Connect with us

В Україні

На що вказує «Барометр щастя», або Чого очікує суспільство від нового глави МВС?

Опубліковано

Пріоритетні інтереси суспільства, бізнесу, громадських об’єднань, що адресуються новопризначеному главі Міністерства внутрішніх справ Денису Монастирському лягли в основу нинішнього суспільного запиту. Такий запит формується активно й викладений на низці сайтів, обговорюється в колах активістів і серед громадськості.

Так, Європейська бізнес асоціація вважає, що попереду в міністра нелегкий, але цікавий період зі створення ефективної системи безпеки в країні, чесних та неупереджених правоохоронних органів, як того очікує суспільство. Водночас, традиційне опитування яке вже 4 роки поспіль проводить бізнес-спільнота — «Барометр щастя» в Україні і весь цей час найгіршу оцінку отримує рівень безпеки в країні. Цього року майже дві третини респондентів були не задоволені станом безпеки та почувають себе невпевнено щодо власного майбутнього. Як вказувалося, найбільше людей турбує діяльність судової та правоохоронної систем, низька соціальна захищеність, рейдерство. Для представників великого бізнесу та інвесторів надважливими є наявність чесних та ефективних правоохоронних органів, їх готовність захищати та відстоювали інтереси прозорого бізнесу, допомагати стверджувати верховенство права та справедливість. Адже це є одним із фундаментів для рівних «правил гри» в країні та боротьби з тіньовою економікою, яка, на жаль, продовжує збільшуватися. Тож роботи в нового міністра МВС дійсно буде багато, а системність, неупередженість та відкритість можуть зіграти неабияку допомогу в цьому питанні. Для представників середнього та дрібного бізнесу важливим є дотримання вимог закону в діяльності з розкриття злочинів, виявлення їх причин та умов.

Читайте також: Протидія корупції в МВС. В ОДУВС обговорювали питання визначення корупційних ризиків у діяльності поліції

Більше того, новому міністру МВС бізнес навіть підготував дороговкази для формування ефективної роботи правоохоронних органів та забезпечення рівних «правил гри» в країні — підприємці підготували низку запитань, які потребують негайного вирішення. По-перше, йдеться про посилення боротьби з крадіжками на національних та регіональних дорогах, різного роду дорожніх пригод. По-друге, бажано створення спеціалізованого департаменту, який займатиметься питаннями захисту прав інтелектуальної власності. На сьогодні це найслабкіша ланка в правоохоронній діяльності органів внутрішніх справ. По-третє, необхідно активізувати боротьбу з контрафактом, тіньовим та сірим ринками, або звичайними стихійними ринками, де наразі ніхто не контролює якість товарів, а більшість продукції продається фальсифікованою (кава, спеції, тютюнові вироби, побутова хімія). По-четверте, врегулювання ситуації з електронною комерцією, посилення відповідальності для бізнесу, який, наприклад, порушує вимоги законодавства про електронну комерцію, налагодження співпраці Кіберполіції з представниками Держпродспоживслужби, екологічними, земельними та іншими контролюючими органами. По-п’яте, радикальна цифровізація роботи МВС (спрощення отримання дозвільних документів та переведення більшості процедур в онлайн, наприклад, електронна повістка на допит (до відділу поліції), оформлення, видача дозволів та перереєстрація дозволених видів зброї, отримання довідок про несудимість тощо). Крім того, налагодження тих функцій, які вже працюють в онлайн. Наприклад, вирішення ряду проблем при електронному оформленні належного користувача транспортного засобу, адже керівники підприємств і далі продовжують отримувати й сплачувати штрафи замість водіїв транспортних засобів. Окрім того, не завжди в електронній системі виходить замінити одного водія на іншого, які використовують транспортні засоби підприємства. По-шосте, сприяння вирішенню проблеми незаконної забудови. Раніше для вирішення цієї проблеми при КМУ вже створювали міжвідомчу робочу групу, до складу якої входили народні депутати від усіх депутатських фракцій і груп у ВРУ, представники МВС, Міністерств розвитку громад і територій, юстиції, НПУ, Нацбанку, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та КМДА. Наразі вона, буцімто, є і її немає, водночас озвучене вище питання залишається.

По-сьоме, це усунення можливості правоохоронних органів зловживати повноваженнями, наприклад, при реалізації права на застосування до підприємців таких заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасове вилучення й арешт майна. Такі зловживання органів завдають істотну шкоду юридичним і фізичним особам-підприємцям, які використовують вилучене майно і документи як предмети чи засоби праці. Необґрунтоване вилучення й утримання такого майна призводить до неможливості здійснення підприємницької діяльності, зупинки роботи підприємств, доведення їх до стану неплатоспроможності. Завдана такими діями шкода підприємцям, а, відповідно, й економіці держави, часто значно перевищує наслідки вчинення злочинів, які ними розслідуються. Але головне — виключити політизацію та бізнес-контакти з практики правоохоронної діяльності органів внутрішніх справ.

Європейська бізнес асоціація сподівається також, що зазначені пропозиції бізнес-спільноти буде вирішено вже найближчим часом, і в Україні нарешті з`явиться ефективна й чесна система правоохоронних органів, яка сприятиме тому, щоб кожен громадянин та інвестор відчував себе захищеним з боку держави. Отже, новому міністрові буде непросто, адже інституційна спроможність МВС вимагає нових ідей і кроків з їх втілення, відповідного правового забезпечення, а ще вирішення кадрових питань. Як воно буде, побачимо. Чекати лишилося не так багато.

Віктор КОВАЛЬСЬКИЙ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.