В світі
Новий-старий генсек ООН
У кінці минулого тижня Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй затвердила кандидатуру Антоніу Гутерреша на посаду Генерального секретаря ООН на другий строк. Генеральний секретар — головна адміністративна посадова особа ООН, яка має великий вплив на роботу інституції.
Нинішній генсек, до речі, був єдиним кандидатом, тому кампанія з його переобрання не містила жодної інтриги. Згідно з процедурами ООН, зелене світло для затвердження кандидатури Генерального секретаря дає Рада безпеки. Антоніу Гутерреш отримав своє благословення від Радбезу також минулого тижня.
За словами Свена Юргенсона, постійного представника Естонії при ООН, яка цього місяця головує в Раді безпеки, незважаючи не те, що Гутерреш був єдиним кандидатом, це не вплинуло на процедуру призначення. Відсутність конкурентів Юргенсон пояснив тим, що згідно офіційних процедур кандидати на посаду генсека можуть бути номіновані лише країнами-членами ООН, чого зроблено не було. «Все пройшло прозоро та демократично, незважаючи на те, що був один кандидат. Він представив бачення своєї подальшої роботи. Гутерреш — прекрасний Генеральний секретар. Він — чудовий посередник, який може говорити будь з ким», — заявив естонський посол.
У коментарі «Голосу Америки» Сергій Кислиця, постійний представник України при ООН, відсутність інших кандидатів також пояснює тим, що традиційно під час переобрання генсека на другий термін конкуренція практично відсутня. «Але також давайте подивимося: хто з відповідальних, амбітних, можливо, більш молодих політиків погодився би взяти на себе цей тягар — керування цією глобальною організацією в умовах COVID19, фінансових складнощів та без гарантії успіху», — говорить він.
Дипломат також вважає, що Організація об’єднаних націй — це, по суті, одна з тих установ, яка залишилася з часів Холодної війни і потребує змін. «Американці, французи, британці, росіяни — контролюють ключову активність ООН, захищаючи свої інтереси. І я завжди був дуже критичний щодо того, що через це Генеральний секретар не використовує повністю свою владу і вплив посади», — пояснив Сергій Кислиця свою позицію. У той же час у контексті України, Криму та війни на сході, за словами Кислиці, навіть незважаючи на намагання бути аполітичним, Гутерреш робив чіткі політичні заяви. Наприклад, він відкрито говорив, що Крим належить Україні, керуючись резолюціями Генасамблеї та міжнародним правом.
Джерело: Юридичний вісник України