Connect with us

В Україні

Українці не зовсім готові до легалізації зброї

Опубліковано

Наразі в українському суспільстві розганяється думка про необхідність легалізації короткоствольної вогнепальної зброї. Водночас однозначної думки з цього приводу серед українців немає. Так, 49% опитаних вважають, що їх повинна захищати поліція, а 44% — що зброя, яка буде при них. Водночас 39% переконані, що власна зброя підвищить їх рівень безпеки, а 29%, навпаки, передбачають агресію від озброєних громадян.

Як вбачається, наші співвітчизники не досить впевнені в захисті з боку правоохоронних органів, але й не висловлюють високу підтримку щодо надання права на приватне володіння короткоствольною вогнепальною зброєю для самозахисту. Такі результати опитування щодо відчуття безпеки і запиту громадян на право збройного самозахисту презентувала нещодавно на прес-конференції заступниця директора дослідницької агенції Info Sapiens Інна Волосевич. За даними дослідження, в українському суспільстві традиційно довіра до судів та правоохоронних органів досить низька: судам довіряють лише 21% опитаних, стільки ж органам прокуратури, Міністерству внутрішніх справ — 27%, поліції — 40%. Характерним є те, що респонденти оцінюють рівень злочинності в своєму населеному пункті меншим, аніж в інших. Більшість опитаних оцінюють рівень злочинності по країні як дуже високий, тоді як лише 29% вважають так щодо власного населеного пункту; 62% опитаних почуваються в безпеці, коли йдуть увечері додому. Більш безпечними місця свого проживання вважають жителі сіл та невеликих міст. Також 62% респондентів переконані, що за безпеку громадян відповідає поліція, а 34%  — що це власна справа кожного. Частіше звикли покладатися на себе, аніж на поліцію, у невеликих населених пунктах.

Згідно з результатами опитування, 38% респондентів вважають, що їхня безпека поліпшиться з реформуванням поліції, а 21% — що це станеться тоді, коли громадянам нададуть можливість носити із собою вогнепальну короткоствольну зброю для самозахисту, ще 17% вважають, що їхній безпеці сприятиме запровадження місцевої поліції й так званих шерифів. Разом із тим близько половини опитаних вважають, що в разі загрози зможуть самі себе захистити. Переважно це молоді люди й чоловіки. Також половина опитаних вважає, що поліція їх не захистить у разі небезпеки. Цікаво, що майже 20% опитаних заявили, що в поліцію про злочин слід повідомляти вже після його скоєння, коли злочинець зникне з місця події. Вони аргументують, що так безпечніше. Водночас відносна більшість українців вважає, що у випадку протиправних дій треба спочатку захищатися самому, а потім вже викликати поліцію, 33% заявили, що спочатку треба ховатися або втікати, а вже після цього викликати поліцію. Й лише 19% вказали, що викликати поліцію потрібно після того, як злочинець залишить місце злочину й чинити йому опір не буде потрібно, бо так безпечніше.

Заступник директора агенції Info Sapiens наголосила, що на запитання, чи хотіли б ви придбати короткоствольну вогнепальну зброю для захисту, або ви довіряєте захист свого життя і майна поліції, думки розділилися майже навпіл: 49% покладаються на поліцію, а 44% — хотіли б придбати таку зброю. Крім того, опитані заявили, що наявність зброї в громадян підвищить рівень вуличної злочинності — таких 46%, а 37% вважають, що, навпаки, знизить. «Тут ми бачимо основну причину, чому люди бояться надання права на володіння короткоствольною вогнепальною зброєю», — підкреслила Інна Волосевич.

На запитання, як зміниться ваш рівень безпеки, якщо поруч перебуватимуть громадяни з легальною зброєю, 39% опитаних відповіли, що це підвищить їх рівень безпеки, а 29% зазначили, що, навпаки, передбачають агресію від озброєних громадян.

Відтак, за словами Інни Волосевич, за результатами опитування, однозначної думки щодо володіння короткоствольною вогнепальною зброєю в українському суспільстві немає.

Додамо, що дослідження щодо відчуття безпеки й запиту громадян на право збройного самозахисту було проведено 1—3 лютого серед 2 тисяч повнолітніх респондентів методом телефонного інтерв’ю на основі вибірки мобільних номерів.

Нагадаємо, 20 січня Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності рекомендував парламенту ухвалити в першому читанні проект закону про обіг цивільної вогнепальної зброї та бойових припасів до неї (№ 4335). Документом, серед іншого, в Україні запроваджується Єдиний державний реєстр цивільної зброї, встановлюються засади його ведення. Також передбачене обов’язкове страхування цивільної відповідальності за шкоду, яка може бути завдана третій особі або її майну внаслідок володіння, зберігання чи використання зброї.

Законопроектом також визначаються заборонені до цивільного обігу вогнепальна зброя та боєприпаси. Регулюються питання набуття у власність юридичними особами цивільної вогнепальної зброї та бойових припасів до неї, спадкування цивільної вогнепальної зброї та боєприпасів, зберігання цивільної зброї, застосування цивільної вогнепальної зброї для захисту тощо. Крім того, проектом закону встановлюються загальні засади ведення спеціального обігу вогнепальної зброї та боєприпасів і діяльності стрілецьких тирів та стрільбищ.

Підготував
Максим БОНДАР

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.