Connect with us

В Україні

Для забезпечення грошового утримання суддів у відставці слід прийняти спеціальні норми – ВРП

Опубліковано

На офіційному веб-сайті Вищої ради правосуддя оприлюднено текст рішення Вищої ради правосуддя № 745/0/15-20 про надання консультативного висновку до проекту Закону «Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” щодо місячного довічного грошового утримання судді у відставці» № 3032.

Законопроектом пропонується упорядкувати питання видачі документів, які стосуються перерахунку судді грошових сум на утримання його у відставці.

Вища рада правосуддя вважає, що зазначений законопроект підлягає доопрацюванню.

Як зазначено у консультативному висновку, ВРП неодноразово наголошувала, що оплата праці суддів повинна відповідати їхній професії та виконуваним обов’язкам, а також бути достатньою, щоб захистити їх від дії стимулів, через які можна впливати на їхні рішення. Мають існувати гарантії збереження належної оплати праці на випадок хвороби, відпустки для догляду за дитиною, а також гарантії виплат у зв’язку з виходом на пенсію, які повинні відповідати попередньому рівню оплати їхньої праці.

Для захисту оплати праці суддів від зменшення слід прийняти спеціальні законодавчі положення.

Статтею 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено виплату пенсії або щомісячного довічного грошового утримання цієї категорії суддів Пенсійним фондом України за рахунок Державного бюджету України.

Відповідно до Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 січня 2008 р. № 3-1, органами Пенсійного фонду України здійснюється перерахунок довічного грошового утримання та передбачено, що до заяви про перерахунок щомісячного довічного утримання додається довідка про суддівську винагороду (довідка про винагороду судді Конституційного Суду України) працюючого судді за відповідною посадою станом на дату, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди.

Законом України «Про судоустрій і статус суддів» та Порядком 3-1 не визначено суд або інший орган державної влади, який повинен чи може видавати зазначені довідки.

Ліквідація, реорганізація чи перейменування суду, в якому раніше працював суддя у відставці, на думку Вищої ради правосуддя, не може бути підставою для відмови у виданні іншим судом або органом державної влади довідок для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, необхідних суддям у відставці.

Водночас Вища рада правосуддя зазначає, що зміни до п. 25 розд. ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», відповідно до яких судді, яким призначено розмір щомісячного довічного грошового утримання відповідно до положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів», мають право на здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному ч. 3 ст. 142 цього Закону, не можуть бути підтримані з огляду на те, що згідно з п. 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 18 лютого 2020 р. № 2-р/2020 п. 25 розд. XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 р. № 1402-VIII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Ознайомитись з повним текстом рішення ВРП «Про надання консультативного висновку до законопроекту № 3032» № 745/0/15-20 можна за цим посиланням.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.