Милосердна Феміда. Чому чиновники-хабарники уникають реального покарання? - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

В Україні

Милосердна Феміда. Чому чиновники-хабарники уникають реального покарання?

Дата публікації:

Більше половини вироків топ-посадовцям у справах про корупцію в 2021 році були виправдувальними

Так, згідно наявних даних протягом 2021 року в Україні суди першої інстанції винесли 55 вироків топ-посадовцям у корупційних справах, з яких 29 були виправдувальні. Це — дані за період з 1 січня по 16 липня цього року, які наводить проект ГО «Наші гроші» «Антикорупційний барометр».

Читайте також: Велика корупція: як Україні побороти схеми і хабарництво?

Із указаних 55 вироків чотири — посадовцям категорії А (займають особливо відповідальне становище). Це — три народні депутати, двох з яких Вищий антикорупційний суд виправдав, а одного — засудив до 3 років позбавлення волі умовно і штрафу в 17 тисяч грн (всі вони проходили у справах щодо незаконного отримання компенсації витрат на проживання в готелі через, нібито, відсутність власного столичного житла). Крім того, був виправданий перший заступник голови Миколаївської ОДА. Поки що жоден із цих вироків не набув законної сили.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Решта вироків було винесено щодо чиновників категорії Б (займають відповідальне становище) — слідчі, сільські та міські голови, керівники структурних підрозділів органів держвлади тощо. Із них 10 — судді, троє з яких були виправдані.

Загалом до реального позбавлення волі були засуджені лише 17 топ-посадовців обох категорій А і Б. Вже набули сили два вироки (щодо суддів), усі інші — оскаржуються в апеляції. Найбільші строки — 9 і 9,5 року позбавлення волі — отримали за хабарництво, відповідно, голова Полонської РДА (отримав 9 років позбавлення волі з конфіскацією майна) і виконувач обов’язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Луганській області. Обидва вироки постановили місцеві суди.

Разом із тим у 2021 році було виправдано понад 30 топ-посадовців, серед яких: згадані вище два народні депутати і перший заступник голови ОДА, троє суддів, екс-слідчий ГПУ, начальники двох райвідділів поліції, начальник обласної Архбудінспекції тощо. Найбільшу кількість вироків виніс Вищий антикорупційний суд — спеціалізований суд, якому підсудні корупційні справи і який запрацював з вересня 2019 року. За досліджений період він постановив 15 вироків, 4 з яких — виправдувальні. Далі за кількістю йдуть місцеві суди Донецької області (6 вироків), Харківської (5) і Чернігівської (4).

Для топ-чиновників наймасовішою залишається стаття про отримання хабара (368) — близько 60% за означений період. Решта 40% — за статтями по зловживанню владою (364), заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем (191), а також надання неправомірної вигоди (369) й зловживання впливом (369). При цьому покараннями для топ-чиновників частіше закінчувалися вироки по двох останніх статтях.

Для порівняння, за аналогічний період 2016 року суди першої інстанції винесли вироки щодо 77 топ-посадовців (1 — категорії А, і 76 — категорії Б). З них усіх 21 особа отримала найсуворіший вид покарання — позбавлення волі. Разом із тим 13 вироків у подальшому були скасовані судами вищих інстанцій, а ще в одному випадку — апеляційний суд замінив реальне ув’язнення на умовне.

Єдиним засудженим топ-чиновником (категорії А) був екс-заступник голови Держінспекції сільського господарства Ігор Немировський, який отримав у суді першої інстанції 10 років позбавлення волі за хабар у 357 тисяч гривень. У подальшому цей вирок скасовувався і кілька разів призначався розгляд в апеляції, що триває й донині. Фактично Немировський провів у в’язниці півтора року.

Серед посадовців категорії Б були, зокрема, 4 податківців й стільки ж сільських/селищних голів, а також троє суддів.

