Connect with us

В Україні

Чому антикорупційна реформа не запрацює без реформи Національної поліції?

Опубліковано

Мартина Богуславець,
виконавча директорка Інституту
законодавчих ідей

Історія із заступником голови Національної поліції Дмитром Тишлеком про російський паспорт його дружини та проживання в елітному житлі партнера російського кримінального авторитета – найбільший «зашквар» поліції у повномасштабну війну. На фоні цього закупівля правоохоронцями автомобілів е-класу чи навіть 1000 підозр у перший рік великої війни здаються легким непорозумінням.

Чий протеже?

Коли в посадовці одного з органів, якому підслідні корупційні правопорушення (так, поліція розслідує понад 85% злочинів за найбільш «популярними» корупційними статтями: 191, 364, 368, 369 ККУ), призначають людину з такими фактами невідповідності доходів та способу життя, постають серйозні запитання до всієї системи поліції. Якби, скажімо, призначення в поліцію проходило за конкурсом, як до прикладу, в ДБР, куди Д. Тишлек провалив навіть тестування на знання законодавства, таких би кадрів було менше. Коли б у Національній поліції нарешті провели перевірку на доброчесність, Тишлек би не зміг працювати навіть у районному відділі. Більше того, якби перед новими призначеннями проводили чекліст на відповідність посаді, то знайшли б декількох сумнівно «доброчесних» поліцейських серед новопризначених керівників територіальних підрозділів.

Читайте також: Довічне позбавлення волі за вбивство медпрацівника

Скандальний генерал

Із відкритих джерел ми промоніторили нового начальника Нацполіції в Київській області генерала Щадила. Він працює в правоохоронній системі ще з тих часів, коли поліція була міліцією – із 1997 року, та з 2013-го на керівних посадах у МВС. До слова, вперше призначив Щадила керівником територіального органу поліції відомий переможець «конкурсу» Авакова – Сергій Князєв. У 2020 році Щадило отримав генеральське звання.

За даними YouControl, генерал є керівником Дніпропетровської територіальної організації ФСТ «Динамо». Про «ефективність» роботи Дніпропетровського осередку свідчить низка кримінальних проваджень та обшуків щодо підробки довідок для оформлення у подальшому дозволів та продаж незареєстрованої вогнепальної зброї. У деклараціях попередніх років – декілька земельних ділянок, катер, три квартири, будинок та автомобіль.

Цікаво, що кар’єра Щадила почала стрімко розвиватися з 2013–2014 років – тоді він отримував керівні посади в поліції. Одна з організацій, що входили до складу Громадської ради з питань люстрації при Мін’юсті опублікувала ТОП-50 посадовців, які повинні бути звільнені за люстрацією. Серед них називався й наш генерал.

Екс-очільник Кам’янського відділу поліції у Дніпропетровській області Сергій Лукашов, який нині на фронті, заявив про «кришування» поліцейськими Щадила наркоторгівлі в місті. Пізніше СБУ підтвердила нейтралізацію наркоугруповання в Дніпрі, яке діяло «під дахом» місцевих правоохоронців.

Банкети, розгін активістів та багата теща

Ще один поліцейський, який навряд чи пройшов би перевірку на доброчесність, – новопризначений керівник поліції у Чернігівській області Іван Іщенко. Його призначили на посаду також давнім класичним методом – ротацією з одного регіону в інший.

Традиційно – поліцейський користується трьома тещиними апартаментами площею 78-150 кв.м. На тещу Іщенка також оформлені будинок, два паркомісця та нежитлове приміщення. Такі дані з декларацій поліцейського за попередні роки. Більш медійною кар’єра Івана Іщенка стала з 2 травня 2014 року, коли він з’явився на фото під час протистояння українських активістів Євромайдану та проросійських сил із Антимайдану. Тоді більшість бойовиків уникнули кримінальної відповідальності. ДБР у 2020 році під час розслідування злочинів, вчинених у звʼязку з масовими протестами у 2013- 2014 роках, згадало про Іщенка, вимагавши доступу до його особової справи та документів. Очікувано, Іщенко пояснював, що був там, щоб затримувати «тітушок».

У 2017 році, коли в Одесі між поціновувачами «русского міра» та проукраїнськими представниками сталися сутички, поліція затримала 16 осіб, серед яких громадський активіст Сергій Стерненко. Після цього щодо Іщенка, який на той час був начальником Управління превентивної діяльності Нацполіції в Одеській області, розпочали службове розслідування, тимчасово відсторонивши його з посади. Пізніше в 2017 році він засвітився на відео, де поліцейські розганяли учасників протесту проти проституції. У 2021 році – новий «зашквар» – бенкет начальника Вінницького ГУНП Івана Іщенка із заступниками в дитячому таборі МВС імені Рябчинської.

«Щось пішло не так»

Такі ротації керівників поліції з регіону в регіон із закриттям очей на всі їхні факапи – свідчення критичного стану кадрів поліції. Та ж сім’я Мамонів із Харківщини. Всі троє братів ще на початку 2022 року були поліцейськими і разом із батьком перейшли на бік ворога та стали коригувальниками «Іскандеру» по кафе в с. Гроза. У результаті дій екс-поліцейських загинули 56 осіб.

Скільки таких «підсніжників» у рядах поліції зараз – невідомо. Адже зазвичай вони розкриваються на окупованих територіях і переходять першими на бік ворога.

Читайте також: Служба в поліції зараховується до вислуги років прокурорам

Тому реформа поліції потрібна вже «на вчора». Нагадаю, згідно з Державною антикорупційною програмою, розробка законопроекту про конкурсний відбір на вищі посади в Національній поліції мала стартувати із жовтня, а надворі вже листопад. Реформа правоохоронного блоку – вже не тільки одна із 7-ми вимог Єврокомісії, а й у переліку реформ у листі від Білого дому. Йдеться про запровадження «прозорої, заснованої на професійних досягненнях, системи кадрового відбору».

Що ми бачимо зараз? Затягування з боку МВС із розробкою законопроекту про конкурс на вищі посади в поліції. На наш запит в МВС відповіли, що розпочнуть роботу не раніше грудня, а щодо участі в цій роботі експертів та організацій – це питання «буде вивчено». Звісно, зручно й безпечно робити реформу і конкурс у Національну поліцію силами самої поліції та профільного міністерства.

Що має бути заголовним у реформі поліції?

Конкурс на голову Національної поліції – прозорий і з залученням міжнародників. До розробки законопроекту про конкурсний відбір мають бути долучені незалежні експерти. Інакше поліція та МВС, які, згідно з ДАП, є виконавцями цього заходу, розроблять зручні умови. Конкурсний відбір для керівника Національної поліції – це і більша його незалежність у майбутньому.

Окрім того, конкурси на керівників територіальних органів. Це має припинити призначення «людей із системи», що зараз більше схоже на гру у футбол, коли відбувається безкінечна ротація начальників з однієї області в іншу.

Перевірка на доброчесність. Її б не пройшов ні згаданий заступник голови Національної поліції Д. Тишлек, ні, ймовірно, описані вище поліцейські. Адже перевірка передбачає повний моніторинг, у тому числі за участі громадськості, способу життя поліцейського та близьких осіб, доходи, дотримання етичних норм та ін. за чеклістом. ДАП передбачено, що доброчесність визначатиметься як один із критеріїв, яким має відповідати поліцейський, котрий претендує і на вищу посаду.

Нагадаю про реформу Авакова та а-ля «конкурс» на керівника поліції, коли міністр обрав третього кандидата в рейтингу – Князєва. Такої реформи і такого конкурсу ми не можемо більше допустити.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.