В Україні
Академічна доброчесність і відмова від наукового звання
Міністр освіти і науки та голова освітнього комітету Верховної Ради добровільно відмовилися від своїх наукових ступенів. Накази про скасування рішень щодо присудження ступеня доктора технічних наук Сергію Бабаку, Оксену Лісовому – ступеня кандидата філософських наук, розміщені на сайті Міносвіти. Ось так. Були науковці й зникли. Ніби товар у магазині. І всі знову на своїх місцях.
Читайте також: Центри професійної досконалості створять у 9 регіонах
На початку давайте замислимося над питанням: а чому йдеться про відмову саме від наукового звання, а не іншого почесного звання з додатком «заслужений»? Юристи, наприклад, так полюбляють владою надані звання, що забувають, а хто ж їх отримував. Суддю-колядника звання «заслужений юрист України» не утримало від хабара, як і деяких інших знаних представників «заслужених». Та нинішні можновладці чомусь вважають, що можна відмовитися від наукового звання й нічого тобі «не приклеять». Але правові, наукові й моральні наслідки цього «добровільного зізнання» мають бути такими ж самими, як і наслідки позбавлення ступеня у зв’язку з виявленням академічної недоброчесності. Принаймні так вважають учасники опитування, проведеного на Освіта.Ua, в якому взяло участь більше двохсот респондентів. І жодної підтримки для наших «героїв» автор не помітив. Нагадаємо, новопризначеного міністра освіти звинуватили в плагіаті, після чого він подав свою дисертацію на перевірку та обіцяв відмовитися від ступеня, якщо плагіат таки знайдуть. При цьому перевірка наукової роботи ще триває. Як повідомили в НАЗЯВО, попри відмову від ступеня, дисертацію міністра продовжать перевіряти на плагіат.
Щодо згаданого опитування, то практично всі респонденти висловилися в контексті того, що відбулася відмова від авторства осіб, які є виконавцями своїх наукових робіт. А один відомий юрист-науковець навіть пожартував, що з’явилася можливість продати свої наукові праці. Та все ж таки потрібно ретельно розібратися в цьому питанні, адже в Кабміні вже заявляють про розробку механізму відмови від наукових ступенів. Тема актуальна і жвава, адже вона межує з академічною доброчесністю.
Що це означає? По-перше, йдеться про анулювання всіх юридично значимих дій, вчинених у зв’язку з наявністю наукового ступеня. При цьому мова не лише про скасування рішення щодо присвоєння вченого звання самому відмовнику, а й про рішення з присвоєння наукових ступенів дисертантам, яким він опонував, тобто щось на кшталт «плодів отруєного дерева» в науковій діяльності. По-друге, мають бути стягнені всі виплати або доплати, отримані в зв’язку з наявністю наукового ступеня. Такі виплати є досить розповсюдженими, хоча у даний час у зв’язку з воєнним станом вони призупинені. По-третє, має бути вирішене питання про публічно-правову відповідальність за заволодіння цими коштами.
Читайте також: Від наукового ступеня можна відмовитися добровільно
Про наукові наслідки можна говорити в контексті відмови від цитування його праць та участі в наукових дослідженнях. Такий науковець має стати, так би мовити, нерукопожатним у колі колишніх колег. Саме такі наслідки можуть очікувати бажаючих зняти з себе наукове звання. Проте, чим ближче до влади, тим більше співчуття від тих самих науковців. Наші славні юристи-академіки поки не висловилися ані за, ані проти самого явища відмови від наукових ступенів. Немовби йдеться про звичайний флешмоб з боку двох можновладців. Не менше й не більше. Та проблема ця набагато складніша, ніж видається. Взяти чинний закон України «Про судоустрій і статус суддів», то він переповнений статусом наукових звань та ступенів. Те ж саме бачимо і в Законі «Про прокуратуру». Отже, якщо є науковий ступінь, то маєш і перевагу. Чого не спостерігаємо в Законах «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та «Про нотаріат». Хоча й адвокати, і нотаріуси останнім часом активно долучилися до продукування аналітичних та наукових розробок.
Отже, маємо те, що маємо. Юристи не стали першими серед тих, хто відмовляється від наукових звань. Ймовірно, в юридичному середовищі ці звання не так легко дістаються і коштують вони набагато більше, ніж серед технарів чи просто гуманітаріїв. Втім, поживем і побачимо, чим усе це закінчиться. Рішення НАЗЗЯВО не за горами…
Віктор Ковальський
Джерело: Юридичний вісник України