Connect with us

В Україні

Чи можна рухатися, коли не знаєш, куди йти? Чому депутати мають голосувати за Антикорупційну стратегію?

Дата публікації:

Олександр КАЛІТЕНКО,
юридичний радник Transparency International Ukraine

Нова Антикорупційна стратегія вже існує й вона наразі в парламенті. Кілька днів тому її мали розглядати на засіданні профільного комітету, а далі цей документ повинна прийняти Верховна Рада.

Чи можна рухатися, коли не знаєш, куди йти? Чи можливий такий рух, коли не бачиш перед собою дороги й досить тьмяно уявляєш кінцеве місце призначення? І що робити, якщо в різних учасників цього забігу різне бачення фінішу?

Власне, якось так можна описати боротьбу з корупцією в Україні в останні 3 роки без Антикорупційної стратегії: невідомо куди, невідомо як, і вже навіть не до кінця зрозуміло навіщо? А все тому, що різні державні інституції жили за власним баченням антикорупційного поступу, мислили, можливо, тактично, але не стратегічно. І цьому приходить кінець.

Нова Антикорупційна стратегія на 2020—2024 роки вже існує, й вона наразі в парламенті. Двадцять дев’ятого вересня її розглядатимуть на засіданні комітету ВРУ з питань антикорупційної політики, а далі відповідним законом цей документ має зробити Верховна Рада.

Здавалося б, так просто. Але підготовка цього документа вимагала часу й зусиль дуже багатьох людей. Розробку нової Антикорстратегії очолювало оновлене НАЗК з інклюзивним долученням до цього всіх стейкхолдерів. Від публікації проекту стратегії НАЗК провело вісім публічних обговорень, 270 учасників, 26 залучених експертів, понад 30 тисяч переглядів у соціальних мережах. Агентство активно сприяло, а громадськість не менш активно долучалася до коментарів і зауважень щодо документа. Й усе це — у вкрай стислі строки, адже Україна потребує цього документа вже зараз, саме він має стати орієнтиром того, що робити і як.

Чи варта нова Антикорупційна стратегія того, щоб її підтримати?

Безперечно, так. І на це є кілька причин. Вона цілісна, системна, обґрунтована. Я думаю, цього досить. Документ містить очікувані результати боротьби з корупцією у восьми сферах, і всі ці пункти взаємодіють між собою, доповнюють один одного, уточнюють те, що, здавалося б, не було згадано раніше. Такого комплексного документа ми ще не мали. Не вірите? Перевірте самі!

До Стратегії вперше додається вичерпна пояснювальна записка. Якщо коротко, то в ній:

— аналізується ситуація щодо корупції в Україні (на реальних фактах, а не на домислах);

— надається характеристика восьми пріоритетних сфер для подолання корупції в них;

— пояснюється концепція та принципи формування антикорупційної політики на наступні 4 роки. Тобто у вступі ми отримуємо реальні відповіді на запитання, з якими саме проблемами планує боротися українська влада за допомогою цього документа. В порівнянні з попередніми блуканнями без маршруту і вказівників, це вже чимало, чи не так?

Понад те, в підсумку до документа ми отримуємо пояснення, чому Стратегія саме така й чому ми маємо йти саме вказаним шляхом. Після публічних обговорень, що відбулися влітку, НАЗК навіть опублікувало отримані до Стратегії коментарі та пояснило, як саме вони були опрацьовані агентством.

Такого ми ще не мали, принаймні, я не пам’ятаю, щоб в історії України розроблявся настільки ґрунтовний і всеохопний проект боротьби держави з корупцією. Це — приклад для розробки подібних стратегічних документів.

Але й це ще не все, адже стратегія супроводжується законопроектом № 4135, і він прописаний теж дуже добре. Зокрема, в ньому зазначено, що доповідь щодо реалізації засад антикорупційної політики буде складатися за результатами виконання Антикорстратегії в кінці її терміну, а не кожного року. Це дозволить вивільнити частину ресурсів НАЗК та спрямувати їх у продуктивніше русло.

Також уперше може бути запроваджений відповідний відкритий інформаційний портал із, в тому числі, відомостями державних органів та органів місцевого самоврядування про виконання заходів щодо запобігання та протидії корупції. Тобто в реальному часі ми зможемо бачити, які пункти Стратегії вже виконані, які — лише виконуються, і наскільки результативною загалом є антикорупційна діяльність на різних рівнях. Така відкритість є особливо цінною сьогодні.

Стратегію як спільну цілісну роботу держави, громадськості та бізнесу вже підтримав Кабінет Міністрів. Тепер слово за народними депутатами.

