Connect with us

В Україні

Будьте нам здорові! В Україні стартувала вакцинація від COVID-19

Опубліковано

Згідно із заявою МОЗ, два дні тому в Україні стартувала (нарешті) протиковідна вакцинація. Як вказувалося, Київ, наприклад, отримав 42 600 доз вакцини від Covid-19 і заклади охорони здоров’я столиці вже розпочали кампанію. Йдеться про вакцину Oxford / AstraZeneca (Covishield). Натомість Київська область отримала всього 16 600 доз цієї вакцини й перші щеплення почалися на базі Броварської багатопрофільної клінічної лікарні.

Отже, вакцинація в Україні стартувала. Водночас насторожує інша інформація. Як стало відомо, навіть серед медиків лише 30—50% виявили бажання взяти участь у вакцинації. Про це повідомила директор департаменту охорони здоров’я Київської міської держадміністрації Валентина Гінзбург на брифінгу в середу, 24 лютого. За її словами, готовність вакцинуватися серед медиків препаратом з Індії невисока. Проте вона сподівається, що цей відсоток бажаючих збільшиться. В той же час В. Гінзбург зазначила, що в столиці сформовано 15 мобільних бригад з імунізації. Разом із тим, тривожить те, що деякі громадяни відмовляються від вакцинації через недовіру до вакцини. Буцімто вона не є високоякісним медичним продуктом, а урядовці поспішили з її придбанням.

Редакція ЮВУ спробувала розібратися в цьому питанні. Почнемо з того, що 4 липня 2020 р. було підписано угоду між AstraZeneca та Serum Institute of India про надання добровільної ліцензії на виготовлення та відправку 1 млрд доз вакцин країнам із низьким та середнім рівнем доходу. З цього приводу офіційна заява була розміщена за посиланням: URL: https://www.astrazeneca.com/. Це означає, что вакцина під назвою CoviShield від Serum Institute of India є похідною (біосеміляром) вакцини від Oxford-AstraZeneсa. У випадку з вакцинами, які виготовляють за ліцензією оригінального виробника (в нашому випадку — це Oxford-AstraZeneсa) маємо справу з біосеміляром, а не з генериком, до якого ми вже звикли. Поясню — біосеміляри не є аналогом, є повною копією оригінального лікарського засобу. Дана вакцина має біологічне походження, і в нашому випадку ми говоримо про біологічну копію — біосеміляр, тобто вакцина CoviShield має ту ж саму генетичну будову, що й вакцина від Oxford-AstraZeneса. Слід також зазначити, що в світі жодна вакцина від коронавірусу не має пре-кваліфікації від ВООЗ та не може її мати, оскільки жодна з них не завершила останню фазу клінічніх досліджень. Відтак, як стверджували мої співрозмовники медики, у нас є всі підстави довіряти вакцині CoviSheild від Serum Institute of India, яка генетично є «близнюком» Oxford-AstraZeneса. В чому різниця між двома препаратами: CoviShield — індійська копія вакцини AstraZeneca. Минулого року AstraZeneca уклала угоду з Індійським інститутом сироваток Serum Institute of India, що є одним зі світових лідерів з виробництва вакцин. І продукція обох цих компаній була схвалена ВООЗ. Зазвичай щеплення CoviShield роблять введенням двох доз у руку з інтервалом від 4 до 12 тижнів між ними. Масштабні клінічні випробування в Британії, Бразилії та Південній Африці за участі 23 тисяч людей засвідчили, що AstraZeneca є безпечною та ефективною вакциною для профілактики Covid-19 у людей віком від 18 років. Правда, в деяких європейських країнах, зокрема Франції та Австрії, влада не рекомендувала використовувати вакцину AstraZeneca для осіб, старших 65 років. Водночас відомий експерт, професор Е. Поллард — керівник оксфордської групи розробників вакцин заявив, що немає жодної причини для таких побоювань. Звісно, як і будь-які ліки, ця вакцина може мати побічні ефекти, хоча вони проявляються не у всіх. Більшість таких побічних ефектів були легкими й зникали за декілька днів. Та ж Британська агенція з контролю ліків і медичних препаратів опублікувала таку інформацію про побічні ефекти AstraZeneca: може з’являтися в одного з 10 пацієнтів (мова про почервоніння, свербіж, набряк або синці в місці ін’єкції, погане самопочуття, відчуття втоми, озноб, головний біль, нудота, біль у суглобах або м’язах, також може мати місце лихоманка тощо).

Як загалом проходитиме вакцинація в Україні? В нас, як і в усьому світі, про що вже заявляла влада, першими будуть вакцинуватися від коронавірусу люди з груп ризику — медики, поліцейські, військові та пацієнти з хронічними захворюваннями. За підрахунками МОЗ, першочергової вакцинації в Україні потребують приблизно 21 млн осіб. Саме стільки українців налічується разом в усіх цих групах ризику. А оскільки ситуація в останні тижні стала, так би мовити, «напряжною», тому за вакциною AstraZeneca до Індії довелося летіти самому главі МОЗ Максиму Степанову, якого почали різко критикувати за провал кампанії з вакцинації. Він мав особисто проконтролювати відвантаження. В ті дні, пригадайте, тільки лінивий не жартував із його поїздки. Соцмережі рясніли мемами про Боллівуд та індійські танці як побічний ефект вакцин, а ще обуренням, чому міністр поїхав за AstraZeneca, а привозить якусь CoviShield? Про те, що CoviShield є індійською версією AstraZeneca, яка уклала угоду з Індійським інститутом сироваток Serum Institute of India на виробництво своєї вакцини, довго не було жодних заяв і пояснень. Натомість з’явилося багато різного роду конспірологічних теорій. У свою чергу МОЗ запустив цілий сайт, повністю присвячений вакцинації, де, правда, не вказано жодної інформації про побічні ефекти вакцин, та те, кому їх не можна робити і чому лише 500 тисяч доз індійської версії AstraZeneca, CoviShield привезли 23 лютого в Київ? Це — крапля в морі для 40-мільйонної країни, яка, до речі, останньою в Європі розпочала вакцинацію, й де можливий новий спалах коронавірусу. Тому бережи нас, Господи, і дай нам розуму, сил та терпіння пережити цей непростий період і всім бути здоровими.

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.