій, та системність у роботі із євробюрократичними інституціями залишилася в минулому. «Італія повинна відігравати ту роль, на яку вона заслуговує: вона є третьою економічною системою в єврозоні, і тому — зовсім не другорядною в Європі», — заявив прем’єр Конте на прес-конференції.

Проте конкуренція на саміті склалася так, що Рим залишився з порожніми руками, а точніше — без головних європосад.

Звісно, Джузеппе Конте спробував якось вплинути на ситуацію: і з Юнкером поговорив про «борги» Італії, і до «європейського гуманізму» закликав. Та, напевно, його не зрозуміли, бо «виторгувати» крісло єврокомісара з питань фінансів Конте не вдалося. Все, що наразі залишилося для Рима — єврокомісар з питань праці або індустрії.

Чому все так складно для Італії? Дуже просто — через внутрішньополітичні «страви» в європейському меню, присмаку і цілей яких ніхто в Європі не може достеменно зрозуміти. Єврокомісія вже попередила, що державний борг Італії збільшиться до рекордних 133,7 % ВВП у 2019 році, а це може знову відкрити двері для сварок між Брюсселем і Римом щодо видатків жовто-зеленого уряду. Італійська заборгованість зросте ще більше у 2020 році, до 135,2% від ВВП (більш ніж удвічі за 60-відсотковий ліміт ЄС). Лідери ЄС рекомендують італійській коаліції порозумітися і прийти з низкою прізвищ та рішень, оскільки не зрозуміло, «а що там в італійців взагалі відбувається».

Коаліція «заклятих» союзників

Утім виконати ці рекомендації Риму стає дедалі складніше. Коаліційні партнери дійшли до «гарячої подачі» своїх перемовин: уже навіть не хочуть зустрічатися один з одним (лише онлайн). Відповідно, в італійських виборців теж багато запитань: як, кого і що презентуватимуть італійські партії на виборах до Європарламенту. Те, що обидві партії ледве тримаються разом, не є новиною. Найвірогідніше, що вони протримаються до виборів 23—26 травня. А ось далі? Швидше за все, що ні.

«Все-ще-коаліціянти» використовують будь-яку тему, щоб привернути до себе медійну увагу та сипати гострими компліментами на адресу один одного. Маттео Сальвіні продовжує грати на «антиміграційних» настроях італійців і запропонував «Декрет безпеки-2» (перший був у 2018 році), щоб обмежити повноваження міністра інфраструктури та транспорту Даніло Тонінеллі у регулюванні питання розміщення мігрантів побудові відповідних приміщень.

Іншими словами, Сальвіні, який зробив ставку на антиміграційну риторику, хоче забрати собі право вирішувати всі питання щодо розміщення мігрантів в італійських портах. Крім того, декрет встановлює суворі штрафи для тих неурядових організацій, які надають гуманітарну допомогу біженцям, а також тих, хто виступає проти таких нововведень у законодавстві.

Звісно, ймовірніше за все, положення такого декрету повинна буде підтримати Рада міністрів. Проте в «Русі 5 зірок» сподіваються, що декрет там заблокують через перевищення повноважень або зазіхання на це міністра внутрішніх справ.

Від мафії до канабісу

Історія загострення на початку травня стосунків між Луїджі ді Майо та Маттео Сальвіні продовжилася епопеєю звинувачень, оскільки прем’єр-міністр Джузеппе Конте минулого тижня звільнив одного молодого міністра-хабарника, близького до Сальвіні.

Прокурори Рима наполягають, що заступник міністра інфраструктури і транспорту Армандо Сірі отримав 30 тисяч євро за протекцію бізнес-інтересів італійської компанії з відновлюваної енергетики. Більше того, Сірі пов’язують також із кланом сицилійської мафії…

Образу через відставку Сірі Сальвіні сприйняв серйозно. «Від сьогодні — війна», — коментує він втрату партнера по «цеху»… У відповідь Сальвіні нападає на «Рух 5 зірок» через їхню ініціативу… легалізувати канабіс для медичних цілей.

Далі голова італійського МВС береться до справ: спеціальною постановою вимагає закриття магазинів, які з 2016 року здійснюють легальний продаж товарів, що містять конопляні есенції (менше ніж 0,6% тетрагідроканнабінолу). Уже закрито три таких крамниці в регіоні Марке.

Цікава статистика: наразі близько 10 тисяч італійських підприємств вирощують канабіс на площі у 3 тисяч гектарів (на 2 тис. підприємств зросла їхня кількість після закону 2016 року).

Щороку такий «легкий» бізнес дає щедрі прибутки — 40 млн євро.

До речі, міністр внутрішніх справ насправді сам порушує закон, адже видав постанову, що суперечить положенням існуючого закону 2016 року (в Італії дозволений продаж товарів, що містять не більше ніж 0,6% канабісу (тетрагідроканнабінолу), тобто не мають психотропної дії).

