Чи буде «революція в кабінетах чиновників», або Чому потрібен закон про адмінпроцедуру? - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

В Україні

Чи буде «революція в кабінетах чиновників», або Чому потрібен закон про адмінпроцедуру?

Дата публікації:

Лариса Білозір,
політик, благодійниця,
народний депутат України IX скликання, член депутатської групи «Довіра»

Днями мій колега по комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександр Качура коротко розповів про те, що наш комітет встиг зробити за два роки роботи. Я ж хотіла би більш докладно зупинитися на тому, над чим зараз працюємо й чому приділяємо велику увагу вже більше року. Я маю на увазі законопроект «Про адміністративну процедуру», який уже ухвалено в першому читанні й дуже сподіваюся, що найближчими тижнями його буде ухвалено в цілому як закон.

Читайте також: Як припинятимуть дію адміністративні акти за загальною адмінпроцедурою?

Довкола цього законопроекту не ведуться гучні політичні баталії. Про нього, на жаль, мало пишуть ЗМІ, він не є предметом жвавої суспільної дискусії. А дарма, бо його ухвалення й імплементація якісно змінять відносини між державою і громадянином у сфері надання адміністративних послуг, зроблять їх більш зрозумілими й прозорими.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Щоб розібратися, що саме зміниться, давайте трохи зупинимося на тому, як зараз вибудовуються ці відносини. Я не стану узагальнювати, але, думаю, всі, або майже всі, хто колись отримував адміністративні послуги, стикався із ситуацією, коли від рішення одного чиновника, навіть не дуже високого рівня, залежало отримання того чи іншого документа, оформлення чи скасування субсидії тощо. Причому логіку і порядок ухвалення цього рішення громадяни подекуди зрозуміти не можуть, так само, як не можуть ані отримати доступу до матеріалів своєї справи, ані заперечити, ані якось вплинути на ситуацію.

Такі недоброчесні «царьки», які, маючи найменші владні повноваження, починають «вирішувати долі людей», вимагати хабарі за виконання своїх прямих обов’язків, вимотувати людям нерви, вже давно стали героями численних анекдотів, скетчів та жартів. Але коли з ними доводиться стикатися в реальності – стає геть не смішно. Так само не смішно людям, яких ставлять перед фактом, що їх з незрозумілих причин позбавили пільг, субсидій, інших соціальних виплат.

Читайте також: Процедуру оскарження адміністративних актів нарешті впорядкують

Законопроект «Про адміністративну процедуру» покликаний концептуально змінити ситуацію й запобігти виникненню подібних ситуацій. По-перше, він чітко визначає засади, на яких ухвалюються адміністративні рішення: рівність перед законом, обґрунтованість, неупередженість, добросовісність і розсудливість, пропорційність, відкритість, своєчасність і розумний строк, ефективність, а також — презумпція правомірності дій та вимог особи.

По-друге, цей закон гарантуватиме право особи на участь в адміністративному провадженні й ефективні засоби правового захисту, тобто тепер адміністративні органи будуть зобов’язані інформувати та консультувати учасників адміністративного провадження не лише з питань самого провадження, а й щодо змісту їхніх прав та обов’язків.

При цьому людина, якої стосується провадження, має право витребовувати й надавати документи, а також інші докази, що стосуються обставин адміністративної справи. Натомість адміністративний орган зобов’язаний заслуховувати цю людину, вивчати її пояснення або заперечення, а також повідомити особу про спосіб, порядок і строк оскарження адміністративного акта, який негативно впливає на її право, свободу чи законний інтерес.

Ще одна важлива новація — це запровадження поняття «зацікавленої особи». Це люди, яких прямо або опосередковано стосується те чи інше рішення органу влади. Наприклад, перед тим, як виділити ділянку під забудову, орган влади буде зобов’язаний запитати думку людей, які проживають поруч. Також законопроект передбачає інтеграцію інформаційних систем державних органів та органів місцевого самоврядування до Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, що значною мірою полегшить і пришвидшить процес ухвалення рішень і стане важливим кроком у напрямі цифровізації.

