Connect with us

В Україні

Лідерство в запобіганні корупції, або Хто очолить НАЗК?

Метью Мюррей, міжнародний експерт у питаннях запобігання корупції, викладач Колумбійського університету (США), голова Конкурсної комісії з проведення конкурсу на посаду голови НАЗК

Після повномасштабного російського вторгнення тема корупції в Україні стала ще чутливішою, і будь-який факт корупції – ще більш неприпустимим, адже кожна привласнена кимось гривня могла б бути використана для зміцнення держави, збереження життів та здобуття перемоги і миру.

Центральну роль у системі запобігання корупції в Україні відіграє Національне агентство з питань запобігання корупції. Цей орган розробляє політики, механізми моніторингу, стандарти доброчесності, внутрішнього контролю та професійної спроможності надання прозорих і чесних публічних послуг в державі. Саме тому так багато уваги приділяється ретельному відбору керівників таких органів, як НАЗК.

Читайте також: Практику призначення ліків за винагороду від фармацевтів заборонять

Віднедавна я маю честь очолювати Комісію з проведення конкурсу на зайняття посади Голови НАЗК, утворену відповідно до закону українським урядом і в цій колонці хочу поділитися своїм баченням щодо роботи цієї комісії та проведення конкурсного відбору.

Хто ми і якою є наша місія?

Комісія складається із 6 членів, номінованих, з одного боку, міжнародними донорами, що надають підтримку у впровадженні антикорупційних ініціатив в Україні, з іншого – українським урядом (по 3 представники від кожної сторони). Наші українські колеги Наталія Оніщенко, Алла Івановська та моя заступниця в комісії Тетяна Цувіна є представниками академічної юридичної спільноти. Мої колеги з числа номінованих донорами мають поглиблений досвід у темі запобігання корупції, зокрема, Андрій Козлов вже неодноразово брав участь у роботі інших конкурсних комісій по відбору до судових та антикорупційних органів в Україні, а Лаура Стефан, будучи однією з визнаних міжнародних експерток у сфері боротьби з корупцією, входила до групи незалежних міжнародних експертів, призначених урядом України для аудиту діяльності НАЗК у 2020–2022 роках.

Щодо себе, то я маю понад двадцятип’ятирічний досвід роботи у сфері запобігання та боротьби з корупцією, в тому числі в країнах з високим рівнем корупційних ризиків, працював в якості радника міністра торгівлі США з питань Європи, Близького Сходу і Африки та Старшого радника в Агентстві США з міжнародного розвитку (USAID) при адміністрації Обами–Байдена. Наразі також викладаю в Колумбійському університеті. Нашим сьогоднішнім головним завданням, як членів комісії, є оцінка професійного досвіду, знань та якостей, а також особистої доброчесності кандидатів на посаду голови НАЗК.

Конкурсний процес та наша відданість принципу прозорості

Для успішного виконання цього завдання ми спираємося на потужну внутрішню команду професійних юристів та інших експертів із секретаріату комісії, що нас підтримує. Також ми у своїй роботі використовуємо ідеї, знання та досвід громадянського суспільства, залучаємо провідні антикорупційні організації України для надання порад та рекомендацій.

Читайте також: Вступ України до ЄС: КМУ погодив 2 важливі законопроекти

Скажу одразу, ми виключаємо будьякий людський фактор. Де це можливо, наприклад, використовуємо рандомайзер для групування членів комісії для виконання певних поточних задач. Ухвалення будь-яких рішень та всі ключові обговорення ми будемо здійснювати виключно у відкритому публічному форматі. Окрім того у процесі роботи ми закладаємо запобіжники задля забезпечення неупередженості думок членів команди, уникнення можливостей зовнішнього впливу і використовуємо всі доступні інструменти задля зміцнення впевненості і довіри суспільства.

Незважаючи на те, що повноваження чинного голови НАЗК спливають уже 15 січня, нашим пріоритетом у виявленні найбільш кваліфікованого кандидата є якість, а не швидкість процесу відбору. Одним з головних викликів для комісії є отримання достатньо широкого пулу кандидатів, які за своїми професійними та особистими якостями дійсно можуть претендувати на посаду очільника НАЗК. Якщо зберемо недостатню кількість заявок, тоді розглянемо можливість продовжити терміни їх подачі. Проте сподіваємося, що всім охочим вистачить часу і нам не доведеться робити цей крок. Пакет документів для подачі є доволі простим та надається виключно в електронній формі, тож податися на конкурс можна у тому числі віддалено.

На кожному етапі ми продовжуватимемо вести відкриту комунікацію, інформація буде доступна як на наших каналах (Telegram, Facebook, Х), так і на сайті КМУ, засідання Комісії та проведення інтерв’ю з кандидатами транслюватимуться онлайн. Зараз не час для вагань чи сумнівів. Наступний голова НАЗК може допомогти трансформувати українську владу, щоб вона стала взірцем доброчесності та запобігання корупції, якому довіряють і який підтримують її громадяни та міжнародні партнери в усьому світі.

P.S. У комісії вважають, що кандидатура голови НАЗК може бути визначена орієнтовно до 10 лютого.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.