Іще цікавіше, що того дня, коли Сальвіні видав свою постанову, міська рада Турина, очолювана «Рухом 5 зірок» спільно з Демпартією та «Вперед, Італіє», ухвалила рішення про дозвіл підприємцям культивувати легкий канабіс у терапевтичних цілях. Отже, туринські «рухівці» протестують проти постанови Сальвіні.

Апогеєм сварок «лівих» і «правих» став Туринський книжковий салон, що відбувся нещодавно. І приводом стали заяви директора Салону Ніколи Ладжойя про неприпустимість використання культури заради політичних амбіцій.

Ішлося про книгу-інтерв’ю «Я — Маттео Сальвіні», презентованої видавничим домом Altaforte, що пропагувала певні цінності. Пікантність ситуації була в тому, що «під певними цінностями» йшлося про антиміграційну риторику і не лише. Книга була розкритикована за фашистську риторику.

Неприємний присмак отримали всі: читачі, автор книги, директор книжкового салону та, відповідно, самі політики.

* * *

Час до європарламентських перегонів спливає… Водночас зрозуміло, що «Ліга» точно втримає лідерство на виборах від Італії. За даними YouTrend, ця партія отримає 26 місць в Європарламенті, що майже в п’ять разів більше, аніж є зараз (наразі «Ліга» має лише шістьох представників в ЄП). «Руху 5 зірок» прогнозують близько 18 мандатів, а Демпартії — 17.

Відтак, посиливши присутність у структурах ЄС, Рим у своїй боротьбі з Брюсселем обіцяє вийти на новий рівень гостроти.

Джерело: Юридичний вісник України

В світі

ЄСПЛ визнав дорожні збори незаконними

Опубліковано

on

Європейський суд з прав людини постановив, що дорожні збори в Німеччині є незаконними, оскільки вони несправедливі стосовно водіїв з інших країн Європейського Союзу, повідомляє AP.

Рішення суду в Люксембурзі означає, що Німеччині доведеться відмовитися від своєї системи оплати автодоріг або переглянути її.

Позов було подано Австрією, яка скаржилася, що збори до 130 євро на рік є дискримінаційними і тому незаконними згідно із законодавством ЄС. Усі автомобілісти повинні платити збір відповідно до розміру їхнього транспортного засобу й типу двигуна, але німецькі платники податків можуть подати заявку на повернення коштів.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Дружину ізраїльського прем’єра судили за корупцію

Опубліковано

on

Дружина чинного ізраїльського прем’єр- міністра Сара Нетаньягу має виплатити штраф у розмірі 55 тисяч шекелів (близько 405 тисяч гривень).

Як зазначає Jerusalem Post, судове рішення прийняте після чотирирічного розгляду. Між слідством і Сарою Нетаньягу укладено угоду про визнання провини. Жінка визнала себе винною в менш тяжкому злочині — умисне використання помилки іншої людини. Спочатку її звинувачували у шахрайстві. Крім того, в рамках укладеної угоди держава залишила за собою право вимагати від Нетаньягу в суді у цивільних справах ще 175 тисяч шекелів (1,3 млн грн).

Прокуратура стверджувала, що з вересня 2010 року по березень 2013 року Сара Нетаньягу діяла в координації з іншим обвинуваченим у справі — заступником генерального директора канцелярії колишнього прем’єр-міністра Езрою Сейдофф. За версією звинувачення, Нетаньягу і Сейдофф брехали, щоб обійти правило: «У разі, коли кухар не працює в офіційній резиденції, дозволяється замовляти готову їжу в міру необхідності». Сейдофф та Сара вказували, що в резиденції прем’єр-міністра немає шеф-кухаря. Таким чином вони сподівалися отримати державне фінансування для замовлень їжі з ресторанів, стверджувала прокуратура. В цілому Нетаньягу і Сейдофф за цей період замовили страв за рахунок бюджету на 399 тисяч шекелів (близько 3 млн грн).

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В світі

Британія не хоче «жорсткого Brexit»

Опубліковано

on

За повідомленням BBC, у Нижній палаті британського парламенту не підтримали пропозицію Лейбористської партії створити механізм установки контролю для блокування ймовірності виходу країни з ЄС без угоди («жорсткого Brexit»).

Лейбористи пропонували перекласти відповідальність за процес Brexit з уряду на парламент хоча б на певний час, щоб у результаті не допустити сценарій виходу без угоди. Їх підтримали 298 парламентарів, але 309 проголосували проти. В разі підтримки зазначеної пропозиції це дозволило б супротивникам «жорсткого Brexit» подати в парламент законопроект, який запобігав би вихід Британії з ЄС 31 жовтня без угоди.

Коли парламентарі голосували «проти», встали і почали аплодувати після цього, то лідер Лейбористської партії Джеремі Корбін відповів їм, що вони не будуть «такими щасливими у вересні» (коли Британія покине ЄС. – Ред.).

На цей раз проти виступили представники Північної Ірландії, які раніше голосували й проти пропозицій Терези Мей.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В тренді

 

Підпишись на нашу розсилку.

Юридичні новини 1 раз на день у твоїй поштовій скринці.