Connect with us

В Україні

Хто очолить САП? П’ять безумовних вимог до кандидатів

Дата публікації:

Ірина ШИБА,
виконавча директорка Фундації DEJURE

Конкурс на посаду голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) — органу, який бере безпосередню участь у розслідуванні корупційних справ проти топ-посадовців, наближається до фінальних етапів. А, як відомо, разом із НАБУ й Вищим антикорупційним судом САП має забезпечувати невідворотність покарання за корупцію, тому від майбутнього очільника цього відомства залежить, наскільки ефективною буде діяльність всієї антикорупційної інфраструктури. 

LEX.ЮРИСТ

Сучасна онлайн-платформа для юриста.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

Позаду — анонімні тестування на знання законодавства та загальні здібності, а також поліграф, попереду співбесіди, за якими можна буде стежити онлайн, ще й виконання практичних завдань. Наразі участь у конкурсі продовжують 37 кандидатів, які набрали найбільше балів за результатами попередніх етапів. Під час співбесіди конкурсна комісія оцінюватиме кандидатів за двома критеріями — професійна компетентність та доброчесність. Мета такого підходу очевидна: біографія та професійна діяльність керівника антикорупційної прокуратури не повинна викликати сумнівів. Іншими словами, найкращим буде той кандидат, який самостійно продемонструє власну доброчесність.

Водночас, якщо для оцінки професійної компетентності кандидата можна підібрати дуже чіткі критерії, то через складність визначення доброчесності дискурс навколо цього критерію часто зводиться до обговорення зворотного, що є недоброчесним. Кандидати ж починають перекладати обов’язок доказування своєї недоброчесності на державні органи та відбіркові комісії. Також усі користуються нетлінним аргументом: оскільки вони не були засуджені чи покарані в рамках кримінального (адміністративного) проваджень, то жодного порушення в їхніх діях немає, а отже вони доброчесні. Проте у випадку обрання очільника антикорупційного органу, думається, відсутності в кандидата вироків, м’яко кажучи, недостатньо. Претендент на таку високу і відповідальну посаду має безпосередньо демонструвати високі професійні й особистісні стандарти. Це — важливо, оскільки рівень довіри до людини, яка згодом очолить САП, одразу транслюватиметься на довіру громадян до діяльності всієї цієї інституції.

Підписуйтесь на LexInform в Telegram. Найважливіші юридичні новини

За такого підходу конкурсна комісія — не сторона обвинувачення, що має доводити вину кандидата в тих чи інших порушеннях. Завдання комісії — поставити питання щодо моментів з біографії кандидата, які викликають обгрунтований сумнів, а завдання успішного претендента — ці сумніви повною мірою спростувати. Такий високий стандарт доказування вже використовувала Громадська рада міжнародних експертів під час відбору суддів до новоствореного Вищого антикорупційного суду. Завдяки цьому жоден недоброчесний кандидат до Антикорсуду так і не потрапив.

Фактично в конкурсі має перемогти найбільш гідний, ціннісний кандидат, який може адекватно пояснити походження власних статків та мотивацію своїх рішень на попередніх місцях роботи. Зокрема, згідно з методологією конкурсна комісія з відбору керівника САП перевірятиме кандидатів на доброчесність за такими критеріями: відповідність доходів витратам та майну кандидатів; відповідність рівня життя кандидата та його сім’ї задекларованим доходам; професійна етика; політична нейтральність; інші порушення доброчесності (наприклад, плагіат, конфлікт інтересів тощо).

Застосування перших двох критеріїв, що стосуються статків претендента, зрозуміле: головний антикорупційний прокурор не може свідомо брехати в декларації чи вести такий спосіб життя, що явно не відповідає задекларованим доходам. Інакше антикорупційну прокуратуру могли б очолити й сумнозвісні «мамині прокурори», батьки-пенсіонери яких дивовижним чином дарували їм дорогі автівки та заміські маєтки.

Критерій професійної етики включає в себе, зокрема, те, чи належно кандидат виконував свої професійні обов’язки раніше, навіть якщо він не притягався до відповідальності за певні порушення дисциплінарними органами. Негативну оцінку за цим критерієм міг би отримати, наприклад, попередній керівник САП Назар Холодницький  — за фактичне «злиття» низки корупційних справ проти високопосадовців.