Це – далеко не повний перелік тих змін, які передбачає законопроект «Про адміністративну процедуру», але, сподіваюся, навіть це коротке роз’яснення дозволить зрозуміти, наскільки важливим для держави і громадян є його ухвалення. Ще хотіла би коротко розповісти про ту роботу, яку наш комітет і не лише він, провів для підготовки цього документа до ухвалення. Для опрацювання всіх зауважень і пропозицій до проекту в рамках комітету була створена робоча група, до складу якої увійшли представники центральних органів виконавчої влади, провідних асоціацій органів місцевого самоврядування, неурядових та міжнародних організацій, науковці та експерти. Ми не лише опрацювали поправки і пропозиції, а й внесли зміни до структури законопроекту, які впорядковують та логічно узгоджують його положення. З метою адаптації положень законопроекту до європейських стандартів у рамках виконання Угоди про асоціацію, ми також врахували в документі пропозиції, надані Програмою підтримки вдосконалення врядування та менеджменту (SIGMA) та Проектом «Підтримка комплексної реформи державного управління в Україні» (EU4PAR) за фінансування Європейського Союзу.

Усього було опрацьовано близько 800 пропозицій, значна частина яких знайшла відображення у фінальній редакції законопроекту. Відтак я, як і інші депутати з нашого комітету, щиро сподіваюся, що колеги у Верховній Раді з усією відповідальністю поставляться до розгляду цього документа і вже в найближчому майбутньому він буде ухвалений. Це рішення є дуже важливим для того, аби люди відчули якісні зміни у відносинах з органами влади, воно суттєво зменшить корупційні ризики в сфері адміністративних послуг, а також стане ще одним суттєвим кроком на шляху інтеграції України з Європейським Союзом.

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

1 000 грн за вакцинацію можна буде витратити і на купівлю книжок

Опубліковано

on

От

Програму підтримки бізнесу, який постраждав від карантинних обмежень, розширено – громадяни зможуть витратити кошти, отримані за вакцинацію, на придбання книжок.

Читайте також: Посилено карантинні обмеження для невакцинованих з 6 грудня

«Урядова команда працює для того, щоб людям було зручно скористатися 1000 грн за участь в кампанії вакцинації, а бізнес отримав необхідну підтримку. Ми провели зустрічі з представниками сфери культури, Інституту книги, Асоціації книговидавців та книгорозповсюджувачів, інших інституцій, та за результатами вирішили, що витратити 1000 грн на придбання книг можна буде від початку програми «єПідтримка», – прокоментувала Перша віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко.

Нагадаємо, вакциновані громадяни отримають по 1 000 гривень

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram
Читати далі

В Україні

Вагітних жінок звільнятимуть від роботи на час медобстежень

Опубліковано

on

От

Кабінет Міністрів схвалив проект Закону щодо удосконалення правового регулювання та заборони дискримінації працюючих жінок під час вагітності, пологів та вигодовування дитини, яким передбачається:

– заборонити на рівні законодавства дискримінацію в трудових відносинах за ознакою вагітності;

– скасувати низку обмежень для праці жінок, що забезпечить їм повноцінну реалізацію права на працю;

Читайте також: Зміна трудової функції, характеру роботи та функціональних обов’язків працівника є переведенням, а не переміщенням

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

– надати гарантії жінкам на період проходження рекомендованих лікарем медичних обстежень, що проводяться у зв’язку з вагітністю (зокрема вагітну звільнятимуть від роботи на час рекомендованих лікарем медобстежень, що проводять у зв’язку із вагітністю. На цей період за нею зберігатиметься середній заробіток);

– удосконалити процедуру надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами з метою недопущення зменшення післяпологової частини цієї відпустки.

Нагадаємо, зазначення в актах підприємства додаткових підстав для відсторонення працівника від роботи не є підставою для їх застосування.

Читати далі

В Україні

Розширено перелік сільгосптехніки, вартість якої компенсує держава

Опубліковано

on

От

Міністерство економіки розширило Перелік вітчизняної сільгосптехніки, 25% вартості якої відшкодовує держава.

«До оновленого переліку включено 209 підприємств, номенклатура їх продукції збільшилася на 235 одиниць с/г техніки – до 17 041 найменувань. Зокрема доповнено Перелік посівними комплексами, агрегатами та аплікаторами для внесення рідких мінеральних добрив, зерноочищувальними сепараторами, технологічним обладнання для комбікормових заводів та елеваторних комплексів, обладнанням для хімічного захисту рослин, зрошувальним, іригаційним та насосним обладнанням, зерносушарками та теплогенераторами, ваговим обладнанням для зважування сільгосппродукції, напівпричепами, ґрунтообробною технікою, обладнанням для утримання ВРХ та свиней тощо», – прокоментувала Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко.

Нагадаємо, новий перелік сільгосптехніки, вартість якої частково компенсує держава

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Вже йдете? Перш ніж Ви підете ...

Запрошуємо до нашого каналу Telegram

Не варто пропускати жодної актуальної новини ;)
close-link