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

Відповіді на юридичні питання можна отримати у «WikiLegalAid»

Опубліковано

on

От

Громадяни можуть отримати відповіді на свої правові запитання на платформі правових консультацій «WikiLegalAid»довідково-інформаційна платформа правових консультацій, що функціонує за принципом Вікіпедії, орієнтована на потреби як людей без юридичної освіти, так і правознавців.

Згідно з інформацією Координаційного центру Безоплатної правової допомоги у 2021 р. найпопулярнішими правовими консультаціями на платформі, зокрема стали:

  • «Умови призначення, тривалість та розмір виплати допомоги по безробіттю» (понад 155,7 тис. переглядів);
  • «Підстави зупинення транспортного засобу. Повноваження поліцейського та права водія» (близько 112 тис. переглядів);

Читайте також: П’ята річниця відкриття Бюро правової допомоги в Україні

  • «Оформлення постійного догляду за особами, які його потребують (особи з інвалідністю, громадяни похилого віку) (понад 100 тис. переглядів).

Окрім правової інформації на платформі можна знайти зразки документів правового та процесуального характеру, ознайомитися з судовою практикою, а також перейти зі сторінки консультації на сайт Верховної Ради України та переглянути необхідні нормативно-правові акти.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Інформація на платформі постійно оновлюється з урахуванням змін законодавства та судової практики, а її функціонування забезпечують понад 600 консультантів системи безоплатної правової допомоги та представники професійних правничих спільнот.

Нагадаємо, відбір адвокатів для системи безоплатної правової допомоги може проводитися дистанційно

Читати далі

В Україні

Понад 110 млн гривень на зміцнення обороноздатності Києва

Опубліковано

on

От

Київрада прийняла міську цільову програму «Захисник Києва» на 2022‒2024 роки, якою передбачено виділення понад 110 млн грн на зміцнення обороноздатності Києва.

Читайте також: Землі оборони інвентаризують Міноборони та Держгеокадастр

«В умовах продовження збройної агресії з боку Російської Федерації проти України, високої вірогідності повномасштабного вторгнення та застосування агресором диверсійно-розвідувальних сил або здійснення актів тероризму, важливого значення набуває виконання заходів з організації військової служби, виконання військового обов’язку, мобілізаційної підготовки і територіальної оборони у місті Києві. Зокрема на це і спрямовані заходи, що увійшли до програми «Захисник Києва», – прокоментував заступник Голови КМДА Андрій Крищенко.

У рамках програми заплановано також створити Єдиний центр підготовки Сил муніципальної безпеки м. Києва, зокрема і бригади територіальної оборони.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram
Читати далі

В Україні

65 000 гривень штрафу за «формальне» переведення медпрацівника на неповний робочий день

Опубліковано

on

От

Заступник Міністра охорони здоров’я Олексій Яременко повідомив, що забезпечення базових виплат працівникам залежить саме від керівника лікарні, який безпосередньо розпоряджається бюджетом закладу, а зловживання керівництва, такі як «суто формальне» переведення на неповний робочий день, працівники мають право оскаржити.

Читайте також: Лікарі отримуватимуть не менше 20000 гривень заробітної плати

«Аби не виплачувати лікарям базову зарплату, яка була встановлена Урядом, керівники медзакладів іноді, суто на папері, можуть перевести працівників на 0,75 чи 0,5 ставки. При цьому медики і надалі продовжують працювати повний робочий день. Така ситуація є абсолютно неприпустимою. Кожен медичний працівник, який зіштовхнувся з подібною ситуацією, має звернутися зі скаргою до регіонального управління Держпраці», – зауважив О. Яременко.

В разі отримання скарги Держпраці проведе інспекційну перевірку. Якщо ж буде встановлено, що медпрацівника формально переведено на неповний робочий день, а фактично він працює повний, на керівника медичного закладу буде накладено штраф – 65 000 грн за кожного працівника.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Нагадаємо, підвищення базової зарплати медикам поширюється на всі заклади охорони здоров’я

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2022
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Вже йдете? Перш ніж Ви підете ...

Запрошуємо до нашого каналу Telegram

Не варто пропускати жодної актуальної новини ;)
close-link