LEX.ЮРИСТ

Сучасна онлайн-платформа для юриста.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

Згідно з Кодексом професійної етики та поведінки прокурорів, останні не можуть публічно демонструвати й свої політичні вподобання. Ця вимога в кодексі має також забезпечувати дотримання політичної нейтральності прокурорів. Зокрема, в 2017 році саме через порушення цього принципу — участь у з’їзді партії «Народний фронт»  — було відкрито дисциплінарне провадження проти тодішнього першого заступника Генпрокурора Дмитра Сторожука. Проте про порушення цієї вимоги може свідчити і приналежність до політичних партій у минулому, так і дружні звязки з окремими політиками.

Під час співбесіди кандидати мають розвіяти сумніви комісії й щодо того, що не будуть діяти в приватних інтересах (власних чи політиків). Останній пункт критеріїв поєднує в собі будь-які інші порушення, що можуть кинути тінь на майбутнє функціонування антикорупційної прокуратури. До прикладу, ним може стати порушення принципу презумпції невинуватості, в чому звинувачували й екс-Генерального прокурора Юрія Луценка, й чинну Генеральну прокурорку Ірину Венедіктову. Обгрунтований сумнів щодо відповідності хоча б одному із цих критеріїв має стати підставою для непроходження кандидата у наступний етап конкурсу на голову САП.

Провідні українські громадські організації  — Центр протидії корупції, Трансперенсі Інтернешнл Україна, Автомайдан, Фундація DEJURE — проаналізували кандидатів на голову та заступника голови САП та направили інформацію на розгляд конкурсної комісії. Невдовзі ми оприлюднимо варті уваги відомості. А всі, кому відома будь-яка інформація про інші можливі порушення претендентів, можуть повідомляти про них згадані організації, або безпосередньо комісію.

Наостанок підкреслю, що публічна увага й розголос  — чи не єдині доступні нам інструменти впливу, в тому числі під час таких конкурсів. Однак саме вони неодноразово допомагали суспільству уникнути призначення негідних кандидатів на важливі посади. Давайте не нехтувати ними й цього разу.

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Надати нотаріусам повноцінний доступ до земельного кадастру закликала НПУ

Опубліковано

on

Нотаріальна палата України нагадує, що 1 липня 2021 р. набирає чинності низка законів щодо відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення, зокрема Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» № 552-IX.

LEX.НОТАРІУС

Робочий простір для нотаріусів та реєстраторів з усіма документами.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

Змінами до ст. 55 Закону «Про нотаріат» передбачається, що при посвідченні угоди про відчуження земельної ділянки с/г призначення нотаріус перевіряє дотримання встановлених Земельним кодексом України вимог до набувачів права власності, зокрема обмежень щодо загальної площі земельних ділянок, які вправі набувати у власність одна особа. Така перевірка здійснюється, зокрема із використанням відомостей Державного земельного кадастру.

Вимоги до набувачів с/г ділянок будуть визначатись новою редакцією ст. 130 Земельного кодексу України. Порядок здійснення перевірки набувачів затверджений постановою Кабінету Міністрів від 16 червня 2021 р.

Здійснення повноцінної перевірки дотримання вимог до набувача неможлива без належного забезпечення роботи ДЗК, а неналежна перевірка концентрації земель с/г призначення призводитиме до вкрай серйозних наслідків – конфіскації земель.

Підписуйтесь на LexInform в Telegram. Найважливіші юридичні новини

Враховуючи проведений аналіз ст.ст. 22, 130 ЗКУ та положень Порядку щодо здійснення нотаріусами перевірок набувача, а також перевірки концентрації земель с/г призначення, Нотаріальна палата України звернулася до Голови Держгеокадастру, а також в.о. Генерального директора ДП «Центр Державного земельного кадастру», з проханням:

– забезпечити можливість пошуку нотаріусом земельних ділянок в ДЗК за певними ідентифікаторами;

– забезпечити можливість перевірки інформації про належність земельної ділянки до такої, яка була сформована в результаті виділення її в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), та про її віддаленість від державного кордону України, та надати роз’яснення щодо порядку здійснення такої перевірки;

– врегулювати питання процедури підключення нотаріусів до ДЗК (не перегляд у режимі читання), а також визначити вид та форму документа, який формує нотаріус за результатом пошуку земельних ділянок за суб’єктом (витяг, відомість, інформація тощо) з ДЗК, його ідентифікаційні дані;

– забезпечити безоплатність отримання інформації нотаріусами для підрахунку концентрації земель, оскільки такі витрати покладаються на набувача;

– забезпечити доопрацювання інформаційної взаємодії між ДЗК та ДРРП та поінформувати про строки.

Також НПУ закликала забезпечити безспірність вчинення нотаріусами нотаріальних дій з метою дотримання законних прав та інтересів фізичних та юридичних осіб в умовах відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення.

Читати далі

В Україні

4-й етап вакцинації проти COVID-19 розпочато

Опубліковано

on

Міністерство охорони здоров’я України інформує, що стартував 4-й етап вакцинації від COVID-19, на якому щеплять людей старше 60 років, а також людей віком 18-59, які мають супутні захворювання, ув’язнених та персонал закладів позбавлення волі та слідчих ізоляторів.

Одночасно продовжується щеплення пріоритетних груп з попередніх етапів, а на підконтрольній Уряду території щеплюють громадян, які проживають на тимчасово окупованих територіях.

LEX.ЮРИСТ

Сучасна онлайн-платформа для юриста.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

Нагадаємо, розпочалася вакцинація організованих колективів, які мають у своєму штаті понад 50 осіб, охочих щепитися.

Читати далі

В Україні

У Раді зареєстровано ініціативи з розвитку індустріальних парків

Опубліковано

on

У Парламенті зареєстровано законопроекти зі змінами до Податкового та Митного кодексів, що містять фіскальні стимули для індустріальних парків. Співавторами стали 29 народних депутатів різних фракцій. Ці ініціативи отримали реєстраційні номери 5688 і 5689.

Законопроекти передбачають можливість для учасників індустріальних парків отримати звільнення від сплати ввізного мита на обладнання, імпортного ПДВ на обладнання і від податку на прибуток на 10 років. Також пропонується надати місцевим владам право встановлювати пільги щодо місцевих податків для індустріальних парків та їх резидентів.

LEX.ЮРИСТ

Сучасна онлайн-платформа для юриста.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

При цьому до одержувачів стимулів будуть встановлені вимоги з метою уникнути зловживань при використанні особливого податкового режиму. Так, учасником індустріального парку зможе бути окрема юрособа з видами діяльності, що відносяться до переробної промисловості і науково-технічну діяльність. Ввезене в пільговому режимі обладнання повинно протягом 5 років працювати виключно в межах індустріального парку – без права здачі в оренду, лізинг або передачу в користування третім особам.

Для отримання стимула з податку на прибуток учасник індустріального парку повинен знаходитися там не менше 10 років, і не повинен нараховувати та виплачувати дивіденди.

Підписуйтесь на LexInform в Telegram. Найважливіші юридичні новини

Разом з уже в процесі розгляду Парламентом законопроектом 4416-1 два нові законопроекти складають пакет ініціатив, покликаних запустити механізм індустріальних парків в Україні.

За словами одного з авторів законопроектів, заступника голови комітету ВР з питань економічного розвитку Дмитра Кисилевського, пропонований набір податкових і митних стимулів для резидентів індустріальних парків дозволить Україні конкурувати за інвестиції з сусідніми країнами.

“Без податкових, митних та фінансових стимулів індустріальні парки ніде не працюють. Є зрозумілий набір інструментів, випробуваний багатьма країнами, в тому числі нашими сусідами. Тому не треба винаходити велосипед. Треба просто дотримуватися того, що вони самі робили, щоб стати успішними”, – підкреслив заступник голови комітету ВР з економрозвитку.

Як приклад він навів Угорщину, де в 210 індустріальних парках створюється близько 30% національного ВВП.

LEX.ЮРИСТ

Сучасна онлайн-платформа для юриста.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

При цьому в Угорщині під час заходу в індустріальний парк інвесторам пропонують податкову знижку до 80% на 5 років (за умови інвестицій понад € 350 тис.), А також 50% знижки на оплату соціальних внесків і державні субсидії в розмірі € 1300 за кожне робоче місце .

Кисилевський зазначив, що надання індустріальним паркам різних стимулів вигідно для держави – оскільки кожен $ 1 державних вкладень в парк дозволяє залучити $ 5-6 інвестицій. Крім того, один гектар площі індустріального парку створює за експертними оцінками близько 50 робочих місць.

Індустріальний парк – це ділянка землі промислового призначення, куди підведені інженерні мережі і дороги, можуть бути готові промислові корпуси. Інвестору достатньо встановити обладнання на почати працювати. У міжнародній практиці на території індустріальних парків діють спеціальні податкові режими, інвесторам надаються ряд компенсацій. Індустріальні парки є поширеним інструментом промислового розвитку, що спрямований на подолання сировинної структури економіки.

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Facebook

TWITTER

Календар юриста

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Telegram