Connect with us

В Україні

Криптовалюта в Україні 2021: купівля, правовий статус та оподаткування

Опубліковано

Юрій АСАДЧЕВ,
адвокат

На сьогодні в світі використовується понад 8 300 криптовалют на загальну суму понад 1 трільйон доларів. Серед найпопулярніших із них — Bitcoin (біткоіни) і Ethereum (Ефіріум). 

Криптовалюта — це цифрова (віртуальна) валюта, яка не має фізичного вираження. Одиницею такої валюти є «coin», що в перекладі з англійської означає «монета». При цьому монета захищена від підробки, оскільки представляє собою зашифровану інформацію, яку неможливо скопіювати.

Правовий статус в Україні

Другого грудня 2020 року депутати Верховної Ради в першому читанні прийняли законопроект № 3637 про віртуальні активи, покликаний легалізувати ринок криптовалюти в Україні.

В пояснювальній записці до документа мета закону описується так: «Учасники ринку віртуальних активів повинні отримати можливість користуватися банківськими послугами, платити податки з отриманих доходів і мати гарантований юридичний захист у судах при порушенні їхніх прав. Також дуже важливим завданням є забезпечення захисту українських інвесторів при здійсненні інвестицій на ринку віртуальних активів». Законопроектом визначається поняття та правовий статус віртуального активу, а також питання прав власності та здійснення операцій з такими активами в Україні.

Прийнятий документ можна назвати рамковим, оскільки в ньому чітко не вказані механізми та процедури здійснення операцій з віртуальними активами. Законопроект їх тільки визначає й дозволяє, а застосування на практиці буде прописуватися у додаткових актах.

Чи оподатковується криптовалюта?

Так. До Верховної Ради внесено проект закону № 2461, який встановлює правила оподаткування для продажу криптоактивів, зокрема криптовалюти. В документі беруться до уваги випадки виведення активів у фіат (тобто криптовалюта продається, наприклад, за долари). Водночас автори законопроекту зазначають, що український ринок віртуальних активів не може нормально розвиватися в силу відсутності визначеності правового статусу електронних валют і токенів.

У документі також зазначено, що прибуток, отриманий від операцій із криптовалютами, визначається як позитивна різниця між доходом від продажу та витратами від майнінгу або покупки активів. Законопроект встановлює податок на такий прибуток у розмірі 18% для організацій і 5% для фізосіб. Операції з продажу криптовалюта не обкладаються ПДВ.

Разом із тим у законі нічого не говориться з приводу застосування спрощеної системи оподаткування до таких операцій, але на даний момент торгівлі криптовалютою немає серед заборонених видів діяльності для платників єдиного податку.

Bitcoin у цифрах

Згідно з даними ресурсу coinmarketcap.com, за останні 3 роки актив переживав як спад, так і стрімке зростання. Якщо в 2019-му році вартість однієї монети так і не досягла позначки в 13 тисяч доларів, то 2021 рік для криптовалюти розпочався досить успішно. Так 9 cічня ціна за одну одиницю цифрового активу склала понад 1 тисячу доларів, встановивши таким чином абсолютний рекорд.

Для виконання транзакцій з криптовалютою потрібен спеціальний віртуальний гаманець. Існують наступні їх типи:

— десктопний (встановлюється на персональний комп’ютер);

— мобільний (у вигляді додатку на смартфоні);

— онлайн-гаманець (доступний із будь-яких пристроїв);

— апаратні пристрої (використовується у вигляді флешки).

Вибирати гаманець раджу з урахуванням існуючих потреб. З мобільного зручно розраховуватися, для частих транзакцій підійде онлайн-гаманець, для інвестицій і накопичень — апаратний.

Де продати або купити криптовалюту в Україні?

Розглянемо найпопулярніші способи.

1. Онлайн-обмінники. Це  — найпростіший метод для здійснення транзакцій з електронними грошима. Цей метод виграє в швидкості, зручності, конфіденційності та безпеці.

Як це працює? Криптообменники нагадують класичні обмінні пункти валют. Відмінність у тому, що всі операції з купівлі цифрових грошей проводяться в режимі онлайн за допомогою різних платіжних систем, банківських карт і переказів.

2. Криптовалютні біржі . Криптобіржа використовується при здійсненні трейдингу віртуальними активами. Її переваги — велика торгова функціональність і можливість швидкої покупки та продажу криптовалюти. Недоліки  — висока комісія, підвищена складність і знижена безпека, позаяк немає контролю держави за біржами.

Як це працює? Криптобіржі  — аналог класичних фондових бірж, тільки торгівля ведеться не акціями, а віртуальними активами.

3. Термінали. Альтернативний спосіб купити криптовалюту — вдатися до послуг криптотерміналів. У багатьох містах вже є такі термінали.

А найпростіший і найоперативніший спосіб провести обмін криптовалюти — скористатися онлайн-сервісами. Якщо ж ви плануєте пізніше інвестувати коін і зайнятися трейдингом, тоді варто скористатися біржею. У будь-якому випадку варто відмовитися від купівлі-продажу криптовалюти через посередників, оскільки за даної ситуації ризик шахрайства дуже високий.

Вкладення в криптовалюту в 2021 році продовжують приносити дохід інвесторам і залишаються одним з ефективних інструментів інвестування. Але пам’ятайте, що успіх завжди залежить від ваших знань, досвіду, тактики, аналізу й везіння. Тож зайвий раз не ризикуйте.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.