В Україні
Ганна Новосад повідомила про те, що саме буде реформовано в старшій школі, якими будуть зарплати вчителів і контракти у директорів шкіл
Запрошена в гості на телепрограму «Сніданок з 1 + 1» Міністр освіти і науки України Ганна Новосад поділилася планами майбутньої реформи старшої школи. В рамках інтерв’ю вона повідомила, які зміни будуть в зарплатах вчителів і контрактах для директорів шкіл.
Реформа старшої школи: ключові моменти майбутніх змін
Дванадцятирічна система освіти була затверджена Законом про освіту від 2017 року. Насправді ж важливо не так те, скільки років будуть вчитися діти, як те, яку якість освіти вони можуть отримати. Серед основних проблем Міністр назвала високий рівень навантаження, через який учні старших класів не встигають належним чином засвоїти пройдений матеріал. Додатковими перешкодами для учнів на шляху до здобуття якісного рівня знань є ще й відсутність профілю в напрямі освіти. Підготовка до ЗНО теж значною мірою відволікає від отримання нових знань, так як є необхідність повторювати вже пройдений матеріал.
Як підсумок, після отримання атестата, людина не орієнтована на будь-який профіль. А отримана учнями освіта можна вважатися загальними знаннями.
В рамках реформи планується створити якісні методики, які дозволять визначати профіль для школи і учнів старших класів. За умови досягнення цього показника, учням буде надана можливість вибирати ті предмети, з якими надалі їм доведеться зіткнутися. Профільність освіти передбачає поглиблення в певну сферу знань вже з 10 класу. При цьому людина буде здатна сама визначити для себе пріоритетні напрямки. Суть профільності старшої школи полягає в наданні дитині можливості робити дійсно усвідомлений вибір, який буде впливати на його подальшу професійну діяльність. Поряд з цим, професійна орієнтованість в освіті старшокласників дозволить виключити перший, загальноосвітній рік у ВНЗ.
Про наявність фінансування для проведення реформи старшої школи
Чинний Міністр освіти і науки України зазначила заслуги своєї попередниці Лілії Гриневич, повідомивши, що завдяки зусиллям останньої, зараз існують цільові субвенції на місцях. Вони дозволять розпочати реформування нової української школи. Ганна Новосад розповіла про необхідність закупівлі обладнання, вдосконалення освітнього простору. Міністр не виключає можливості залучення коштів від кредиторів, бо фінансування нової старшої школи буде дорожчим, ніж початкової.
Як планують здійснювати принцип укладання контрактів з учителями
Попередній Кабмін і Міністерство освіти і науки України спільно подавали законопроект про загальну середню освіту, який отримав схвалення у Верховній Раді. У ньому йшлося про введення контракту з директорами шкіл. Нинішній міністр підтримує цю ініціативу, вважаючи її доцільною. Але остаточне рішення буде прийнято на плановому читанні в Парламенті.
Якими будуть зарплати вчителів і вихователів дитячих садків
Ганна Новосад зазначила, що вчителі повинні отримувати гідну оплату своєї праці. Причому на всіх етапах освітнього процесу (від дитячого садка до старшої школи). Норма Закону про освіту
передбачає істотне підвищення загального рівня зарплат вчителів, поступово до 2023 року. В даний час Міністерством освіти і науки спільно з Мінфіном проводяться роботи, пов’язані з розробкою нових технологій розрахунку зарплат з метою їх підвищення. Ці питання планують ставитись на розгляд під час зустрічі з Президентом і Прем’єр-міністром України.
Окремо Міністр зазначила, що вихователі в дитячих садах отримують значно менші зарплати, в порівнянні зі своїми колегами. Ганна Новосад наголосила на необхідності незабаром міняти цю тенденцію, бо нинішня зарплата просто неадекватно мала. Зараз рівень зарплати вихователів знаходиться в юрисдикції місцевих органів влади. Але не можна ігнорувати і те, що на місцях не завжди достатній рівень бюджету. Отже, нема звідки збільшувати рівень зарплати. Це питання має вирішуватися на державному рівні, зазначає Новосад.