В Україні
Милосердна Феміда. Чому чиновники-хабарники уникають реального покарання?
Більше половини вироків топ-посадовцям у справах про корупцію в 2021 році були виправдувальними
Так, згідно наявних даних протягом 2021 року в Україні суди першої інстанції винесли 55 вироків топ-посадовцям у корупційних справах, з яких 29 були виправдувальні. Це — дані за період з 1 січня по 16 липня цього року, які наводить проект ГО «Наші гроші» «Антикорупційний барометр».
Читайте також: Велика корупція: як Україні побороти схеми і хабарництво?
Із указаних 55 вироків чотири — посадовцям категорії А (займають особливо відповідальне становище). Це — три народні депутати, двох з яких Вищий антикорупційний суд виправдав, а одного — засудив до 3 років позбавлення волі умовно і штрафу в 17 тисяч грн (всі вони проходили у справах щодо незаконного отримання компенсації витрат на проживання в готелі через, нібито, відсутність власного столичного житла). Крім того, був виправданий перший заступник голови Миколаївської ОДА. Поки що жоден із цих вироків не набув законної сили.
Решта вироків було винесено щодо чиновників категорії Б (займають відповідальне становище) — слідчі, сільські та міські голови, керівники структурних підрозділів органів держвлади тощо. Із них 10 — судді, троє з яких були виправдані.
Загалом до реального позбавлення волі були засуджені лише 17 топ-посадовців обох категорій А і Б. Вже набули сили два вироки (щодо суддів), усі інші — оскаржуються в апеляції. Найбільші строки — 9 і 9,5 року позбавлення волі — отримали за хабарництво, відповідно, голова Полонської РДА (отримав 9 років позбавлення волі з конфіскацією майна) і виконувач обов’язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Луганській області. Обидва вироки постановили місцеві суди.
Разом із тим у 2021 році було виправдано понад 30 топ-посадовців, серед яких: згадані вище два народні депутати і перший заступник голови ОДА, троє суддів, екс-слідчий ГПУ, начальники двох райвідділів поліції, начальник обласної Архбудінспекції тощо. Найбільшу кількість вироків виніс Вищий антикорупційний суд — спеціалізований суд, якому підсудні корупційні справи і який запрацював з вересня 2019 року. За досліджений період він постановив 15 вироків, 4 з яких — виправдувальні. Далі за кількістю йдуть місцеві суди Донецької області (6 вироків), Харківської (5) і Чернігівської (4).
Для топ-чиновників наймасовішою залишається стаття про отримання хабара (368) — близько 60% за означений період. Решта 40% — за статтями по зловживанню владою (364), заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем (191), а також надання неправомірної вигоди (369) й зловживання впливом (369). При цьому покараннями для топ-чиновників частіше закінчувалися вироки по двох останніх статтях.
Для порівняння, за аналогічний період 2016 року суди першої інстанції винесли вироки щодо 77 топ-посадовців (1 — категорії А, і 76 — категорії Б). З них усіх 21 особа отримала найсуворіший вид покарання — позбавлення волі. Разом із тим 13 вироків у подальшому були скасовані судами вищих інстанцій, а ще в одному випадку — апеляційний суд замінив реальне ув’язнення на умовне.
Єдиним засудженим топ-чиновником (категорії А) був екс-заступник голови Держінспекції сільського господарства Ігор Немировський, який отримав у суді першої інстанції 10 років позбавлення волі за хабар у 357 тисяч гривень. У подальшому цей вирок скасовувався і кілька разів призначався розгляд в апеляції, що триває й донині. Фактично Немировський провів у в’язниці півтора року.
Серед посадовців категорії Б були, зокрема, 4 податківців й стільки ж сільських/селищних голів, а також троє суддів.
Джерело: Юридичний вісник України