Ухвалення довгоочікуваної Антикорупційної стратегії парламентом покаже підтримку подальшої антикорупційної реформи, про яку, будьмо відверті, так рідко згадують останнім часом. Це варто зробити — заради інтересів громадян України, заради розвитку бізнесу та самої держави. І, зрештою, голосування за такий надважливий документ яскраво покаже, хто є хто в українському парламенті?

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

В чергу на вакцинацію від COVID-19 вже можна записатися

Опубліковано

on

Міністерство охорони здоров’я повідомило, що з 1 березня 2021 р. в Україні розпочався запис до списку очікування на вакцинацію проти COVID-19.

Вакцинація проти COVID-19 в Україні відбувається в 5 етапів:

– 1-й– медики, які працюють із пацієнтами з COVID-19, персонал та мешканці закладів для літніх людей, військовослужбовці на фронті (≈ 367 тис. людей);

– 2-й– решта медичних працівників, люди віком 80+ та соціальні працівники (≈ 3 млн людей);

– 3-й– люди віком 65-79 років, працівники критично важливих структур державної безпеки, працівники сфери освіти (≈ 7 млн людей);

– 4-й– люди віком 60-64 роки, люди з хронічними захворюваннями, люди, що працюють та відбувають покарання в місцях обмеження волі  (≈ 11 млн людей);

– 5-й– решта дорослого населення України (≈ 13 млн людей).

Якщо особа є працівником сфери охорони здоров’я, освіти, соціальної сфери, працівником чи мешканцем спеціалізованого закладу (інтернати, будинки для літніх людей тощо), військовослужбовцем, працівником критично важливих структур державної безпеки (включно з Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Національною гвардією, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Державною прикордонною службою й Службою безпеки України), то записуватися не потрібно – роботодавець або керівник установи інформує про можливість та дати щеплення.

Усі інші можуть записатись до списку очікування через портал чи мобільний застосунок Дія. Для цього потрібно зайти на портал Дія за допомогою КЕП (електронного ключа, наприклад податкової) чи BankID, перейти у розділ «Запис до листа очікування вакцинації від COVID-19», зазначити сферу діяльності, обрати місце, в якому хочете вакцинуватися, та очікувати повідомлення про запрошення на вакцинацію.

Щоб зареєструватися через смартфон  завантажити мобільний застосунок Дія 2.0 та авторизуватись в ньому, зайти у розділ «Послуги» та обрати «Запис до листа очікування вакцинації від COVID-19», зазначити сферу діяльності, обрати місце, в якому хочете вакцинуватися, перевірити свій номер телефону та очікувати повідомлення про запрошення на вакцинацію.

Також записатись до списку очікування можна через національний контакт-центр МОЗ – зателефонувати на номер 0 800 60 20 19, надати оператору свої дані (необхідно буде вказати ідентифікаційний код або серію та номер паспорта), обрати місце, в якому хочете вакцинуватися, та очікувати повідомлення про запрошення на вакцинацію.

МОЗ звертає увагу, що зараз формується саме список очікування на вакцинацію. Усі щеплення є добровільними й безоплатними. 

Читати далі

В Україні

Нардепи голосуватимуть за допомогою сенсорної кнопки

Опубліковано

on

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков поінформував, що з завтрашнього пленарного засідання народні депутати будуть голосувати за допомогою сенсорної кнопки.

За його словами, використання сенсорної кнопки відповідає всім нормам, а всі дискусійні питання були вирішені під час тестування.

«У нас є офіційний акт щодо можливості використання сенсорної кнопки, тому з наступного пленарного засідання ми зможемо продемонструвати роботу системи, яка не буде дозволяти кнопкодавство в стінах Верховної Ради України», – зауважив Д. Разумков.

Запровадження такої системи знімає питання щодо прив’язки реєстраційної картки народного депутата, оскільки вона унеможливлює одночасне голосування більше ніж з одного робочого місця.

Читати далі

В Україні

Муніціпальний кодекс розробить Конгрес місцевих та регіональних влад

Опубліковано

on

Президент України Володимир Зеленський оголосив про створення Конгресу місцевих та регіональних влад, який сприятиме встановлено якісно нових відносин між центральною та місцевою владою.

За його словами, першим глобальним питанням, на якому слід зосередитись новому органу, має стати підготовка Муніципального кодексу України.

«Є різні бачення, різні моделі цього документа. Думаю, що вам вдасться розробити кодекс, який сприятиме не лише розвитку окремих регіонів, але й зміцненню унітарної, неподільної України», – зауважив В. Зеленський

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2020
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram